A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csoki. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csoki. Összes bejegyzés megjelenítése

2019-09-23

Segítsüti 2019. - Extrém csokoládés mogyorókrémes-mascarponés torta (GM)




Idén újra a Segítsüti lelkes sütisütő csapatát erősíthetem, amelyre most egy jól bevált receptem alapján készítettem egy nagyon csokoládés, mogyorókrémes-mascarponés tortát. Ez az egyik legrégebbi recept itt a blogon, és azóta is töretlen népszerűségnek örvend.

A felajánlott tortám alapja több mint fél kg 75%-os étcsokoládé, tojás, kávé, rum és mindössze 70 g lágy sötétbarna nádcukor, a rétegek pedig - pálmaolajmentes - mogyorókrémmel és juharszirupos mascarponéval vannak megtöltve, illetve bevonva. Súlya 3 kg. :) Gluténmentes torta, amely a licitnyertes igénye szerint laktózmentesen is kérhető, illetve szívesen elkészítem kevesebb kakaótartalmú csokoládéval is.


S, hogy mi is ez a Segítsüti? Segítsüti története 2009-ben indult; az első, gasztrobloggerek civil összefogásával született jótékonysági süteményárveréssel. 30 gasztroblogger a tavaszi és őszi akció keretein belül felajánl egy általa készített süteményt vagy bonbont vagy tortát, amelyek mindig egy hétfői napon kerülnek felfedésre és ugyanazon hét csütörtök délután 4 óráig lehet rájuk licitálni. A licitnyertesek aztán a felajánlott összegekeket a licitet bonyolító SoSe Közhasznú Alapítvány számlájára átutalják, majd a megnyert sütijük sütőjével egyeztetnek egy mindkét fél számára alkalmas időpontot a süti megsütésére és átadására.  
Az alapítvány minden esetben részletesen elszámol és a honlapján beszámol a befolyt összegek felhasználásáról. 

Az idei támogatottunkTölösi Péter Alapítvány, (Fb-oldaluk itt található). Az Alapítvány 1990-ben szülői kezdeményezésre jött létre, a leukémiás és tumoros megbetegedésű gyermekek gyógyításáért. 

Céljuk a komplex prevenciós és rehabilitációs segítségnyújtás a PTE ÁOK Gyermekgyógyászati Klinika Onkológiai Osztályán kezelt és az utógondozott gyermekek, testvéreik és családjaik részére.


  • gyerekek gyógyítási lehetőségeinek elősegítése
  • gyermekek ápolási körülményeinek fejlesztése
  • gyermekkori daganatos betegségek jobb ellátásához szükséges diagnosztikai és terápiás eszközök, műszerek, berendezések beszerzése
  • beteg gyermekek és hozzátartozóik rehabilitációjának segítése




A Segítsüti árverésből befolyt összeget a gyerekek rehabilitációs folyamatának segítésére szolgáló eszközökre fogjuk fordítani, olyan eszközökre, amelyek táboroztatásukhoz, gyógytornáztatásukhoz, valamint pszichés állapotuk javításához szükségesek.


A süteményekre mától (2019. 09. 23.) csütörtök (2019. 09. 26.) délután 4 óráig lehet licitálni ezen az oldalon
A licitáláshoz szükséges egy roppant egyszerű regisztráció a segitsuti.hu oldalon.


Bárki licitálhat; magánszemély, baráti társaság, munkatársak, vállalkozások...tényleg bárki. :) Megosztásokkal is nagyon sokat tudtok segíteni, kérlek Benneteket, hogy vigyétek hírét a jótékonysági akciónknak! 


Fontos információ, hogy a tortát csak személyesen tudom átadni elsősorban Székesfehérváron és környékén, illetve Szfvár.-Budapest, Szfvár.-Mór, Szfvár.-Devecser útvonalakon illetve a Balatonon és környékén. 


2013-09-16

Mogyorós „Túró Rudi” tortának álcázva


Na ki szereti a Túró Rudit? Ha akadnak olyanok akik nemmel válaszoltak, azoknak most nem érdemes tovább olvasniuk… ám az igennel válaszolók - feltehetően népes táborának - pedig annál inkább érdemes tovább olvasniuk, hiszen recept is tartozik a képhez.
Ezer éve terveztem már, hogy elkészítem ezt a fantasztikus, sütés nélküli desszertet, de valahogy mindig valami más lett a vége. Leginkább gyümölcsös édességek. Mostanában viszont, így hogy akad némi házi kecsketúróm is itthon, már-már muszáj volt egy túródesszertet is kipróbálnom a felhasználásával. Nem meglepő módon kitűnően vizsgázott és máris újrakészítésért kiált. ;)
Az alapötlet Flatcat Gabitól származik, hálás köszönetem érte. Én egy picit átalakítottam, így;


Hozzávalók egy 21 cm-es tortaformához
az alaphoz
  • 150 g török mogyoró nyersen vagy pörkölve
  • 15 g natúr zabpehely
  • 35 g házi vaníliás nádcukorpor
  • 150 g 53%-os Callebaut csokoládécseppek (vagy más jó minőségű étcsokoládé)
  • 25 g „kecskevaj” (ennyi volt kéznél) vagy egyszerű vaj
  • kb. 3 ek dió- vagy törökmogyoró-olaj
a túrókrémhez
  • 825 g hideg kecsketúró (ugyanúgy készítettem, mint a korábban leírt receptben, de ezt rövidebb ideig csepegtettem a krémesebb, amolyan krémtúróhoz hasonló állag elérése miatt)
  • 70 g házi vaníliás nádcukorpor
  • 6 g agar-agar (növényi zselésítőpor) vagy más zselésítő
  • 0,75 ml víz
  • 1,5 dl tejszín
  • 2 db vaníliarúd kikapart belseje
  • 1-2 db biocitrom reszelt héja
  • facsarásnyi citromlé
a torta tetejére
  • kb. 2 maréknyi 53%-os Callebaut csokoládécseppek (vagy más jó minőségű étcsokoládé)
  • 10-15 szem török mogyoró durvára törve

Elkészítés
  1. Vízgőz fölött olvasszuk meg a csokoládét a vajjal. Vegyük ki az edényt a fürdőből és keverjünk bele annyi mogyoró- vagy dióolajat, ammenyivel se nem túl híg, se nem túl szilárd nem lesz a krém.
  2. Egy késes aprítógépben daráljuk össze a török mogyorót és a zabpelyhet, majd keverjük hozzá a cukrot is. (Ha kristályos nádcukrot használunk, akkor előzőleg lehetőleg porítsuk.)
  3. Béleljünk ki sütőpapírral egy tortaformát. Keverjük össze az olvasztott csokoládéval a cukros-zabpelyhes mogyoróőrleményt és gyúrjunk belőle egynemű masszát, majd nyomkodjuk egyenletesen a tortaformába és tegyük hűtőbe.
  4. Most készítsük el a túrókrémet. Öntsük össze a tejszínt és a vizet , s keverjük el benne csomómentesen az agar-agart. Forraljuk össze, majd pár percig lassú tűzön forraljuk. Tegyük félre hűlni. (Az agar-agart az üvegcsén lévő utasítások szerint melegen kell elkészíteni és hidegen zselésedik, de az itthon ismertebb zselatinokat általában nem szabad hevíteni, mert elvesztik a zselésítő képességüket. Természetesen bármelyik tökéletesen megfelel a tortához.)
  5. Keverjük ki a kecsketúrót a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal és egy kis citromlével, s ha már nem túl meleg a tejszín, akkor adjuk azt is hozzá.
  6. Öntsük a túrókrémet a tortaalapra, símítsuk el a tetejét és tegyük legalább néhány órára a hűtőbe.
  7. Lehetőleg az első fogyasztás előtt díszitsük a tetejét: ehhez a mérethez olvasszunk fel vízgőz fölött két maroknyi csokoládét, hagyjuk kissé hűlni, majd vonjuk be vele szépen a torta tetejét. Törekedjünk arra, hogy ne legyen túl vastag ez a réteg, mert a teljes szilárdulás után könnyebb lesz majd szeletelni. Még mielőtt megdermedne, hintsük meg néhány szem durvára tört mogyoróval.
Fogyasszuk el jó étvággyal!

