Oldalak

A következő címkéjű bejegyzések mutatása: házi kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: házi kenyér. Összes bejegyzés megjelenítése

2018. nov. 18.

Csiga-kenyér, sörös-mustáros, öregtésztás

Mindennapink, most sörös kenyér öregtésztával. A sörös-mustáros kenyér közepes adagját sütöttem (ehhez a mennyiséghez van sütő-és-kenyér-kompatibilis sütőedényem) annyi különbséggel, hogy 15 dkg öregtésztával dúsítottam a kenyeret, és nem fontam, hanem szép kerekre gömbölyítettem, majd sütőpapírra bélelt, kerek jénai tálban kelesztettem és sütöttem.


Szerénytelenség nélkül, eszméletlenül finom! Még langymelegen - jó na, amikor annyira kihűlt, hogy éppen nem volt forró :) - elcsipegettük a ropogós héj egy részét, aztán a belsejét is meg kellett kóstolni, aztán valaki felvetette, talán meg is szeghetnénk, úgy, ahogy nagyok :), szeletekre. Aztán csak pislogtunk, mert még a morzsáknak is hűlt helye volt csupán. Szerencsénkre, már sütő-kész állapotban volt a másik kenyér.


Sörös-mustáros, öregtésztás kenyér

hozzávalók - öregtészta

hozzávalók - kenyér

Gőzös sütőben sült. Mielőtt betettem, a kenyeret is megspricceltem kevéske vízzel. A kisült, még forró kenyér illatos héjára hideg vizet spricceltem, rácsra állítottam, hogy kihűljön, aztán hallgattam, ahogy beszélget a kenyér.



Jó étvágyat ! :-)

2018. márc. 30.

Sárgarépás kenyér

Ha már húsvét és nyuszi, akkor legyen kövér az a bizonyos lúd :-), gondoltam és sárgarépás kenyeret sütöttem. Nyuszi mintával :-)


A kenyérben izgalmas, érdekes és nagyon finom párosítás a sárgarépa mellé némi édeskömény.
Az édeskömény a maga sajátos, egyéni ízével nagyon jól harmonizál a kenyér alap édeskésségével, amit részben a murok ad. Megszeléskor előtűnnek a dekoratív, narancsszínű sárgarépapöttyök.
Sütöttem már ilyen kenyeret, és első látásra "furi" színe ellenére a gyerekek is lelkesen ették. Persze, azt nem árultam el, hogy murok van benne, mert képesek lettek volna az addig jó étvággyal majszolt kenyeret egyből "nemszeretem"-nek nyilvánítani.

Most annyit változtattam a recepten, hogy a víz egy részét tejre cseréltem és kihagytam a tejport, a lisztből 10 dkg-t teljes kiőrlésűre, kihagytam a 2 ek-nyi kölest, viszont tettem bele 2 ek-nyi búzakorpát.

Kenyér murokkal, édesköménnyel

hozzávalók

1,3 dl víz
1 dl tej
2 ek olaj
2 tk méz
20 dkg reszelt murok
40 dkg liszt
10 dkg teljes kiőrlésű
2 ek búzakorpa
2 tk aprított édeskömény
1,5 tk só
1 tk szárított élesztő

1 mk tej + 1 mk víz átkenni


A murkot megpucolom, finomra reszelem (a reszelő legkisebb lyukán), ugyanígy az édeskömény húsát is.
A liszteket átszitálom, beleszórom a búzakorpát, a sót, a reszelt murkot és édesköményt, összeforgatom, hozzáadom az élesztőt és ezzel is összeforgatom kicsit. Jöhet a 2 tk méz, a víz és a tej.
Dagasztani kezdem, amikor a tészta elkezd elválni az edény falától, beledolgozom az olajat.
A rugalmas, kellemes állagú kenyértésztát letakarom, huzatmentes helyen duplájára kelesztem.
Picit beolajozott felületre szedem a megkelt tésztát, finoman átdögönyözöm. Lecsippentek egy fél öklömnyit belőle, ebből lesz a nyuszi, a fonás és a masni. A többi tésztát ovális kenyérré (vekni) formázom. Sütőpapírral bélelt hosszúkás jénaiba teszem. A lecsípett tésztából egy kis darabot kinyújtok, kiszúrom a nyuszi fejét, megsodrom a bajszát, apró golyócskákból a szemeit és a nóziját, a többiből hosszú fonatot készítek. A kenyérre pici vízzel "odaragasztom" a nyuszit és körbe a fonatot, amiből alól masnit formázok. Lazán letakarom és kelnyi hagyom.
A sütőt 220 fokra melegítem, és beteszek az aljába egy kis edénykében nagyjából 2 dl vizet. Mire a kenyér megkel, a sütő felforrósodik és a víztől jó gőzös lesz. A kenyérkémet átkenem a pici víz-tej keverékkel, majd a forró sütőbe teszem. Tíz percet sül 220 fokon, aztán további 25 percet 200 fokon, megkukkantom és úgy ítélem, hogy már megáll a saját lábán, azaz ha sütőpapírostól kiemelem a jénaiból, nem fog összezuttyanni. Így teszek, sütőpapírral kiemelem a forró kenyeret az edényből, és még 10 percre visszateszem a továbbra is bekapcsolt sütőbe. Ugyanazzal az ajtónyitással kikapom a ler aljából a vizes edénykét.
A kenyeret azon forrón, ahogy a sütőből kivettem, megspriccelem hideg vízzel, majd rácsra téve kihűtöm.

Illatos, finom, csábító, reggel sütött, de estét nem megérő kenyér. Ja, és nyuszis :-)

Jó étvágyat !

murok = sárgarépa

2017. dec. 30.

Mindennapi kenyerünk

Örök kedvenc és most már mindennapi kenyerünk is ez a krumplis kenyér. Bár nagyon gyakran sütöm, ritkán sikeredik két teljesen egyforma. A kenyeret a szerint sütöm, hogy mi kerül aznap, esetleg másnap az asztalra. A kenyértésztába kerülő húsz deka pityóka tág lehetőséget ad a "játékra" és a kicsivel több, mint fél kiló lisztet is megkeverem időnként, hol csak fehér lisztet, hol graham- vagy teljes kiőrlésűt is használok. Ha a tésztájához dagasztok egy kis lereszelt fokhagymát, esetleg a tetejét is átkenem fokhagymás muzsdéjjal, olyan, de olyan illatok szállnak a konyhából, hogy hetedhét határból idesereglenek :D
Ez az a kenyér, amit magában is finom enni, mert íze, zamata van.


A mai sütésnél a krumpli nagy része maradék tört pityóka (köret volt a sült csirkecombhoz) és a húslevesből is megmaradt egy szem krumpli, ezt villával áttörtem, úgy dagasztottam a kenyérhez. Most sem fokhagymát, sem más fűszert nem gyúrtam hozzá, a hagymás krumpli és a húslevesben főtt úgyis gazdaggá tették. Az 55 dkg lisztből 10 dkg teljes kiőrlésű, a többi normál fehér.