2013-08-09

Kecsketejes-mascarponés duplacsokoládé-fagylalt

Pár hete lett végre egy remek kis fagylaltgépem. A remek jelzőt csak ennek a fagyinak az elkészítése után tudom rá használni, mert ez már a sokadik tesztelésem volt vele. Még mindig az ismerkedési fázisnál tartunk.
Ez a csokifagyi végül még annál is jobb lett, mint amire számítottam. Ráadásul kecsketejjel készült. Mostanában valahogy majdnem mindenbe kerül valami kecsketejes termék, vagy maga a kecsketej. Rajongunk érte.



Hozzávalók
kb. 2 l házi csokoládéfagylalthoz


600 g pasztőrözött teljes kecsketej
500 g mascarpone
50 g zsírszegény kakaópor
175 g étcsokoládé (nálam 70,4 %-os belga Callebaut)
2 db vaníliarúd - opcionális
90 g nádcukor
150 g (nálam 8db) tojássárgája



Elkészítés

2013-03-02

Mini mézes chococotorta


Ahhoz képest, hogy hetek óta valami kávés-csokoládés desszerten gondolkodtam, ma sütöttem egy brutális mézes-kakaós-kókuszos mini tortát. Még jó hogy nem egy nagyot, mert ez azon desszertek egyike, amelyik erősen addiktív.
Honnét a fantázianév? Adta magát: chocolate+coconut. A kakaóvaj illatát egyébként már a tegnapi krémgyártás óta nem tudtam feledni.

Csak úgy találomra készítettem, és még magam sem vártam volna, hogy ennyire jól fog sikerülni. Pont úgy, ahogy elképzeltem (igaz, hogy csokissüti-éhségem volt már, de higgyétek el, hogy nem túlzok): jó kakaós, nincs túlédesítve, nem száraz, puha belsejű.

Hozzávalók

a tortához
50 g olvasztott kakaóvaj (vagy vaj)
50 g kókuszreszelék kávédarálóban összedarálva
30 g sovány tejpor
110 g maniókaliszt (vagy más, pl. kókuszliszt vagy mandulaliszt, de a sima búzaliszt is megfelelő)
35 g zsírszegény kakaópor (natúr)
10 g foszfátmentes sütőpor
150 g tojás (én egy egészet és kb. 4 db tojássárgáját használtam)
2 dl víz
155 g (hárs)méz
(a tejpor és a víz helyett tejet is lehet használni)

a kakaómázhoz
35 g olvasztott kakaóvaj (vagy vaj)
30 g (hárs)méz
25 g zsírszegény kakaópor

kókuszreszelék a díszítéshez

Megjegyzés: biztos vagyok benne, hogy a feltüntetett alternatív hozzávalók felhasználával is el lehet készíteni, és úgy is nagyon finom lesz, de az állagát tekintve valószínűleg eltér majd ettől a tortától. A maniókaliszt egyik jó tulajdonsága, hogy ragacsos tészta- és kenyérféleséget lehet belőle sütni, a kakaóvaj jellegzetes íze mással össze nem hasonlítható. Akinek nem áll rendelkezésére, próbálja ki a vaj mennyiségét felezni és helyette étcsokokoládét használni.


Elkészítés

1 Keverjük össze a torta száraz alapanyagait, adjuk hozzá a tojásokat, vizet és a mézet is, és kézi habverővel dolgozzuk jól össze. Öntsük egy vékonyan kivajazott 17 cm átmérőjő tortaformába (nekem van egy tortagyűrűm, aminek a mérete variálható) és 180°C-os sütőben, a középső rácson süssük 40 percen keresztül.
Kapcsoljuk ki a sütőt, és hagyjuk még benne 10 percig, majd vegyük ki hűlni.
2 A kakaómázhoz olvasszuk fel a vajat és a mézet, majd keverjük el benne csomómentesen a kakaóport.
3 Ha kihűlt a torta, öntsük nyakon a mázzal, vagy ha úgy kívánjuk, akkor előbb vágjuk ketté (vízszintesen), kenjük meg a máz felével, és a maradék mázat öntsük a tetejére. Szerintem egyébként nem érdemes vele pepecselni, tökéletes úgy is, ha csak a tetejére kerül belőle.

Szórjuk meg a tortát kókuszreszelékkel, és fogyasszuk belőle élvezettel.


Megjegyzés: Ha más méretű tortát sütünk, akkor változhat a sütési idő. A lényeg, hogy ne süssük túl, ne hagyjuk kiszáradni.

2013-02-17

Somlói galuska - másodszorra

versão da receita em português encontra-se aqui

English version is avaliable here



Kezdhetném úgy ezt a bejegyzést, hogy nem is emlékszem, mikor készítettem utoljára somlói galuskát, de ez nem lenne igaz, mert pontosan tudom, hogy majd' 4 éve. Érthető módon mostanra már nagyon ki voltam rá éhezve. A régi fényképet elnézve, tudtam hogy az cserére érett, nem is terveztem új bejegyzést belőle. Aztán mégsem az előző recept szerint készült el ez a mostani somlói galuska. Úgy döntöttem, hogy úgy hagyom az előző receptet ahogy van, de írok egy újat is. Sőt mi több, portugálra és angolra is lefordítom - ezek külön bejegyzésbe kerültek -, hiszen ezzel az előre megfontolt szándékkal választottam annak idején angol nevet a blognak. ;)
Az összehasonlításból kitűnően összehasonlítható az ízlésünk változása a négy év alatt, kevésbé - de mégis eléggé - édes, és az elkészítése is gyakorlatiasabb lett.
Figyelem, ez nem a gyerekbarát verzió! Ha nekik (is) készül, akkor maradjon ki belőle az alkohol.


Hozzávalók
8-10 adaghoz

a háromféle piskótához - sima, diós, kakaós
6 db tojás különválasztva (nálam a fehérjék 190 g a sárgák 110 g súlyúak voltak)
50 g nádcukor
65 g fehér búzaliszt
15 g darált dióbél
1 púpozott ek cukormentes kakaópor

a vaníliakrémhez
7 dl zsírszegény tej
5 db tojássárgája (100 g)
85 g nádcukor
3 rúd vanília (vagy helyette vaníliapaszta, vagy ha van, akkor használjunk egyszerűen házi vaníliás nádcukrot)
20 g liszt vagy kukoricakeményítő

fél kezeletlen héjú citrom reszelt héja

a csokoládéöntethez

150 g min. 60%-os étcsokoládé
2 ek kakaóvajjal felolvasztva
(Ha nem szeretnénk hogy megszilárduljon az öntet, akkor olvasszunk fel némi cukrot egy kis vízben, és ezt a cukorszirupot keverjük össze az olvasztott csokoládéval. Lehet bele önteni egy kis rumot is.)

továbbá
2 maréknyi mazsola (aki nem szereti, az tehet bele aszalt áfonyát) annyi rumba (Havana Club) áztatva, amennyi ellepi

50 g darált dióbél 
kb. 1 ek cukrozatlan kakaópor

3-4 dl cukormentes tejszín
kb. 1 ek nádcukorpor/porXukor/vagy más édesítő


Elkészítés

1 Áztassuk be a mazsolát annyi rumba, amennyi ellepi.
2 A piskótához verjük kemény habbá a tojásfehérjéket, utána - egy másik tálban - verjük kifehéredésig a tojássárgákat a nádcukorral. Egy hajlékony spatulával vagy kézi habverővel keverjük el benne csomómentesen a lisztett, majd 3-4 részletben adagoljuk hozzá a kemény tojásfehérjehabot. Óvatosan keverjük, hogy közben ne törjön össze a hab, lehetőleg maradjon légies a krém.
3 Osszuk 3 egyforma részre. Az egyikbe keverjük a darált diót, a másikba kakaóport, a harmadik simán marad.
4 Melegítsük elő a sütőt 175°C-ra, vajazzunk ki vékonyan egy nagyméretű (35×38 cm) tepsit, és béleljük ki sütőpapírral. Öntsük a tepsibe egymás mellé a háromféle krémet, s simítsuk egyenletesre.
A sütő középső fokozatán 20 perc alatt süssük készre.
Ha megsült, tegyük félre hűlni.
5 A vaníliakrémhez melegítsük meg a tejet a reszelt citromhéjjal, és a vaníliarudak kikapart magjaival, illetve magukkal a rudakkal.
Verjük kifehéredésig a tojássárgákat a nádcukorral. Merjünk bele egy fél merőkanálnyi meleg, de nem forró (!) tejet. Ha túlmelegítettük volna a tejet, akkor tegyük félre hűlni egy kicsit. Keverjük el benne csomómentesen a lisztet is.
Öntsük a tojásos krémet a többi tejhez, tegyük vissza a tűzre és közepes hőfokon sűrű kevergetés mellett sűrírsük be. Nem kell, hogy megálljon benne a kanál, de túl híg állapotú se legyen. Ha elkészült, vegyük ki belőle a vaníliahéjakat, és tegyük félre hűlni.
6 A piskótalapokat az ízesítéseik szerint osszuk el 3 egyforma részre. Fektessük az egyik lapot egy akkora jénai tálba, amekkorát éppen ki lehet bélelni az egyes lapokkal (nálam 21×21 cm-es). Locsoljuk meg a mazsola áztatásához használt rum felével az első piskótát, kenjük rá a vaníliakrémet, szórjuk rá a mazsola felét, végül egy maréknyi darált diót is. Fedjük be a második piskótalappal, és ismételjük meg az előző tölteléket; rum, vaníliakrém, mazsola, dió. Takarjuk be a 3. piskótalappal, amit locsoljunk meg egy kis rummal. Nem kell eláztatni. :)  Hintsük meg a tetejét kakaóporral.
Fedjük be egy frissentartó fóliával, és tegyük a hűtőbe néhány órára, de még jobb ha legalább egy éjszakán át pihentetjük.
7 Amennyiben csak csokoládét és kakaóvajat használunk a csokiöntethez, úgy legjobb, ha közvetlenül a fogyasztás előtt olvasszuk fel mikróban vagy vízgőz fölött. Ha a cukormázas verziót használjuk, mint itt, akkor azt előre el lehet készíteni.
8 Verjük kemény habbá a tejszínt egy-két evőkanálnyi porXukorral vagy más édesítővel.
9 Fogyasztáshoz két evőkanál segítségével szaggassunk galuskákat a rakott piskótából, szedjük őket induviduál tálkákba, öntsünk mindegyikre csokoládéöntetet, és osszuk el rajta a tejszínhabot.

Ízlés szerint tovább díszíthető kakaóbabtörettel vagy kakaóporral.

2012-08-23

Csokoládés-mandulás-fügés rudacskák

Ennek a pofonegyszerű sütés nélküli fügés desszertnek az ötlete a múltkori facebookos nyereményjáték kapcsán adódott. Az ajándékok között volt egy algarve-i csokoládés-mandulás fügespecialitás is, ami a hozzávalói szerint nem tartalmazott mást, mint fügét, cukrot, mandulát, csokoládét, citromlevet és ánizsmagot. Szándékomban is állt reprodukálni, és miután a válaszadók között ez volt az egyik legnépszerűbb, gyorsan meg is tettem.

Az eredetihez képest az enyémbe nem került hozzáadott cukor, csak annyi van benne, amennyit az étcsokoládé tartalmaz. De ha valaki teljesen cukormentessé kívánja tenni, akkor az is könnyen kivitelezhető. Étcsokoládé helyett kakaóvajat és kakaóport kell beletenni, és a kívánt édesítőszerrel - például nyírfacukorral (Xukor) vagy gyümölcscukorral - édesíteni. Szerintem mehet bele méz is, de akkor kevesebb kakaóvajat kell hozzáadni.

Ami az aszalt fügét illeti, szerencsére én nem szoktam száraz, kemény példányokkal találkozni, majdnem mindig sikerül jó állagút beszereznem belőle. Ha valakinek nem lenne lehetősége válogatásra, a keményebb fügét ehhez a desszerthez érdemes beáztatni mandulalikőrbe, és felhasználás előtt jól lecsepegtetni.


Hozzávalók

150 g aszalt füge felaprítva
150 g blansírozott mandula
100 g étcsokoládé (nálam 60%-os)
kb. 1 ek citromlé
1 mk ánizsmag

folpack
porxukor - el is hagyható


Elkészítés

1 A étcsokoládét vízgőz fölött olvasszunk fel, majd tegyük félre hűlni.
A blansítozott mandulát egy késes aprítógépben daráljunk finomra (nem kell lisztesre), és adjuk hozzá a felaprított aszalt fügét, ánizsmagot és a citromlevet is. Indítsuk be újra az aprítógépet, míg egy homogén, ragacsos keveréket nem kapunk.
3 Miután az olvasztott csokoládé szobahőmérsékletűre hűlt, öntsük a ragacsos keverékhez, s gyúrjunk belőle masszát.
4 A masszából egy-egy darabot leválasztva formázzunk 1-1,5 cm átmérőjű hengereket, tekerjük be őket egyesével folpackba, végül formázzuk őket kocka alakú rudakká.
5 Tegyük hűtőbe míg megszilárdulnak.
6 Fogyasztáshoz daraboljuk a rudalat ízlés szeint 4-5 cm hosszú pálcikákká, majd hempergessük őket vékony réteg porxukorba (nyírfacukorporba). Ez az utolsú művelet el is hagyható, de tény és való, hogy a fehér por dekoratívabbá teszi a rudakat.

Ilyenkor nyáron feltétlenül érdemes hűtőben tárolni. Napokig eláll.

2012-06-23

Tiramisujégkrém

Amikor a napokban megláttam Praliné Zsuzsi kávés jégkrémeit, rögtön tudtam, hogy muszáj lesz elkészítenem. Mivel nálunk csak valódi kávé van itthon, egy kicsit meg kellett variálnom a receptet. Zsuzsi tanácsára a folyadékba áztattam a kávét. Le is lehet forrázni, de én inkább csak hidegen hagytam állni, a kávéíz így is remekül kioldódott. Köszi Zsuzsi!

A nevet már a férjemtől kapta, mert az első kóstolás után rögtön megkérdezte, hogy „gelado de tiramisù”? Végül is igen, az íz stimmel, csak nincs benne piskóta. Így maradt rajta ez a név.