Körben a bevágást és a kenyér tetején a cifrát Tücsi csinálta, én csak rásegítettem kicsit (az a fránya kenyértészta nem akart úgy vágódni, ahogy Tücsi szerette volna :), sebaj, legközelebb jobb is, szebb is lesz :).

Krumplis kenyér, hozzávalók és készítés a linken.

Jó étvágyat !

2017. okt. 2.

Gazdag zöldségleves sütőtökös cipóban

Újabb hegyet másztam meg, megsütöttem az első leves-cipóim :-)
Ősz lévén, gyönyörű, mély-narancs színű sütőtököt használtam a kenyértésztához. Egy-egy adag tésztából négy, illetve három leves-cipót sütöttem. Mivel sikere volt mind a cipóknak csak úgy magukban - gyerekeim külön értékelték, hogy a cipók tetejére "fogantyút" készítettem -, mind a tálalásnak, lesz ismétlése a cipóban tálalt levesnek :-) Legközelebb annyit változtatok, hogy egy kenyérnyi tésztából két leves-cipót formázok, sütök, így emberesebb "tányérokban" tálalhatom majd az éppen aktuális levest.
A napfény kenyér tésztájából sütött cipókból most gombás-krumplis-sütőtökös, galuskával gazdagított zöldséglevest kanalaztunk. A kenyértésztán annyit változtattam, hogy teljes kiőrlésű liszt helyett kukorica lisztet használtam (liszt, nem dara). A tésztához szükséges író hiányát most is úgy hidaltam át, hogy egy bő dl joghurthoz egy mokkáskanálnyi citromlevet kevertem és annyi szénsavas ásványvizet, hogy meglegyen a szükséges másfél dl.
A sütőtökből most is jóval többet készítettem, mint amennyi a cipókhoz kell, mert én nagyon szeretem a fűszeres, sült döblecet csak úgy magában elnassolni, de köretnek is remek.


Sütőtökös cipó

hozzávalók - 2 db

a sütőtökhöz: hámozott, ujjnyi hasábokra vágott sütőtök + 2 kk olíva olaj + őrölt fűszerek: bors, rozmaring, bazsalikom

250 gr sült sütőtök
150 ml író - vagy bő dl joghurt + 1 mk citromlé + szénsavas víz
80 ml víz
45 ml olíva olaj
575 gr liszt
100 gr kukorica liszt
1 bő tk cukrot használtam
2 tk só
1,5 tk szárított élesztő (porélesztő)

lekenéshez vízzel hígított tojás


A sütőtököt meghámozom, ujjnyi hasábokra vágom, megkenem a fűszeres olíva olajjal és sütőpapíros tepsire sorakoztatva, 170 fokra előmelegített (légkeveréses) sütőben nagyjából 15 percig sütöm. Kihűlés után kimérem a szükséges 25 dkg-t, villával összetöröm.

A cipókhoz a liszteket átszitálom, hozzákeverem a cukrot, sót, szárított élesztőt, majd az illatos sütőtököt és az írót, vizet is. 1-2 percig dagasztom a tésztát, utána öntöm hozzá az olajat is. A tésztát fényesre, hólyagosra dolgozom, majd cipóvá formálom és folpackkal vagy vékony nylon tasakkal letakarva, huzat mentes helyen duplájára kelesztem (nagyjából 45-50 perc). Akkor kelt meg jól a tészta, ha ujjal kicsit megnyomva lassan visszaugrik.
A szálasra kelt tésztát olajjal egész vékonyan megkent munkafelületre szedem, finoman átdögönyözöm, majd annyi felé szedem, ahány cipót akarok sütni. Mint írtam, legközelebb egy adag tésztából két cipót formázok, hogy emberesebb legyen a "tányér".
A cipónyi kenyértésztát meggömbölyítem, letakarom, 5 percet pihentetem.
Mindegyik adagból lecsípek egy keveset, ebből lesz a "fogantyú" és a díszítés a tetőre. A tészta nagy részéből helyes óriás zsömléket formázok. Sütőpapírral kibélelt kis jénai edénykékbe ültetem a cipókat, mindegyik tetejére illesztem a fogantyút és a díszítést, letakarom és kelni hagyom (kb 20-25 perc).
A sütőt 230 fokra melegítem (légkeveréses), az aljába beteszek egy kis lábast nagyjából 2 dl forró vízzel.
A megkelt cipócskák tetejét lekenem a vízzel elkevert tojással, majd a sütőedények peremének magasságában, nem túl mélyen, köröskörül mindegyiket bevágom (konyhai sniccerrel).
A kicsinosított cipókat a forró sütőbe teszem, 10 percig 230 fokon, majd további 10 percig 190-200 fokon sütöm. Kiveszem a lerből a vizes lábaskát, a cipókat kiemelem a jénai edényekből és sütőpapírra állítva visszateszem további 8-10 percre a 170 fokra mérsékelt sütőbe.
Az aranybarna, illatos cipókat a sütőből kikerülve vízzel kicsit megspriccelem, majd rácsra állítva kihűtöm.


Amíg a leves fő - 2 ek olajon megüvegesítek 1 nagy fej hagymát és 3-4 gerezd fokhagymát, rádobok két felkockázott sárgarépát, egy petrezselymet, egy fej karalábét, átforgatom, felöntöm alaplével, hozzáteszem a szintén kockára vágott krumplit és gombát, fűszerezem: só, bors, koriander, a vége felé a levesbe teszem a szintén kockára vágott sütőtököt és beleszaggatom a galuskát, készre főzöm -, előkészítem a cipókat.
A sütőt 180 fokra melegítem (légkeveréses).
A cipók tetejét levágom, belsejüket kikaparom úgy, hogy nagyjából ujjnyi vastag belet-héjat hagyok. A kivájt cipókat tepsire sorakoztatom és a forró sütőben megpirítom.
A kétszersült cipókat konyhakesztyűvel rácsra szedegetem, kicsit hűlni hagyom, majd tányérba teszem.
A levest az illatos, csodaszép cipókba tálalom, a cipókra félrebillentve visszateszem a tetejüket.


Voilá, kész is :-)
Jó étvágyat! :-)

Tipp: a kivájt kenyérbelet elmorzsolom, sütőpapíros tepsire terítem és a cipók után, a még forró sütőbe tolom, szárazra pirítom, kihűtöm, késes aprítóban apróra morzsálom. A morzsát fagyasztható edénybe teszem, majd elspájzolom a mélyhűtőbe. Remek lesz panírozott húshoz vagy más, zsemlemorzsát igénylő ételhez.

2017. febr. 15.

Mindennapi sörrel, öregtésztával

A napfény kenyér mellett ez lett az egyik kedvenc mindennapi kenyerünk. Sörös, öregtésztás, ropogós héjú, puha, foszlós belű, finom kenyérke.