Hozzávalók

a főzött krémhez
2 dl tejszín
2 dl zsírszegény tej
(vagy 4 dl teljes tej a zsírszegény tej és a tejszín helyett)
4 ek durvára darált szemes kávé
3 db tojássárgája (50 g)
1 db vaníliarúd
35 g Xukor (nyírfacukor)
1 tk étkezési keményítő
2 dl krémes kávélikőr (nekem Sheridan's volt itthon)

a bevonathoz
200 g étcsokoládé (70%-os)
20 g kakaóvaj
kávészemtöret - opcionális, én akartam beletenni, de valahogy kimaradt

Elöljáróban annyit, hogy az itt megadott krémmennyiség az én 1 dl-es űrmértékű jégkrémformáimhoz méretezve 6,5 db jégkrémhez lett elegendő, a többit cseresznyepürével töltöttem meg. A csokoládéburok pedig pontosan elég lett a 8 db jégkrém bevonásához.



Elkészítés

1 A tejet és a tejszínt öntsük össze, keverjük hozzá a tört kávészemeket és hagyuk állni 1-1,5 órán keresztül. A nyári melegben tartsuk hűtőben. Az idő leteltével szűrjük le, a kávét tegyük félre.
2 Tegyük a folyadékot egy kisebb lábosba, adjuk hozzá a tojássárgájat, a vaníliarúd kikapart magjait, a nyírfacukrot és a keményítőt. Kézi habverővel keverjük csomómentesre.
3 Közepes hőfokon, állandó kevergetés mellett főzzük fel a krémet, de közben ne hagyjuk forrni, nehogy kicsapódjon a tojás. Ha megfelelően besűrűsödött, húzzuk félre a hőforrásról és hagyjuk hűlni.
Mikor már szobahőmérsékletű a krém, keverjük hozzá a krémes kávélikőrt is, majd töltsük a jégkrémformákba.
4 Tegyük fagyasztóba. Időnként nézzünk rá a jégkrémekre, és még mielőtt teljesen megszilárdulna, szúrjunk beléjük egy-egy lapos fa pálcikát. Hagyjuk teljesem megfagyni.
5 A bevonathoz vízgőz fölött olvasszuk fel a csokoládét a kakaóvajjal, majd tegyük félre hűlni. Nem kell aggódni, mert a kakaóvaj miatt nem fog megszirárdulni. Ha már rendesen kihűlt, akkor - ha úgy kívánjuk - keverjük bele a leszűrt kávétöretet.
6 A jégkrémeket vegyük ki a formákból és egy kanál segítségével vonjuk be őket a csokoládémázzal.

Nálam az első jégkrémeken azonnal megszilárdult a bevonat, de mire a feléhez értem, már valamelyest megolvadtak, így azokat nem volt olyan egyszerű bevonni. Sikerülni sikerült mind, csak nem lettek olyan szépek, mint a képeken látható példány.
Biztos vagyok benne, hogy ez formafüggő, mert az egyém szilárd műanyagból készült jégkrémforma, amiből nem éppen egyszerű kivenni a jégkrémeket.

Tipp: ha azonnal megszilárdul a bevonat a jégkrémeken, akkor egyesével alufóliába lehet őket csomagolni. Ha nehezebben szilárdul, akkor érdemes egy darab hungarocellt előkészíteni, és abba szúrni a pálcikás jégkrémeket, majd azzal együtt a fagyasztóba állítani, és végül egyesével be lehet csomagolni őket.

2012-04-22

Zserbótallér


A fél óra alatt elkészülő, kosárkáknak indult tallérok. Be is váltották a gyanúmat, mert hát az előbbinek szántam őket, de nem tettem formába, csak úgy kézzel formáztam és töltöttem meg őket. Az ízélményen viszont mit sem változtatott, azt sikerült nagyon eltalálnom.
Végül is így kevesebbet kell mosogatni, és kosárkaforma nélkül is bátran neki lehet állni.

Aki szereti a zserbót, az rajongani fog ezekért a tallérokért (vagy ha úgy tetszik, kekszekért), mert a hamisítatlan zserbóízt nyújtja, viszont az elkészítési ideje és a vele járó munka csak egy töredéke a zserbóénak.


Hozzávalók
kb. 16 db-hoz

150  g darált dió
100 g teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
65 g nádcukor
1 db kezeletlen héjú citrom reszelt héja
2 db vaníliarúd kikapart belseje
55 g kemény vaj
30 g zsírszegény tej

házi sárgabaracklekvár
kb. 40 g jó minőségű olvasztott étcsokoládé


Elkészítés

1 Keverjük homogénre a száraz alapanyagokat, morzsoljuk hozzá a vajat, és öntsünk hozzá annyi tejet,  hogy a massza összeálljon. Gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze.
2 Nem kell pihentetni, rögtön neki is lehet állni a formázásnak. Közepes méretű golyókból formázzunk a tenyerünkben kosárkákat úgy, hogy a peremeik ne legyenek túl vékonyak, hogy meg tudják tartani a lekvárt. (aki egyszerűbbnek vagy szebbnek találja, az sütheti formácskákban is)
3 Sorakoztassuk a kosárkákat - nem túl szorosan egymás mellé - egy vékonyan kivajazott tepsibe, majd tölstük meg őket a sárgabaracklekvárral.
4 180°C-ra előmelegített sütőben 16 perc alatt süssük készre.
5 Rácson hűtsük ki a tallárokat/kosárkákat, végül díszítsük őket olvasztott étcsokoládéval.

Másnapra megpuhulnak. Érdemes dupla adagot készíteni belőle.


Tudtátok, hogy a Csalán Egyesületnél receptverseny van? Még mindig tele a polc? címen fut, és május 2-ig várják a tavalyi (esetleg korábbi) befőttekből, lekvárokból, dzsemekből, szószókból, és egyéb finomságokból készülő ételeket. Nekem tetszik a kezdeményezés.
További részletek a receptverseny kiírásában.

Frissítés: Ezzel a recepttel 3. helyezést értem el a versenyen! :)

2012-04-13

Angyalhajjal bélelt csokoládéfészek, ibolyaszirupos kókuszfagylalttal


Ezt a rendkívül mutatós desszertet se gyorsan, se kevés munkával nem lehet elkészíteni, de néha-néha igazán megéri bevállalni. Bárkit lenyűgözhetünk vele. Kell hozzá némi gyakorlat, és nem is biztos, hogy elsőre tökéletesen fog sikerülni, de ez senkit ne tántorítson el az elkészítéstől.

Különlegessége, hogy a csokoládáfészek 3D-s, és nem formába van kiöntve.

A recept a Dining Guide-on olvasható.

2012-03-25

chocoMe - a kézműves magyar csokoládé



Spanyolországot is elbűvölte a chocoMe

A magyar táblás csokoládé, a kézzel készült, személyre szabható chocoMe 2012. március 5-8. között bemutatkozott Spanyolország legnagyobb csúcsgasztronómiai kiállításán, a XXVI Salon de Gourmets-en. A rendezvényen mintegy 300 potenciális viszonteladó partner folytatott tárgyalást a chocoMe-vel - Tenerifétől Ibizáig, Santandertől Gibraltárig. A kiállításon hosszú tárgyalások eredményeképp - magyar termékként elsőként – szóbeli megállapodás született Spanyolország legnevesebb kereskedőházába, az El Corte Inglésbe való bekerülésről. A sikercsokoládéra jellemző, hogy a legnagyobb spanyol kereskedelmi tévécsatorna, a TV6 csak három kiállítóval készített interjút főműsoridős híradójában – az egyikük a chocoMe volt. A kiállításon olyan illusztris személyek kedvelték meg rögtön a chocoMe-t, mint Maria Alvarez del Manzano madridi polgármester, Miguel Arias Cañete földművelésügyi és környezetvédelmi miniszter, valamint Isidro Diaz, a Real Madrid korábbi labdarúgója.


Magyarországi kísérőrendezvények

A spanyol bemutatkozásra a chocoMe itthon is rászervezett: az újságírókat és gasztrobloggereket szavazásra invitálta a lehetséges spanyolos ízvilágok összeállítására, ami egy remek csokoládés-sherrys összekóstolásban csúcsosodott ki a chocoMe nemrég átadott budapesti bemutatótermében.

A legjobb 3 variáció a következő lett:

* étcsokoládé-alapon lime-pasztilla - narancshéj – mandula;
* tejcsokoládé-alapon narancs-aranymazsola;
* fehércsokoládé-alapon fahéjas cukros mandula - mandula – narancshéj.


Személyes tapasztalataim

A chocoMe jóvoltából nekem is lehetőségem nyílt 3 különlegesség megkóstolására. Először is fontosnak tartom kiemelni, hogy mindegyik tábla csokoládé elbűvölő, és szívből gratulálok a spanyol sikerhez!
Az én kedvencem mi más is lehetett volna, mind az étcsokoládé, amit szorosan követett a tejcsokoládé. A 65,1% kakaótartalmú étcsokoládé-alapra egy remek hármas: kávészem- és kakaóbabtöret került őrölt kardamommal kiegészítve. Ez a verzió nagyon el van találva, egyszerűen tökéletes!

A 39%-os kakaótartalommal rendelkező Arriba tejcsokoládéra az egyik legkedvesebb ehető virágom, a ibolya került kandírozva, kókuszszelékkel és ehető arannyal kombinálva. Fantasztikus ízvilág, az ibolya átható illatára és ízére jellemzően. (Azt azért megemlíteném, hogy ez a szép lila szín csak színezékekkel érhető el, emellett tartalmaz egy kis aromát is. Maga a virágszirom - nem titok, látható - elenyésző méretű.)

A fehér csokoládéra egész mandulaszemek, kandírozott jázminvirág és liofilizált őszibarack került. Én alapvetően nem vagyok egy nagy fehércsokoládé-rajongó, a túlzott édessége miatt, amit ezen a verzión a cukros jázminszirmok még tovább erősítettek. Ebben a kreációban nekem nem jött át sem a jázmin íze, sem az illata - annak ellenére, hogy ebben is van egyfajta aroma - szerintem ez betudható a vastag kristálycukor-borításnak. Én ezt az alapot inkább liofilizált piros gyümölcsös feltéttel tudom elképzelni.

A chocoMe kreációi mellett a feltéteket ki-ki kedvére variálhatja, és össze is állíthatja egyéni kedvencét a chocoMe honlapján, 3 alap és majd' száz feltét közül kiválasztva. Továbbá lehetőség van ajándékutalvány beszerzésére is, így a megajándékozott személy maga állíthatja össze a neki leginkább tetsző kombinációt.

Nekem nagyon bejönne még egy, még magasabb; 75-85% kakaótartalmú étcsokialap is. ;)

2012-03-18

Triplán mogyorós sütemény


Chriesi, a Mandula Sarok blog szerzője sütött a múltkor egy ellenállhatatlannak tűnő mini Piedmontoist, ami azóta sem hagyott nyugodni. Pár napja sikerült is hozzá török mogyorót beszereznem, és sütöttem egy hasonló süteményt. Azért csak hasonlót, mert bűntudat nélkül nem tudtam volna elkészíteni és fogyasztani, így hát megkíméltem magunkat néhány plusz kalóriától. :) Chriesi receptjében olasz meringue és mogyorómousse szerepel, én ehelyett egy mogyorókrémes pudingot főztem. Az étcsokoládé-glazúr helyett pedig csak egyszerűen az olvasztott csokiba kevertem a mogyorót.

Be kell valljam, hogy a kalóriaspórolás miatt lett egy kis szépséghibája a tortának; szeleteléskor a puding miatt könnyen szétcsúszik, és ha a csokoládé a tetején megszilárdul, már kissé nehézkesen szeletelhető, de egy jól megélezett késnek nem okoz gondot. Ízre azonban fenomenális!


Hozzávalók

a mogyorós piskótához
6 db tojás különválasztva
65 g nádcukorpor
50 g sima búzaliszt
200 g pirított, darált török mogyoró

a mogyorókrémes pudinghoz
3 db tojássárgája
25 g nádcukorpor
25 g burgonya- vagy kukoricakeményítő
4 dl teljes tej (a kalóriaszegényebb pudinghoz a sovány tej is tökéletesen megfelel)
2 vaníliarúd, magjai kikaparva
25 g vaj
75 g jó minőségű (vagy házi) mogyorókrém
ehhez a tortához, ennek a mennyiségnek a 2/3-a elegendő lett volna

a mogyorós étcsokoládé-bevonathoz
100 g pirított, durvára tört török mogyoró
50-55 g vaj
200 g étcsokoládé (nálam 60%-os)



Elkészítés

1 A piskótához ferjük kemény habbá a tojásfehérjéket. A tojássárgákat és a nádcukrot a vaníliarudak kikapart magjaival robotgéppel verjük kifehéredésig. Egy hajlékony spatula segítségével keverjük össze a tojásfehérjehabot a felvert tojássárgákkal, vigyázva, hogy a hab ne törjön össze.
Keverjük hozzá csomómentesen a darált mogyorót és a lisztet is.
Öntsük a krémet egy kivajazott-kilisztezett kapcsos tortaformába (az enyém 28 cm-es) és 180°C-ra előmelegített sütőben, a középső rácson 20 perc alatt süssük készre.
Ha a piskóta megsült, rácson hűtsük ki.
2 A pudinghoz melegítsük fel a tejet a már kikapart vaníliarudakkal, eközben verjük fel a tojássárgákat a cukorral. Keverjük bele csomómentesen a burgonykeményítőt is.
Amikor a tej már meleg, de még mielőtt a tej elkezdene forrni, öntsünk belőle egy keveset a krémbe, keverjük össze, majd ezt öntsük hozzá a többi tejhez. Kézi habverővel azonnal keverjük simára, majd tegyük vissza a tűzhelyre, közepes hőfokon főzzük. Folytonos kevergetés mellett sűrítsük be a krémet, majd a tűzhelyről félrehúzva oldjuk fel benne a vajdarabkát, és keverjük hozzá a mogyorókrémet is. Vegyük ki belőle a vaníliarudakat és tegyük félre hűlni.
3 Az étcsokoládé-bevonathoz vízgőz felett olvasszuk fel az csokoládét a vajjal, végül keverjük el benne a durvára tört mogyorót.
4 A piskótát vízszintesen szeljük ketté. Az alsó lapot kenjük meg a mogyorókrémes pudinggal, majd óvatosan helyezzük rá a másik lap piskótát. Vonjuk be a tetejét és - amennyire lehetséges - a torta oldalát is a mogyorós csokoládéval, végül díszitsük néhány egész szem mogyoróval.

Azonnal fogyasztható, de kicsit behűtve még jobb lesz.