A hét közben sütött kenyereim általában "forma kenyerek", mert azokból lehet a legjobban szendvicset készíteni, és Manó napi 3-4 szendvicset elhasznál az iskolában. Hétvégi kenyereink ezzel szemben általában kerek kenyérkék - mert ezekben van a legtöbb sercli :-)

Ezt a sörös, öregtésztás kenyeret most ráadásul kenyérfűszerrel is megbolondítottam, azaz néhány gerezd fokhagyma, csipetnyi paprika, koriander, oregano, kakukkfű és bazsalikom is került a kenyértésztába.


Sörös kenyér öregtésztával

hozzávalók

20-25 dkg öregtészta *
360 ml állott sör
2 ek olaj
4 ek mustár - ha a mustár kimarad, még másfél tk só kell a tésztához
57,5 dkg liszt
10 dkg teljes kiőrlésű liszt
2 ek tejpor
2 ek krumplipehely
1 1/2 tk só
1ek cukor
1 dkg élesztő
3 gerezd fokhagyma
2 kk kenyérfűszer: pirospaprika és szárított, morzsolt koriander, oregano, kakukkfű, bazsalikom

lekenéshez 1 tojássárga vízzel elkeverve


* Öregtésztából mindig legalább két adagot készítek, az egyiket "azonnali" felhasználásra, a másikat letakarva hűtőbe teszem és 2-3 nap múlva használom.
Az öregtésztához (ahogy Limarától tanultam :-) 25 dkg lisztet, 1,5 dl vizet, negyed tk sót, fél dkg friss élesztőt összedagasztok, letakarom és a konyhapulton érni hagyom legalább 4-5 óra hosszat. Ez alatt a tészta megkel, majd összeesik, nem kell megijedni.

A sört kibontom, igyekszem a lehető legkevesebb habbal kitölteni, majd legalább egy órát állni hagyom.

Összeállítom a kenyértésztát: dagasztó tálba mérem a liszteket, az öregtésztából 25 dkg-t kisebb darabokra tépkedek, majd az összes többi hozzávalót is a dagasztó tálba teszem.
Jenőkét bekapcsolom, 10-12 perc alatt fényes, jó állagú, rugalmas kenyértésztát dagaszt. A tésztát gombócba formázom és olajjal alig kikent edénybe teszem, lazán letakarom és nagyjából 35-40 percig kelesztem.




A megkelt tésztát olajjal egészen finoman átkent munkalapra szedem, finoman átdögönyözöm, majd cipót formázok belőle. Egy jénait sütőpapírral kibélelek, beleültetem a cipót, letakarom és újabb 25-30 percig kelesztem. A kelesztési idő nagyban függ a konyha hőmérsékletétől, páratartalmától!
A sütőt bekapcsolom, 230 fokra és beteszek forrósodni egy ugyanakkora jénait, mint amiben a kenyérkém kel. Ezt azért, mert ha a kenyér sütését forró edényben kezdem, az alja jobban átsül, színre szebb lesz és ropogósabb is. Egy kisebb edénykében nagyjából másfél dl vizet forrni teszek.
A megkelt kenyér tetejét átkenem a vízzel elkevert tojássárgával. A sütőből kiveszem a forró jénait, ebbe - a sütőpapír segítségével - átemelem a kenyeret. Sniccerrel (csak erre a célra használt tapétavágó) bevágom a kenyeret, majd beteszem a forró, gőzös sütőbe.
Mivel az én sütőm felső fűtőszála extra mód dolgozik, már a kezdet kezdetén letakarom a kenyeret egy ív sütőpapírral. Így is szépen megsül, megpirul a teteje, de nem ég meg.
15-20 percig sütöm 230 fokon, aztán további 20 percet 200 fokon, ezután kiveszem a vizes edénykét, kiemelem a kenyeret a jénaiból és csak a sütőpapíron visszateszem a lerbe további 10 percre.

A kongó hangú (ez is jelzi, hogy jól átsült, az alja kopogtatásra szép kongó hangot ad), illatos, tűzforró kenyeret lespriccelem hideg vízzel, rácsra állítom, hűlni teszem. Idővel megjelennek az ácsok is és szép kicserepezik a kenyerem :-)

Jó étvágyat ! :-)

2017. jan. 12.

Napfény kenyér

Tücsike nevezte el ezt a kenyeret napfény kenyérnek, és azt hiszem, nem is tévedett :-)
Nemcsak azért, mert a sütőből frissen kikerült, illatozó kenyeret a kora reggeli napfényben fotóztam, de azért is, mert a héja és a bele ragyogó Nap színű. Titok nincs, csupán finom sült döblec a kenyérkénkben. Döblec, lánykori nevén sütőtök :-)

Ez a kenyér készülhet főtt vagy sült sütőtökkel is, én általában sütöttel dagasztom. Most sütés előtt a hámozott, hasábokra vágott döblecet kevéske fűszeres olajjal kentem át és nagyjából háromnegyed készre sütöttem, majd langyosra hűtve tettem a kenyértésztához.
Író hiányában kefírt / joghurtot és ásványvizet összekeverek pár csepp citromlével és ebből mérem ki a szükséges 1,5 dl-t.


Sütőtökös kenyér

hozzávalók

a sütőtökhöz: hámozott, ujjnyi hasábokra vágott sütőtök + 2 kk olíva olaj + őrölt fűszerek: bors, rozmaring, bazsalikom

250 gr sült sütőtök
150 ml író
80 ml víz
45 ml olíva olaj
575 gr liszt
100 gr teljes kiőrlésű liszt
1 bő tk cukrot használtam
2 tk só
1,5 tk szárított élesztő (porélesztő)

vízzel hígított tojás, pucolt tökmag a tetejére
 
A sütőtötköt meghámozom, karikára, aztán a karikákat hasábokra vágom.
Az olíva olajat összekeverem a fűszerekkel, a döblec hasábokat megkenegetem a fűszeres olajjal.
Sütőpapíros tepsire sorakoztatom, előmelegített, 170 fokos lerben nagyjából 15 percig sütöm. Langyosra hűtöm.

A kenyértésztához valókat kimérem, a fűszeres, sült döblecet is beleértve, bedagasztom. Hólyagos, nagyon jó állagú tésztát kapok. Folpackkal vagy vékony nylonnal letakarom a gombóccá formázott tésztát (így kelés közben nem szárad a teteje), majd duplájára kelesztem (kb 45 perc).
A megkelt kenyértésztát olajjal egész vékonyan megkent munkalapon finoman átdögönyözöm, megformázom. Most kerek jénaiban terveztem sütni, ennek megfelelően cipót formáztam a ruganyos, gyönyörű narancsos színű tésztából és sütőpapírral kibélelt jénai edénybe tettem.
Újból letakarom, kelni hagyom, másodjára nagyjából 25-30 percet.
Eközben a lert előmelegítem 230 fokra és beteszek egy ugyanakkora, kerek jénai edényt a sütőbe, mint amiben a kenyér kel. Ezt azért, mert úgy tapasztaltam, jobban-szebben sült át a kenyér és "héjasodik" az alja is, ha forró edényben kezdem sütni. Egy kis fémedényben vizet forralok (kb 2 dl), majd ezt is beteszem az egyre melegedő sütőbe.