2012-02-29

Étcsokoládéval, vörös áfonyával és pirított mandulával töltött csavart kalács


Az úgy volt, hogy elfogyott tegnap a kenyér, és néhány napja már nem sütöttem semmilyen édességet sem. Desszertet mégsem akartam készíteni, ugyanakkor mégiscsak jó lett volna valami édességet enni, ezért ezt az isteni kalácsot sütöttem meg a kenyér és a desszert helyett.
Szokás szerint nem csináltam túl édesre, ráadásul fruktóz és nyírfacukor keverékével édesítettem, de diétásnak azért mégsem mondanám. :) Mi egy fincsi kakaót (zsírszegény kakaóporból, pici fruktózzal, 0,1%-os tejből) ittunk mellé.

Hozzávalók

450 g sima búzaliszt
200 g teljes kiőrlésű búzaliszt
100 g kókuszliszt
75 g nyírfacukor vagy fruktóz (nálam fele-fele arányban)
3 g finom tengeri só
60 g puha vaj
3 db tojás (156 g) felverve
25 g friss élesztő
265 ml kézmeleg sovány tej

100 g aszalt vörös áfonya, annyi mandulalikőrbe áztatva, amennyi ellepi
100 g blansírozott mandula sütőben vagy serpenyőben megpirítva, durvára törve
150 g min. 60%-os étcsokoládé durvára törve

1 db tojássárgája egy ek vízzel kikeverve, a kalács kenéséhez



Elkészítés

1 Áztassuk be az aszalt áfonyát a mandulalikőrbe.
2 A liszteket keverjük jól össze a választott édesítővel és a csipet sóval. Az élesztőt oldjuk fel a tejben, majd adjuk a lisztkeverékhez a felvert tojással és a puha vajjal együtt.
Gyúrjunk belőle tésztát, utána fedjük be egy konyharuhával, és langyos helyen kelesszük a duplájára.
3 Miután a tészta megkelt, gyúrjuk át, majd liszetezett felületen nyújtsuk ki körülbelük fél cm vastagságúra. Hintsük meg egyenletesen az aprított mandulával és csokoládával, és az előzőleg jól lecsepegtetett vörös áfonyával. A csokoládéból és a mandulából tegyünk félre egy keveset a kalács tetejére.
4 Tekerjük fel a kalácsot, végeit hajtogassuk be, és fektessük egy kivajazott-lisztezett megfelelő méretű tepsibe. Az én kalácsom 34 cm-es lett.
5 Kenjük be a tetejét, s oldalát a vizes tojássárgájával, majd szórjuk meg a félretett csokoládéval és mandulával.
6 185C°-ra előmelegített sütőben süssük először 35 percig, majd 175C°-ra visszavéve a hőfokot, süssük további 35 percen át. Nagyjából 20 perc után egy darab alufóliával lazán fedjük be a kalácsot, hogy ne tudjon megégni. Tűpróba szükséges!

2012-01-16

Habos-meggyes kakaótorta

...vagy Fekete-erdő torta Selectfood módra. :)





A Larousse-ban található Fekete-erdő torta receptje nyomán készítettem el, de mégis picit másképpen, az én, vagyis a mi ízlésünknek megfelelően. Cukorszirup, de még csak cukor sincs benne, helyette fruktózt és egy nagyon kevés rizsszirupot tettem bele. Cseresznye- vagy meggybefőtt helyett pedig natúr, fagyasztott meggyet. Mivel ez a saját fánkon termett, én magoztam ki és raktam el a fagyasztóba, még nyáridézőnek is mondható. Ilyenkor mindig örülök, hogy megérte annyi mindent elrakni télire.

Feltételezem, hogy azt mondanom már sem kell senkinek, hogy nagyon-nagyon finom lett, és bármilyen alkalomra kitűnő desszert.

Hozzávalók

a vajas piskótához
35 g kakaópor
35 g sima búzaliszt
35 g burgonyakeményítő
65 g olvasztott vaj
8 db átlagos méretű tojás különválasztva
2×50 g fruktóz

kb. 3 ek rizsszirup vagy folyékony méz
kb. 6 cl pálinka (legjobb a meggy)

a krémhez
4 dl tejszín jól behűtve  
500 g mascarpone jól behűtve
2-3 rúd vanília kikapart belseje
kb. 85 g fruktóz

kb. 750 g kimagozott és alaposan lecsepegtetett meggy (friss vagy fagyasztott)
étcsokoládé-forgács a díszítéshez (burgonyahámozóval remekül kivitelezhető)


Elkészítés

1 A piskótatésztához szitáljuk össze a kakaóport a burgonyakeményítővel és a liszttel.
A tojássárgájat 50 g fruktózzal gépi habverővel keverjünk habosra, kifehéredésig. A tojásfehérjéket verjük kemény habbá 50 g fruktózzal.
2 A fehérjehab negyedét egy hajlékony spatulával keverjük a tojássárgájahabhoz, majd apránkét a kakaós lisztkeveréket is dolgozzuk bele. Miután csomómentesre kevertük, adjuk hozzá az olvasztott vajat, és azzal is keverjük homogénre. Végül a felvert tojásfehérjével dolgozzuk össze óvatosan a krémet.
3 Melegítsük elő a sütőt 180°-ra. Egy 23 cm-átmérőjű kerek tortaformát vékonyan vajazzunk ki és béleljük ki sütőpapírral. Öntsük bele a masszát, és 22 perc alatt a sütő középső rácsán süssük készre.
Rácson hűtsük ki a piskótát, majd ha kihűlt, vágjuk 3 db egyforma vastagságú lappá.
4 A fruktózzal és a vaníliarudak kikapart magjaival összekevert hideg tejszínből verjünk kemény habot, majd keverjük hozzá a mascarponét is. Ha nem azonnal használjuk fel, tegyük a hűtőbe.
5 Fektessük az első tortalapot egy megfelelő méretű tányérra vagy tortalapra. Egyenletesen csorgassunk rá egy kevés rizsszirupot, majd egy ecset segítségével kenjük meg (vagy locsoljuk) egy kis pálinkával. Az enyémben alig érezhető az alkohol, de ha gyermekek is fogyasztják, akkor ki is maradhat belőle. Kenjük rá a vaníliás hab harmadát, majd igazítsuk el rajta a meggyek egy részét. Tegyük rá a második tortalapot, és járjunk el ugyanúgy, mint az első rétegnél. A harmadik tortalapnál már a torta oldalát is vonjuk be a habbal, és díszitsük fel csinosan a tetejét néhány szem meggyel. Végezetül hintsük meg az oldalát és a tetejét reszelt étcsokoládéval.

Tipp: Friss tejszín híján én Milklandot használok, mert abban van a legkevesebb; csak egy adalékanyag. Ugyanaz van a hűtőpultokban legtöbbször megtalálható zacskós tejszínben is. A legtöbb tejszínben sajnos jóval több az adalékanyag, a tejet soha nem látott növényi tejszínekről nem is beszélve. Jól nézzük meg a dobozát, mielőtt a kosárba, majd az asztalra kerül.

2011-12-25

Mandulás-mézes szarvacskák


Ez a másik sütirecept, amit Csokiparány Csenge receptjei közül választottam az idei karácsonyra. Apró változtatás ment csak végbe az eredetihez képest, saját ízlésemre formálva. Én csak mézzel édesítettem, és vajból valamivel kevesebbet használtam fel hozzá. Így is remekül összeállt, jól formázható lett a tésztája. Sokáig elálló finom, puha aprósüti a végeredmény.


Hozzávalók

425 g sima búzaliszt
150 g pörkölt, darált mandula
1 db tojás (60 g)
145 g akácméz
1 vaníliarúd kikapart belseje
225 g hideg vaj

100 g étcsokoládé a bevonathoz (Csokiparinál egy kevés olaj is kerül bele - fényes lesz tőle a bevonat)


Elkészítés
  •  A lisztet és az őrölt mandulát keverjük jól össze, és morzsoljuk el benne a vajat.
  •  Keverjük habosra a mézet a tojással, és a vaníliával.
  • Öntsük a tojásos keveréket a mandulás liszthez, és gyors mozdulatokkal gyúrjunk belőle tésztát. Tekerjük be frissentartó fóliába, és tegyük hűtőbe minimum egy órára.
  • Az idő letelte után formázzuk meg a szarvacskákat, tegyük őket sütőpapírral bélelt tepsibe, majd 180°-ra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt süssük aranybarnára.
  • Szedjük a sütiket rácsra, majd mialatt hűlnek, olvasszuk fel vízgőz fölött az étcsokoládét. Tegyük félre hűlni. Mikor már minden langyosra hűlt, mártsuk a szarvacskákat az olvasztott csokoládéba, és tegyük őket vissza a rácsra, amíg a megdermed rajtuk a csoki.
Tároljuk fémdobozban.

Kesudiós csokikarácsonyfák málnadíszekkel


Ezeket is kis karácsonyfácskákat Csokiparány Csenge mogyorós-étcsokis havas csúcsai ihlették. Igencsak jól sikerültek, szerintem az idei aprósüteményeink közül ez lett az egyik legjobb. Jól zárható fémdobozban sokáig eltartható.

Hozzávalók

300 g búzaliszt
75 g nádcukor (por)
1 ek házi vaníliás nádcukor
1 tk őrölt fahéj, plusz egy kis őrölt kardamom
200 g pörkölt, őrölt kesudió
140 g hideg vaj felaprítva
1 db nagy tojás (60 g)
100 g 60%-os étcsokoládé
1-2 ek narancskivonat

a díszítéshez
100 g fehér csokoládé vízhőz fölött felolvasztva, 1 ek semleges ízű olajjal összekeverve
néhány szem liofilizált málna összemorzsolva

Elkészítés

1 Az étcsokoládét vízgőz fölött olvasszuk fel, majd tegyük félre hűlni.
2 A száraz alapanyagokat; lisztet, őrölt kesudiót, cukrot és a fűszereket keverjük jól össze. Morzsoljuk hozzá a vajat is.
3 Mikor a csoki már hűlt egy kicsit, keverjük vele simára a tojást és a narancskivonatot, majd adjuk a lisztes keverékhez, és gyúrjunk belőle tésztát.

A tésztából formázzunk először golyókat, majd azokból csúcsos formákat, helyezzük őket sütőpapírral bélelt tepsire, és 180°-ra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt süssük készre.
Rácson hűtsük ki, végül díszitsük az olvasztott fehér csokoládéval és málnamorzsával.

2011-11-28

Diós-csokis vajas keksz

Walnut-chocolate butter cookies recipe
Scroll down for the English version.





Ez a süti volt az egyik, amit a hétvégi adventi vásárra sütöttem. Ha jól sejtem, ez volt a legnépszerűbb. Egyszerű, gyors, és finom.


Hozzávalók
kb. 73 db-hoz

600 g sima búzaliszt
12 g sütőpor
150 g darált dió (darás, ne lisztes jellegű legyen)
200 g puha vaj
165 g (nád)cukor
3 db nagy tojás (160 g)
12 szem datolya felaprítva
150 g étcsokoládé kisebb darabokra törve vagy aprítógépben felaprítva 

Elkészítés

1 A száraz alapanyagokat keverjük össze, és tegyük félre.
2 A puha vajat és a cukrot keverjük ki elektromos habverővel, majd egyenként adjuk hozzá a tojásokat is.
Először a lisztet adagoljuk a krémhez, majd az aprított datolyát és a tört csokoládét is dolgozzuk a masszába.
3 Gyúrjunk belőle tésztát, amiből először formázzunk golyókat, majd azokat kézzel összelapítva formázzuk meg a kekszeket.

Kivajazott tepsiben, 180°-os sütőben 12-15 perc alatt süssük aranybarnára a kekszeket.


Walnut-chocolate butter cookies recipe

Ingredients
aprox. 73 pieces


600 g all-purpose flour
12 g baking powder
150 g roasted ground walnuts
200 g soft butter
165 g cane sugar
3 large eggs (about 160 g)
12 finely chopped dates
150 g bitter chocolate chopped into small pieces


Preparation

1 Mix the dry ingredients and set aside.
2 In a large bowl, cream together the butter and sugar until smooth. Add the eggs one by one, and stir well. Gradually blend the flour-mix and add the chocolate chips and dates; knead dough of it.
3 Shape the biscuits; to balls first and then with the hands into discs.


Lay the dough discs into a buttered tray, and place into a 180C° oven. Bake the biscuits for 12-15 minutes, until you get a golden brown color.

2011-10-23

Brownie pirított mogyoróval és aszalt áfonyával




Bizonyára a legtöbb konyhatündérnek már van egy jól bevált receptje brownie-ra. Akinek még sincs, annak ajánlom a figyelmébe az alábbi receptet, én így készítem. Igazság szerint csak úgy szemre teszem bele a hozzávalókat, de a leírás kedvéért most mindent szorgalmasan le is méregettem. Pont olyan lett, mint amilyennek vártam.


Hozzávalók

400 g étcsokoládé (70%-os bio, Müller)
100 g pirított és durvára tört török mogyoró
7 db tojás (270 g)
125 g olvasztott vaj
125 g nádcukor
1-2 rúd vanília kikapart belseje
120 g sima búzaliszttel (1050-es) elkevert 3 g sütőpor
2 dl sovány tej
2 dl  zsírszegény tejszín
1 maréknyi aszalt vörös áfonya


Elkészítés

1 Gépi habverővel keverjük össze a cukrot és a vajat, egyesével adjuk hozzá a tojásokat, vaníliát, olvasztott csokoládét, tejet és a tejszínt.
2 Lyukas fakanállal keverjük a masszához csomómentesen a sütőporos lisztet. (ha kell, a habverővel csomómentesíthetjük)
3 Keverjük hozzá az aszalt áfonyát és a tört mogyorót, majd egy 16×28 cm-es, kivajazott-lisztezett tepsiben egyenletesen simítsuk el.
4 30-35 perc alatt 175°-on, a sütő középső rácsán süssük készre a brownie-t.


Tipp: Török mogyorót és aszalt áfonyát bátran helyettesítsük más gyümölcsökkel, de akár el is hagyhatóak.
Vaníliafagylalttal még jobb!

2011-08-08

Szamócás tejszínhabbal töltött olívaolajos csokoládétorta


A minap olívaolajos édességgel tettem egy kísérletet. Kakaós tésztát készítettem, ám ezúttal vaj helyett olívaolaj került a tésztába. Nem túlzottan intenzíven, de kiérződik az íze, bár aki nem tudja, hogy mire lett benne a vaj lecserélve, az nem is valószínű, hogy ráérez. Nagyon finom lett, tényleg érdemes kipróbálni!
A sütemény többi hozzávalója csökkentett zsírtartalmú, és hozzáadott cukrot sem tartalmaz. Ennek ellenére diétásnak azért mégsem nevezném, mint minden másnak, én ennek a desszertnek is csak mértékkel ajánlom a fogyasztását.