 

Amikor a kenyérkém megkelt, a ler is forró és a betett vizes edénytől jó gőzös is, gyorsan kikapom a szintén forró jénait a sütőből. A megkelt kenyeret sütőpapírostól átemelem a forró jénai edénybe. A sütőedény peremének magasságában, majdnem körbe bevágom a kenyeret, a tetejét lekenem vízzel hígított tojással,  megdíszítem, majd beteszem a 230 fokos sütőbe. Mivel az én sütőm hajlamos megkapni a szépen felnövő kenyérkéim tetejét, már az elején letakarom egy sütőpapírral.
Nagyjából 15-20 perc múlva 200 fokra visszaveszem a sütőt, újabb 20 perc múlva ránézek a kenyérre, hagyom még 5 percet, aztán sütőpapírostól kiemelem a jénai tálból, kiveszem a sütő aljába betett vizes edényt, de a kenyeret további 10 percre még visszateszem a lerbe.
A megsült kenyeret, azon forrón ahogy a sütőből kikapom, átkenem hideg vízzel - ettől szebb lesz a héja és munkába állnak a cserepező ácsok.
Az illatos kenyeret rácsra teszem és hűlni hagyom.
Vagy, a forró kenyérrel kiviharzok a teraszra és a ragyogó kora reggeli napsütésben boldogan lefényképezem. A képeken nem látszik, de a kenyérke vadul gőzölgött a kinti hidegben és mire megvágtuk, a héja is szépen becserepesedett.

Jó étvágyat !
:-)

2017. jan. 6.

Krumplis kenyér

Tegnap este sült ez a finomságos, széles mosolyú krumplis kenyér. A héját kicsit túlzottan megkapta a sütő, egyrészt elfelejtettem letakarni, másrészt, tegnap este sürgős havazni valónk akadt.
A receptet CV barátnőm oldaláról lestem, azóta is hálás vagyok érte, mert általában nálunk is árválkodik 3-4 kanál krumplipüré az edény alján ebéd végén. Ennyi, ugye, egy ebédre nem elég, hercegnő krumplihoz is kevés, de a kenyérkébe tökéletes.

A krumplis kenyeret vagy maradék krumplipürével, vagy csak főtt, melegen összetört krumplival készítem, de olyan is volt, hogy a sűrűre főzött krumplilevesből szemeztem ki 20 dkg-nyi krumplit.
A kenyértésztához adott víz mennyisége minden dagasztásnál változó, ezért 2-3 részletben szoktam a vizet adagolni. Egyrészt azért, mert a pityóka sem mindig egyforma, másrészt, a krumplipüré állaga is változó. Ha főtt krumplival készítem a kenyeret, sokszor a pityóka főzővizét használom a dagasztáshoz.

Most a fehér liszthez tíz dekányi graham lisztet kevertem és egy kis cikk fokhagymát reszeltem a kenyértésztához. Frenetikusan finom lett!

Mivel az én sütőm sajnos hasonlatos egy rossz női cipőhöz - kívülről nagy, belülről kicsi - a sütés közben szépen felnövő kenyerek tetejét hajlamos megégetni. Ezért, még a sütés kezdetekor a kenyeret egy ív sütőpapírral takarom le. Már ha nem felejtem el, mint ennél a kenyérnél is.



Krumplis kenyér

hozzávalók

20 dkg krumplipüré vagy főtt krumpli
45 dkg liszt
10 dkg graham liszt
2 ek olaj
2-2,5 dl víz
2 tk cukor
2 mk só
12,5 gr friss élesztő (negyed kocka)
1 kisebb gerezd fokhagyma

Egy csészébe kimért fél deci langyos vízben elkeverek 1 tk cukrot, belemorzsolom az élesztőt, félreteszem.
Dagasztó tálba mérem a liszteket, a villával összetört főtt krumplit, belereszelem a fokhagymát. Sót, a maradék 1 tk cukrot és a 2 ek olajat szintén a dagasztó tálba mérem. A felfutott élesztőt a lisztekre kanalazom, a kenyértésztához öntöm a maradék 2 dl víz kb egyharmadát.
Dagasztás alatt figyelem a tésztát és a maradék vizet, szükség szerint hozzáöntöm. Van, hogy a tészta csak 2 dl vizet vesz fel (pl mert lágyabb a krumplipüré). Lényeg, hogy jó állagú, egészen kicsit puha kenyértésztám legyen.
A bedagasztott tésztát 1 mk olajjal körbekent edénybe szedem, a tetejét enyhén olajos kézzel átsimítom, letakarom és kelni hagyom. Konyha hőmérséklettől függően a kenyértészta 30-45 perc alatt szépen megkel.
Egészen picit beolajozom a munkalapot, rászedem a megkelt tésztát, kicsit átlapogatom, megformázom. Készítettem már veknire formázva és cipónak is, mikor milyen kedvem van.
Most kerek cipót formáztam a tésztából és egy sütőpapírral kibélelt kerek jénaiba ültettem.
Letakarom (folpackkal vagy vékony nylon tasakkal szoktam, így nem szárad a tészta teteje) és ismét kelni hagyom.


A sütőt 230 fokra kapcsolom és azon nyomban beteszek a lerbe egy ugyanakkora kerek jénait, mint amiben a tészta csücsül. Ezt azért, mert tapasztalatom szerint, szebben átsül az alja és jobb lesz a kenyér bele is, ha forró edényben kerül a sütőbe.
Mivel nincs magától gőzölős sütőm, egy fém lábasban vizet forralok (kb 2 dl), majd ezt is a sütőbe teszem. Így, mire a megkelt kenyértésztát a lerbe teszem, addig nemcsak forróság, de gőz is lesz.
Mire a sütő felmelegszik 230 fokra, a megformázott kenyértészta is szépen megkelt. A lerből kikapom az immár forró jénait, sütőpapírostól átemelem bele a kenyérkének valót, vékony pengével (sniccer) gyorsan bevágom, ha akarom, díszítem (itt konkrétan liszt-hópelyheket szórtam a tészta tetejére, kár, hogy a kész kenyérkén nem látszik olyan szépnek, mint reméltem) és beteszem a forró, gőzös sütőbe.
Igen, lefedném a jénait, ha lenne akkora jénaim, amit fedőnek használhatnék, nincs. Egyelőre :-)
Mivel a sütőm felső fűtőszála munkamániás és hajlamos a kelleténél jobban megkapni a szépen felnövő kenyereim tetejét, már az elején letakarom a tésztát egy sütőpapírral.
Mindig megnézem, hány óra van, mikor sütni kezdek, aztán legtöbbször elfelejtem követni az időt, így általában érzésre sütök. Nagyjából 15-20 percet sül a krumplis kenyér 230 fokon, aztán visszaveszem a hőt 200 fokra és további 20-25 percig így sütöm a kenyeret. A sütés utolsó fázisában a majdnem kész, illatos kenyeret kiemelem a formából és a sütőpapírral együtt visszateszem még 8-10 percre, egyúttal a vizes edénykét is kiveszem a lerből.