Hozzávalók

a tésztához
100 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
30 g zsírszegény kakaópor
100 g blansírozott pirított mandula finomra őrölve
6 db tojás szétválasztva
50 g fruktóz
1 dl cukormentes tejszín
1 dl sovány tej
1 dl olívaolaj
a töltelékhez
1 dl cukormentes tejszín
kevés fruktóz
1-2 maréknyi friss vagy fagyasztott szamóca darabosra pépesítve, vagy más piros gyümölcs
a mázhoz
150 g 70%-os étcsokoládé
1 dl cukormentes tejszín

néhány szép szem szamóca a díszítéshez


Elkészítés

1 A kakaóport keverjük jól össze a liszttel és az őrölt mandulával. A 6 tojássárgáját verjük fel a fruktózzal, keverjük hozzá a nedves hozzávalókat; olívaolajat, tejszínt és a tejet, majd adagoljuk hozzá a lisztes keveréket és egy kézi habverővel keverjük csomómentesre.
Verjük fel kemény habbá a tojásfehérjéket és forgassuk össze a masszával.
2 Öntsük a masszát egy kivajazott, kilisztezett 20 cm átmérőjű tortaformába, és süssük készre 30 perc alatt 180°-os sütőben, a középső rácson.
Vegyük ki a formából és rácson hagyjuk a tésztát kihűlni.
3 A mázhoz melegítsük fel a tejszínt, majd a tűzről levéve adjuk hozzá a feldarabolt étcsokoládét, s keverjük simára. Tegyük félre hűlni.
4 A töltelékhez verjük fel keményre a tejszínhabot, keverjük össze annyi szamócapürével, amennyivel nem lesz túlzottan folyós állagú. A tortát vágjuk ketté (vízszintesen) és töltsük meg a tejszínhabos szamócával. Óvatosan helyezzük rá a torta másik felét, majd vonjuk be az időközben szobahőmérsékletűre hűlt csokoládéval.
Díszitsük a tetejét egész szamócákkal, és fogyasztásig tároljuk hűtőben.


Tipp: A szamócát más piros gyümölccsel is lehet helyettesíteni, az apróbbakat pépesíteni sem érdemes. A töltelék akár el is maradhat, olyankor díszítsük a tortát egész mandulával.
A mandula helyett más csonthéjas gyümölcsöt; diót, mogyorót is felhasználhatunk.

2011-05-15

Vaníliás cheesecake kávés fehércsokoládé-krémmel








A cheesecake vagy sajttorta az egyik kedvenc desszertem. Az elkészítése nem vesz igénybe néhány percnél többet, az alaprecept pedig számtalan módon variálható és általában mindenki rajong érte. Most egy egyszerű vaníliásat készítettem, aminek elsőre akkora volt a sikere, hogy el is tűnt mire le tudtam volna fotózni. A képeken látható második torta sem volt sokkal hosszabb életű, de ezt már sikerült megörökítenem.


Hozzávalók

125 g keksz (Győri zabos)
70 g olvasztott vaj
1-2 ek (kb. 40 g) méz

500 g mascarpone
500 g ricotta
2 rúd vanília kikapart belseje
75 g fruktóz
4 db egész tojás + 2 db tojásfehérje
(lehet 6 db egész tojás is, én a koleszterin miatt használtam kevesebb tojássárgáját)
50 g világos tönkölyliszt

100 g fehér csokoládé
0,5-1 dl tejszín
erős kávé
1 db tojásfehérje kemény habbá verve
csokicseppek


Elkészítés

1 A kekszet kézzel vagy géppel morzsoljuk, illetve daráljuk össze. Keverjük hozzá a mézet az olvasztott vajjall együtt, majd osszuk el a morzsát egyenletesen egy 28 cm-es kapcsos tortaformában.
190°-os sütőben süssük 15 percig a középső rácson.
2 A mascarponét keverjük ki a ricottával, fruktózzal és a vaníliarudak kikapart belsejével. Adjuk a krémhez egyenként a tojásokat és a tojásfehérjéket, mindegyik után simára keverve. Csomómentesen keverjük el benne a lisztet is.
A krémet öntsük a tortaformába és 175-180°-os sütőben süssük 45 percig. Az idő letelte után kapcsoljuk ki a sütőt, és hagyjuk benne kihűlni a tortát, de közben ne nyitogassuk a sütő ajtaját, mert meg fog repedni a torta teteje.
3 A krémhez vízgőz fölött olvasszuk fel a csokoládét fél dl tejszínnel, öntsünk hozzá annyi erős kávét, hogy ne legyen nagyon folyós az állaga. Hagyjuk kissé hűlni a krémet, majd keverjük össze a felvert tojásfehérjével.
Osszuk el a krémet egyenletesen a torta tetején, díszítsük csokicseppekkel és tegyük hűtőbe.


Tipp: Ha a cheesecake-et ebéd után szeretnénk fogyasztani, mindig előző este állítsuk össze és hagyjuk éjszakára a sütőben kihűlni. A krémet vagy habot a torta tetejére másnap tegyük fel rá, és fogyasztásig tartsuk hűtőben. 
A kekszalap elhagyásával teljesen cukormentessé tehető desszert.

Korábbi hasonló receptek:
Mákos sajtkrémtorta
Piña colada cheesecake
Matchás sajttorta fehércsokoládé-mousse-szal, szilvapürével

2011-02-04

Meggyes csokolédémousse-torta




Torta vagy sütemény, ez csak a formától függ, én alapvetően szívesebben sütök a kapcsos tortaformákban, mint tepsiben.
Meggyet szerettem volna felhasználni valamilyen csokoládés finomsághoz, majd eszembe jutott az egyik kedvenc desszertünk: a csokoládé mousse. Alapjában véve csak tejföllel és liszttel kombináltam, és éppen olyan lett amilyennek szerettem volna, hogy legyen.
Ismétlés biztosan lesz belőle.

Hozzávalók

200 g étcsokoládé (most 60 %-os) vízgőz fölött megolvasztva
6 db tojás különválasztva
85-90 g nádcukor
375 g tejföl (most 20 %-os, de lehet helyette zsírszegény, vagy mascarpone is)
55 g sima búzaliszt
lecsepegtetett magozott meggy ízlés szerint és lisztbe hempergetve (nálam 1140 g friss meggy fagyasztás és lecsepegtetés után 870 g súlyú maradt)


Elkészítés

1 A tojásfehérjét verjük kemény habbá. (Ha friss a tojás, nem kell bele semennyi só.)
2 A tojássárgákat a cukorral verjük fel masszív habbá kifehéredésig, majd keverjük vele homogénre a már kissé lehűlt olvasztott csokoládét. Folytonos keverés mellett szitáljuk hozzá a lisztet és keverjük csomómentesre. Egy lyukas fakanállal óvatosan forgassuk bele a kemény habbá vert tojásfehérjét, keverjük simára.
3 Végül a lisztbe hempergetett meggyet is keverjük a masszához, majd öntsük egy kivajazott-lisztezett tepsibe vagy kapcsos (28 cm-es) formába és 190°-os sütőben a középső rácson süssük 15 percig, majd 175°-ra visszavéve a hőfokot, további 55-60 percen át. Ha szükségesnek találjuk, a sütési idő utolsó harmadában, alufóliával fedjük le a torta tetejét.

Miután lehűlt, nagyon jól szeletelhető.


Tipp: Meggy helyett süthetjük más gyümölccsel is, de szerintem valamelyik pirossal az igazi, mint a málna vagy az eper.