A késznek ítélt kenyérkém alját megütögetem, jóleső kongó hangot ad, a héján látszik, hogy ropogós. A forró kenyeret hideg vízzel lepermetezem, rácsra állítva hűlni teszem.
Időnként beszélgetnek az ácsok :-), én kicsit mérgelődök, hogy elfelejtettem letakarni, ezért a tetejét megkapta a sütő, a gyerekek érdeklődnek, hogy mikor lehet már megszelni, és tudom, titokban mindenki a serclis részekre pályázik :-)

Jó étvágyat !


2016. dec. 31.

Új év, új kenyér

Idén sült, jövőre megszegjük.
Kevesebb, mint két óra múlva azt mondom majd, az óévben sült, idén szegjük meg.
Minden viszonylagos :-)

Nagyon boldog, örömökben, vidámságban gazdag, mosolyt és egészséget hozó, gazdag Új Esztendőt kívánok mindenkinek! :D


2015. nov. 21.

Beszélgetős fehér kenyér

Az Őrségben nyaraltunk néhány napig és nem tudtam ellenállni a szebbnél szebb kerámia dolgoknak, amiket Magyarszombatfán és Szalafőn láttunk. Szívem szerint egy teljes csomagtartót megtöltöttem volna kézzel készített kerámiákkal, végül, hosszas válogatás és sóhajtozás után két tálat vettem.
Kenyérsütéshez kerestem kacsasütő tálat, olyat, amit forró sütőbe is tehetek és természetesen, aminek teteje is van. Ez a nyuszis díszítésű, kívül-belül mázas kacsasütő tál pont ilyen - gondolom, nyulat is lehetne sütni benne, de kenyeret mégiscsak gyakrabban eszünk, mint nyulat, nem is értem miért :)

Már az első használatnál pompásan bevált és új nevet is kapott: nyuszis edény vagy kenyérsütő tál.

Közepes méretű kenyerekhez tökéletes edény, és egy ekkora kenyér nekünk is pont a megfelelő méret.
Mivel vendégeket vártunk, gondoltam, nagyobb kenyeret sütök. Nem is volt gond, csupán annyi, hogy az edény tetejébe kicsit belenőtt a kenyérke sülés közben. Szerencsére észrevettem, mielőtt visszafordíthatatlanná vált volna a dolog, csupán a kenyér teteje sínyledte meg egy kicsit.
Viszont még így is szép magasra nőtt, a bevágás mentén emelkedett, puha, laza, lyukacsos belű és ropogós héjú fehér kenyerünk sült. Olyan igazi beszélgetős kenyér, ahogy sülés után cserepesedett, a héja diszkrét ropogással cseverészett.


Tojásos fehér kenyér

hozzávalók

2 egész tojás
annyi víz, hogy a tojásokkal együtt 430 ml legyen
675 gr liszt
2 tk só
1 ek cukor
25 gr vaj
1 1/2 tk élesztő (szárított)


A hozzávalókat a kenyérsütő gép formájába rakom, dagaszt-keleszt programot indítok.
A szép, szálasra kelt tésztát enyhén lisztezett lapítóra borítom.
Finom, de határozott mozdulatokkal átdögönyözöm, ellapogatom, majd kenyérnek formázom.
A kacsasütő tálat - opsz, kenyérsütő edényt - sütőpapírral kibélelem, átemelem bele a megformázott kenyeret. Konyharuhával lazán letakarva nagyjából 35-40 percet kelesztem.
A sütőt 200 fokra melegítem.
A megkelt kenyeret körben, amilyen mélyen a tál pereme engedi, bevágom, megspriccelem vízzel.
A kenyérsütő tál tetejébe is spriccelek kevéske vizet, mielőtt a tálra és benne a kenyértésztára illesztem.


A tállal egy időben a sütőbe teszek egy kis tepsit és beleöntök kb 2 dl vizet, hogy a kenyerem gőzös lerben készüljön. Így magasabbra is nő és a héja is ropogósabb lesz.
Nagyjából 45-50 percet sütöm, úgy, hogy az első 15 percben a fedő a kenyérsütő tálon van, aztán gyorsan lekapom és fedetlenül hagyom a kenyeret a lerben, majd az utolsó 5-10 percre, a sütőpapír segítségével kiemelem az illatozó kenyeret a tálból és így fejezem be a sütést.
A forró kenyeret, rögtön, ahogy a lerből kiveszem, megspriccelem hideg vízzel, majd rácsra állítom, hogy kihűljön.


Néhány perc múlva diszkrét, apró reccsenésekkel a kenyér csevegni kezd :) Így lesz belőle finom, cserepes héjú, beszélgetős kenyér.

 Jó étvágyat !

2015. nov. 3.

Jack O'Lantern kenyér

Friss kenyérkénk - az első, ami öregtésztával készült -, még Halloween előtt sült, stílusosan döbleccel, tökmagolajjal, tökmagos díszítéssel.
Most nem a megszokott sütőtökös kenyér receptem alapján sütöttem, Marcsi oldalán találtam egy, szintén sütőtökös, kenyérkét, ennek a leírását használtam.
Az öregtésztát is Marcsi tanácsa alapján készítettem. A kész öregtésztát négyfelé vettem, egy-egy üres tejfölös vödörbe osztottam és hűtőbe tettem. Reggel kivettem egy adagot a hűtőből és nagyjából három óra múlva használtam.
Töklámpás kenyérkénk finom lett, puha belsejű, kissé ropogós héjú, és mivel nagy, kerek jénai tálban sütöttem, igazi karéjt lehetett szelni belőle. :-)
Kelesztés után, két oldalt, félkörben vágtam be, ettől (is) szép magasra nőtt és így a tetejét töklámpásosra tudtam díszíteni. A gyerekeknek nagyon tetszett - ők igazgatták, hogyan álljanak a tökmag-szemek és száj -, Manapó azt mondta, nagyon pihent vagyok :-)



Jack O'Lantern kenyér, sütőtökös, öregtésztás

hozzávalók - öregtészta

50 dkg liszt
3 dl víz
1/5 tk só
1 dkg friss élesztő

A hozzávalókat a kenyérsütő gép táljába teszem, dagasztó programot indítok. Viszonylag kemény tésztát kapok. Átszedem egy liszttel egészen enyhén megszórt tálba, folpackkal (vékony nylon zacskóval) letakarom és a konyhapultra teszem 4-5 órára. Utánna kimérem (fedeles tejfölös vödrökbe mértem), ha nem használom rögtön, akkor hűtőbe teszem. Én négy felé vettem az öregtésztát, az egyik adagot pontosan 25 dkg-ra mértem, mert annyi kellett a kenyérhez, amit sütni akartam.

Másnap reggel az öregtésztát kiveszem a hűtőből, nagyjából három óra múlva használom. Lehet hamarabb is, mert az öregtészta átvette a konyha hőmérsékletét már korábban, de nem volt időm hamarabb nekikezdeni a kenyérnek.

hozzávalók - kenyér

50 dkg liszt
25 dkg öregtészta
2 tk só
1 tk cukor
2 ek tökmagolaj
18 dkg sült döblec
kb 2 dl víz - én 1,5 dl vizet tettem a tésztához és nem kellett több, de ez liszt és sütőtök függő
1 dkg friss élesztő

 
A hozzávalókat a kenyérsütő gép táljába teszem, az öregtésztát kisebb darabokra szaggatva, vízből kezdetnek egy decit öntök a lisztre. Dagaszt-keleszt programot indítok. Időnként megnézem a tésztát, mivel keménynek találtam, apránként hozzáöntök még fél deci vizet. Az, hogy mennyi vizet vesz fel, függ a liszttől és a sült sütőtöktől is. Amíg dagasztott a gép, nyitva hagytam a tetejét, mert a dagasztás közben keletkezett hő lágyatja a sütőtöktől amúgy is lágyabb tésztát.
A megkelt tésztát kicsit lisztezett lapítón finoman átgyúrom, kerek kenyérnek formázom. Sütőpapírral kibélelt jénaiba emelem, tiszta konyharuhával letakarom és nagyjából 35 percig, a konyhapultra téve, kelni hagyom, ezalatt szépen megnő, de nem kel túl gyorsan (nem repedezi be).
Ezalatt megpucolom a tökmagokat - jó annak, aki talál tisztított tökmagot, én nem, úgyhogy kénytelen voltam egyesével pucolászni, ráadásul amúgy nem szeretek "szotyizni" :-)
A sütőt 200 fokra melegítem (légkeveréses).
A megkelt tésztát két oldalt, olyan mélységben amennyire a jénai pereme engedi, félkörben bevágom. A tetejét megkenem tejjel elkevert tojással és rárakosgatom a tökmagokat.
200 fokon sütöm 10 percet, aztán visszaveszem a hőfokot 180 fokra és még 20 percet sütöm a kenyérkét. Ezután sütőpapírostól kiemelem a jénaiból, a kenyér oldaláról lesimogatom a sütőpapírt és így teszem vissza még nagyjából 10 percre.
A megsült kenyeret (ha megütögetem az alját, kongó hangot ad) lespriccelem hideg vízzel, leemelem a sütőpapírról és rácsra téve hűtöm ehetőre.


Nagyon finom, könnyű, laza belű, nem túl vastag, de ropogós héjú, illatos, szép színű kenyeret szelek vacsorához, mivel kerekre sütöttem, igazi karéjt lehet kanyarítani belőle.

A megmaradt öregtészta adagokat vagy a hűtőben tartom felhasználásig (7-10 napig használható) vagy a fagyasztóba teszem.

Jó étvágyat !

2014. nov. 30.

Mikulás rántottával, sonkával - reggelire, vacsorára :-)

Rettentő morbid édesanya vagyok :-)
Advent első vasárnapján ezt tálaltam a gyerekeknek (is) ünnepi reggelire: tejfölös-búzakorpás Mikulás szezámmagos szórással, rántotta, spanyol sonka.
És szegény Mikulást szétcincáltuk :-)
Finom volt :-)

Több helyen kering a neten a kenyér- vagy kalácstésztából sült Mikulás fej. Ki-ki saját kedvenc tésztájából süti, lehet édes vagy sós, a lényeg, hogy ne legyen túlságosan sok élesztő a tésztában, mert akkor szegény Mikulás nem tartja meg a formáját.


Megtetszett az ötlet, gondoltam, stílusos antré lesz advent első vasárnapjára megsütni.
Az volt, ráadásul finom is volt :-)

A dimbes-dombos kenyér tésztáját dagasztottam, annyi különbséggel most, hogy kefír helyett tejfölt használtam. Ez a tészta nagyon kellemes állagú, rugalmas, fonás, formázás után szépen megtartja az alakját.

Mikulás szakállával és bajuszával sokat bibelődtem. A tésztát ollóval egészen keskeny csíkokra vágtam, majd a szálakat egyenként megsodortam. Igen, a bajuszt is szálanként pödörgettem :-)
Szemei két kicsi aszalt szilva, sapkáján a bojt és a krémszegély szezámmaggal bőven megszórt.
Mondom, nagy sikere volt :-)

Mikulás fej kenyér

hozzávalók

dimbes-dombos kenyér tésztája, közepes adag
két szem aszalt szilva - vagy mazsola, bors, Mikulás szemének
szezámmag - édes tésztánál jégcukor, a sapka bojthoz és prémhez
1 tojás a lekenéshez
kevéske piros ételfesték (Wilton karácsony piros)

A kenyértésztához valókat a leírtak szerint megdagasztom, kelesztem, lisztezett lapítóra borítom, gyengéd, de határozott mozdulatokkal átgyúrom, gömböccé formálom.
Félbevágom, az egyik lesz a Mikulás feje + sapka, a másik lesz a szakálla. A szakállnak szánt darabból lecsípek a sapka bojtnak, a szemöldököknek és az orrnak való tésztát.
Az egyes tésztadarabokat gömböccé formálom, letakarom és 3 percig pihentetem.

A fejnek szánt tésztadarabot ovál-háromszög formára nyújtom.

Tepsibe emelem, eligazgatom, azaz a tészta csúcsát visszahajtom.
Megsodrom Mikulás szemöldökeit, orrot bögyörintek, majd próbaképp a tepsibe lévő tésztára teszem - így látom, milyen lesz az arca, mennyire kell/lehet visszahajtani a sapkát. Megsodrom a sapka szegélyét, elkészítem a bojtját. Ezeket is a tepsibe tett arcra-sapkára próbálom, egyelőre nem ragasztom oda (pl kicsit felvert tojással).

A szakállnak félretett tésztagömböcöt ovális félkör formára nyújtom.

A szélesebb része olyan széles, mint a Mikulás arcának az alja.
A szakáll tetejéből (a széles végéből) levágok egy nagyjából másfél ujjnyi széles csíkot, ez lesz a bajusz.

A szakállat odaillesztem az archoz, nagyjából kétujjnyi átfedéssel, ha kell, még nyújtok, formázok rajta.

Ollóval fél cm széles csíkokat vágok a szakállba, a tetején 3-4 mm-t egyben hagyok.
A szakáll csíkjait egyenként megsodrom, kicsit kócosra, dúsra rendezem.

A bajusznak való tésztadarabot még nyújtom egy kicsit, azt akarom, hogy a felfele pöndörödő bajusz összeérjen a sapka szegélyével. Mikulás arcához próbálom a bajuszt, ha elég hosszú és elég széles (4-5 cm), ollóval ebbe is egészen vékony csíkocskákat vágok, a tészta tetejét itt is hagyok kb 2-3 mm-t egyben (nem akarom, hogy szétessen a bajusz :-)
A bajusz száljait is egyesével megsodrom, elrendezgetem.

Mikor minden elem a helyén van, egy kicsit felvert tojással egymáshoz ragasztom az egyes darabokat és egyúttal lekenem az arcot, bajuszt, szakállat, sapka szegélyét és bojtját.
Kevés piros ételfestéket keverek a maradék tojáshoz, és ezzel kenem át a sapkát. Így lesz Mikulás sapkája piros :-)
A bojtot és a prémszegélyt bőven megszórom szezámmaggal.

Letakarom, langyos-meleg, huzatmentes helyen 20-25 percig kelesztem, majd 175 fokra (légkeveréses) előmelegített sütőbe teszem.
Nem kell annyit sülnie, mint a kenyérformájú kenyérnek, hiszen itt a tészta sokkal vékonyabb, így 25-30 perc múlva már ki is veszem a reggeli kenyerünk.

Szegény Mikulást szétcincáltuk :-)
Finom volt :-)

Jó étvágyat !

2014. szept. 11.

Háromcsokis, de nem süti

Ismerős?
"egyél kenyeret is", "nem lehet csak murokkal, sajttal, fasírttal jól lakni", "kenyér is kell a méz alá", "nem, az üvegből kanalazott szilvalekvár kenyér nélkül nem elég vacsorára", "egyetlen falat kenyeret sem ettél a tojássaláta mellé", "már a harmadik virslit eszed, de morzsányi kenyeret sem" ...
:-)
 

A nagy kenyérsütő könyvet felülöttem és rövid lapozgatás után úgy döntöttem, gond megoldva, igaz, a frissen sült, illatos kenyérke nem egészen illik virslihez, körözötthöz ... viszont remek társ egy bögre tej, csésze tea, pohár kefír mellé, és tízóraira csomagolva is bevállt.
Bár csokis és édes, állagra inkább kenyér, mint foszlós kalács, de könnyebb, mint a kenyerek általában.


Ezt a csokis kenyérkét sok szeretettel ajánlom kedves csokiimádó barátnőmnek, CV-nek :-)
A kenyérbe gyúrt csokoládékat kedvünk, ízlésünk szerint variálhatjuk.


Háromcsokis kenyér

hozzávalók - közepes kenyérhez

120 ml víz
120 ml tej
1 tojás
50 dkg liszt
2 ek porcukor
1 tk só
2 ek vaj
1,5 tk szárított élesztő
20 dkg csoki - lehet vegyesen, ízesített (gyömbéres, narancsos), mogyorós, mazsolás, ízlés szerint

a tetejére

1 felvert tojás (lehet csak sárgája vagy csak fehérje)
színes csokicukor (elmaradhat)
1 tk vaj


Kimérem a vizet, tejet, hozzáütöm a tojást, kicsit elkeverem, majd az egészet a kenyérformába öntöm. Rámérem a lisztet, kanalazom a porcukrot, sót, kis darabokban a puha (nem olvasztott) vajat, majd a szárított élesztőt. Dagaszt-keleszt programot indítok.
Miközben a kenyérsütő gép forgatja, dagasztja a tésztát, felkockázom a csokikat, most 5 dkg fehércsokit, 5 dkg 70%-os gyömbéres étcsokit és 10 dkg tejcsokit használtam.
A dagasztás utolsó öt percében, adagonként a szépen bedagasztott tésztához szórom a csokikat.
A program végeztével enyhén lisztezett lapítóra borítom a szép szálasra megkelt tésztát, finom, de határozott, dögönyöző mozdulatokkal átgyúrom. Négy részre veszem, ezekből egyenként gombócot formálok, majd konyharuha alatt 5 percig pihentetem.


A gombócokat hosszú tésztakígyóvá sodrom, majd középről kiindulva megfonom.


Tipp & trükk: bármilyen tésztafonást érdemes a  tésztacsíkok közepétől elkezdeni, így szebb, szorosabb lesz a fonat.

Vajjal kikent, liszttel enyhén megszórt sütőformába emelem a megfont csokis kenyeret, a fonatok végét el/összedolgozom.
Konyharuhával letakarva, langyos helyen, nagyjából 30-40 percig kelesztem.
A második kelesztés után a csokis kenyérkém tetejét átkenem egy kicsit felvert tojással, megszórom színes csokicukorral.

 

175 fokra előmelegített (légkeveréses) sütőbe tolom és nagyjából 35 perc múlva kiveszem az illatosra, csodaszépre sült csokis kenyeret.
Kiborítom a formából és rácsra teszem, így alulról is szellőzik és nem szalonnásodik el az alja.
Még forrón átkenem egy kevéske (kb 1 tk) puha vajjal, ettől szép csillogó lesz.


A kihűlt csokoládés kenyér szépen szeletelhető.
Tejjel, kefírrel tálaltam uzsonnára, másnap ebből csomagoltam Manónak tízóraira.

Sikere volt, visszatérő vendégünk lesz :-)

Jó étvágyat !

2013. ápr. 24.

Szőve-fonva, nem tekerve


Mi legyen vacsorára?
A kört némileg szűkíti, hogy nálunk vacsorára viszonylag ritkán kerül az asztalra meleg (főtt) étel.
"Kent" kenyér, s itt a variációk és lehetőségek száma végtelen. De egy idő után, bármekkora is a kínálat, egyhangú lesz.
Melegszendvics? Finom, már-már klasszikus, s mióta szívemnek igen kedves Dóri barátnőmtől kaptunk ajándékba egy "csukott-szendvics" sütőt, sokkal könnyebb dolgom van.
A leveles tészta különböző feltétekkel, belerejtett finomságokkal szintén gyors és remek vacsora anyag.
Legyen virsli-parti, kiáltja Manó és máris derékig a hűtőben vannak Tücsikével, hogy elővegyék a kellékeket.
Ezt a virsli-partit néhány éve Manónak találtuk ki, hogy nem "csak sima virsli" a vacsora, hanem virsli-parti :), Tücsi is hamar megszerette. Rohanós hétköznapokon nem, de hétvégén reggelire is készül.
Valójában virsli-kenyér, de mégis más, mint a sima főtt virsli egy szelet kenyérrel.
És olyan jókat lehet mulatni elkészítés közben, főleg, hogy aprónépség is lelkesen segít, gyúrják, sodorják a ruganyos kenyértésztát, aztán kórusban skandálják "most fölötte, most alatta, most fölötte, most alatta". Nekem nincs is más dolgom, mint megtölteni, szépen sorba rakni a virsliket és aztán beleszőni a vékony kígyóra sodor kenyértésztát.
Amíg sül a kenyérrel font virsli, vegyes salátát vagy rakott, sült salátát készítek (ez utóbbit a kenyérrel font virsli mellé teszem a sütőben az utolsó 10-12 percben, így egyszerre készül el mindkettő), aprónépség Manapó segítségével kimosakszik  lisztfelhőből és pikk-pakk megterítenek.

Ez a kenyérrel font virslit vendégvárónak is remek, amolyan parti falat. Legutóbb részben teljeskiőrlésű liszttes házi kenyérrel, illetve tojásos, medvehagymás kenyérrel készítettem (a tojásos kenyérhez az eredeti recept metélőhagymát ír, úgy is finom, de most tobzódom a friss medvehagymában, így ez került a kenyértésztába).




Kenyérrel font virsli

hozzávalók


2012. jún. 4.

Hagymás fagyi


Szerencsém van, a konyhai teendőkbe, időről-időre, négy apró kis kezecske is besegít.
Manó is szeret a konyhában tevékenykedni, és természetesen Tücsi - aki nagytesó minden mozdulatát lelkesen utánozza - sem maradhat ki a buliból.


Mert a konyhában, spájszban tenni-venni, pakolászni, kotorászni igencsak nagy élmény. Hiszen annyi, de annyi minden érdekes dolog vár felfedezésre.
Mit rejt a szekrények mélye?
Mi főzzünk ebédre?
Tegyünk bele ebből is és abból is?


Minap úgy alakult, hogy a levestől a főételen át a kenyérrel bezárólag mindenben volt hagyma.
Kezdtük a menüt egy öt-hagymás, fehérboros krémlevessel, kedves CV barátnőmtől "csakliztam" a receptet. Finom volt, gyorsan fogyott, fényképre nem maradt még mutatóba sem.
A sűrű krémleveshez nem a szokásosnak mondható sajtos pirítóst tálaltam, hanem kenyérropogóst (azaz szeletre, aztán kockára vágott, pirított kenyeret; ezt még Manó is szereti, pedig amúgy általánosságban nincs oda a kenyérért). A kenyérropogós a pirítósnak is kiváló, kefíres-búzakorpás kenyérből készült, amit ezúttal még fokhagymával és medvehagymával felturbóztam. Medvehagyma a fagyasztóból került, ahova még szezonjában elraktároztam emberes adagot a zöld levelekből.
Főételként ezúttal nem rozmaringos, hanem fokhagymával bőven megtűzdelt són sült csirkecomb, fokhagymás-joghurtos, illetve hagymás-mustáros pácban érlelt, grillen sült csirkemell került az asztalra, némi tepsis újkrumplival, amihez virsli helyett hagymát cikkeztem. Mellé természetesen saláta, amiben a fejessaláta üde levelei között retek, zellerszár, csemege kukorica (konzerv, mert friss még nincs), eper és sok-sok, hajszálvékonyra szelt lilahagyma lapult.


Az ebéd utáni elpakoláskor félhangosan azon elmélkedtem, hogy a hagymásan fejedelmi menüt egyvalami tudná igazán megkoronázni ... a hagymás fagyi.
Manó rögtön talált megoldást, miszerint "édesanya, kérjük meg Max bácsit, hogy csináljon hagymás fagyit, ő mindenféle fagyit tud készíteni!"

Na?  :)






2011. máj. 6.

Virslis-metélőhagymás kenyér

Egyik nap nagyon töprengtem, milyen kenyeret süssek. Van néhány jó forrásom, ahonnan a kenyérrecepteket szoktam "csenni". Mivel valami újdonságra vágytam, szemben az eddig jól beválltakkal, hát lapozgattam a receptek között. A Nagy Kenyérsütő könyvben bukkantam erre a virslis kenyérre és szinte azonnal megtetszett. Olvasgatás közben eldöntöttem, hogy a tésztába metélőhagymát teszek zsálya helyett, és némi borssal, fokhagymával még rásegítek a fűszerezésre. Jó ötlet volt, a kenyértészta magában is kellemesen fűszeres, magát etető lett. A virslit illetően a következő kenyérnél nem fogom előre megfőzni és másfajta virslit választok (most Sága sajtos füstli volt), hátha az a sütésnél nem összemegy, hanem kidagad és akkor nem fog kipotyogni a szeletekből. Vagy esetleg nem kenyérnek, de kiflinek sütöm, darabonként belegöngyölve virslit. Esetleg nem virslivel, hanem szafaládéval sütöm majd.
Az biztos, hogy újra és újra meg fogom sütni, mert jóízű, jó állagú, finom.
 Az eredeti recepttel ellentétben nem egy, de két kisebb kenyeret sütöttem, nálunk jobban fogy ez a méret.


 


Virslis-metélőhagymás kenyér

hozzávalók

1 ek olaj
3 tojás
2 ek víz
50 gr olvasztott margarin
35 dkg liszt
2 ek tejpor
2 tk cukor
1,5 tk só
0,5 tk bors
1 tk élesztő
~ 4 ek aprított, friss metélőhagyma
3 gerezd fokhagyma

18-20 dkg virsli (~ 6 szál)
1 tojássárga
1 ek víz

A tésztához valókat - a metélőhagyma kivételével - érkezési sorrendben a kenyérsütő gép formájába teszem, majd dagaszt-keleszt programot indítok. A dagasztás utolsó öt percében a kellemesen rugalmas tésztához szórom a metélőhagymát is.


Tipp & trükk: Dagasztás közben érdemes ránézni a tésztára, állaga függhet a tojások nagyságától, a liszt milyenségétől. Ha a tészta túlságosan lágy, apránként pici liszttel lehet segíteni; ha túlságosan kemény lenne, akkor apránként kevéske víz hozzáadásával a megfelelő állagúra lehet hozni.
Mindig várjuk meg, míg a gép alaposan eldolgozza az utólagosan hozzáadott lisztet vagy folyadékot.

A rugalmasra kelt tésztát enyhén lisztezett deszkára borítom és határozott, de gyöndég mozdulatokkal átgyúrom, majd konyharuha alatt 5 percig pihentetem, hogy rugalmasságát visszanyerje.
Itt még úgy gondoltam, hogy egy darab kenyeret sütök, úgyhogy a tésztagömböcből egy téglalapot nyújtottam, nagyjából 2 cm vastagot. Aztán keresztben kettévágtam. Ha egyből két kenyérkében gondolkodom, akkor a nagy tésztagombócot eleve ketté veszem és úgy nyújtok két téglalapot.


A tésztára fektetem az előzetesen megfőzött és kihűtött virslit - következő alkalommal a virslit nem fogom előre megfőzni -, majd a tésztát felgöngyölöm.


Sütőpapírral kibélelt, magassabb falú tepsibe teszem (nálam két gyümölcskenyér sütőforma) és konyharuhával letakarva, langyos-meleg helyen kb 30 percig kelesztem.


A megkelt tészta tetejét vízzel elkevert tojássárgával átkenem (lehet egész tojás, vagy tojásfehérje, ami kéznél van), majd 190 fokra előmelegített sütőbe (gázsütő 5. fokozat) tolom. Sütési idő 25-30 perc, ezalatt a virslis kenyér szép aranybarnára sül. Az illatos kenyereket rácsra állítva hűtöm langyosra, ehetőre.


A soktojásos, fokhagymával, metélőhagymával bolondított kenyértészta magában is jó állagú, nagyon finom. A benne sült virsli különlegessé, mutatóssá teszi.


Jó étvágyat !