Oldalak

A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkini. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkini. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. ápr. 22.

Saláta ezerrel: rakott, sült saláta


Többek között azért szeretem a tavaszt, mert végre-végre friss, zsenge, ropogós, hazai fejessaláta halmok között válogathatok a piacon.
Minden formájában szeretem, levesnek, főzeléknek, zöldsalátában, szendvicsekben, vagy csak úgy, magában ropogtatni.
Egyik kedvencem a szupergyorsan összerakható és csudafinom rakott, sült saláta. Évek óta rendszeres vendégünk hétvégi reggelikre, ebédre, vacsorára, esetenként bűntetlen esti nassolnivalóként :)

Alapváltozatban saláta-paradicsom-fokhagymás tejfölből rakom össze, de dúsítható szinte bármilyen zöldséggel, sajttal, zabpehellyel, tehén- vagy juhtúróval. Minden változatban zseniálisan finom!
Legutóbb "de luxe" változat készült, az alaphozzávalók mellet zsenge cukkinivel, póréhagymával, hars zöld karalábé- és reteklevéllel, illatos medvehagymával.




Rakott, sült saláta

hozzávalók


2010. szept. 6.

Lecsó életre-halálra

Na, azért ennyire nem vérmes :)

Nagyon szeretem Fehér Klára írásait. Az egyik eszembe ötlött, miközben a huszonnegyedik lecsóvariációt alkottam.
Az írás szerint, jeles kisiskolásként elvállalta egyik osztálytársa korrepetálását. Az osztálytárs apukájának sajt nagykereskedése volt. A korrepetálás igen hatékony volt, osztálytárs átment a vizsgán. Hálás apuka pedig több tízkilónyi sajttal fizetett az órákért. Ennek következtében, az amúgy szűkösen élő család hetekig sajtot evett. Sajttal. Rántva, natúran, sütve, töltve, rakva ... sajtot sajttal. Az eleinte imádott étel a hetek hosszú során megutáltatta magát, annyira, hogy a jelesül tanuló kislány allergiás lett, s az orvos utasítására - öccse rettentően irigykedő pillantásai közepette - boldogan kanalazta ebédre a sós vízben főtt krumplit ... sajt nélkül. :)

Nos, ha - szerencsére :) - mi nem is jártunk így a lecsóval, tény, hogy idén nyáron nagyon sokféle lecsót ettünk.
Alapból kétféleképpen készítem, hiszen Manapó a sok hagyma + sok paprika + minimális paradicsom + virsli + tojás párosítást szereti, míg én előnyben részesítem a sok paradicsomot a virsli és tojás rovására.
Ettünk "natúr" lecsót, amit a hagyma-paprika-paradicsom triumvirátus uralt, különböző arányokban.
Ettünk "zöldséges" lecsót, amihez hozzácsaptam zsenge cukkinit, tököt.
Ettem "eszement" lecsót, amit hámozott, gerezdre vágott őszibarackkal bolondítottam és rizzsel tálaltam.
Ettünk "bújtatott" lecsót, ezt óriás kagylótésztába töltve, sajt alatt kicsit megsütve tálaltam. Ettünk "rakott" lecsót, fűszeres puliszkát töltöttem a zöldfűszerekkel bolondított lecsóval, s forró sütőben, kevés tejföllel nyakon öntve kapta meg végleges zamatát.

Egyszóval sokféle lecsót ettünk és eszünk, szerintem megunhatatlan, és ahányszor készítem, mindig másféleképpen lehet ízesíteni. Friss paradicsommal, sült paradicsommal vagy paradicsomlével, ezek híján, hogy ne legyen olyan sápadt, egy-két kanál sült paprika krém rögtön pozsgássá teszi.
Fűszerezésként végig lehet próbálgatni zöldfűszerek egész sorát, mondjuk a rozmaring, citromfű és zsálya kimaradt, de sorra került bele bazsalikom, majoranna, borsikafű, oregano, ...
Én magában is nagyon szeretem, csak úgy, lecsót egy kis kenyérrel tunkolva.





Lecsó variációk

hozzávalók

alap: hagyma, fokhagyma, paprika, paradicsom, só, bors, kevéske olaj, löttyintésnyi víz

v1: friss paradicsom helyett sült paradicsom vagy kevéske paradicsomlé
v2: paradicsom helyett néhány kanálnyi sült paprika krém
v3: alap lecsó + utolsó lépésben 2-3 hámozott, gerezdre vágott őszibarackkal gazdagítani
v4: alap lecsó + kisebb cikkekre vágott gomba, ezt a paprikával együtt teszem a serpenyőbe
v 5: alap lecsó + kockára vágott cukkini és/vagy tök; a cukkinit, ha zsenge, nem is kell meghámozni, a tököt igen
v6: ésatöbbi, ésatöbbi, ésatöbbi




A hagymát, fokhagymát megpucolom. A hagymát félfejre és vékonyra szeletelem.
A paprikát kettévágom, kicsumázom, vékony csíkokra aprítom.
A paradicsomot pár másodpercre forró vízbe teszem, rögtön utánna hidegzuhanyt kap, így a héját könnyedén lehúzom. Felkockázom. Én nem szoktam kiszedni a magos részét, de ha valaki kényes rá, akkor megszabadulhat ezektől.
Az olajat felhevítem, rádobom a hagymát, belenyomom a fokhagymát. Kevergetve üvegesítem.
Az aranyszínű hagymára szórom a paprikát és néhány percig csak így, a la natúr pirítom, majd egészen kevéske vizet löttyintek alá (esetleg paradicsomlevet). Mivel mi úgy szeretjük, ha a paprika kicsit ress, nem hagyom túl sokat párolódni.
Fűszerezem: só, bors. Illetve, amilyen zöldfűszerre éppen fáj a fogunk, azt is most adom hozzá.
Az utolsó két percben az alakuló finomsághoz teszem a felkockázott paradicsomot és ezzel gyakorlatilag egyszer-kétszer összerottyantom.
Kész is.




Virslis lecsóhoz a karikára vágott virslit a paprika után teszem bele.




Őszibarackos lecsó lesz, ha hámozott, cikkekre vágott barackkal ízesítem az alap lecsót; ezt a paradicsommal együtt adom az ételhez.

Rizset, ha azzal esszük, külön szoktam főzni és utólag keverem össze.




Zöldséges lecsóhoz cukkinit, tököt is teszek, kockára vágva, ezeket a paprika után adom az ételhez. Ha kockára vágott padlizsánt teszek bele tök helyett, akkor kész a ratatouille, azaz francia lecsó. Bár azt hiszem, Franciaországban is annyi féle lecsót főznek, ahány ház van :)




Bújtatott lecsó úgy készül, hogy az alap lecsót elkészítem, kevés paradicsommal, hogy ne legyen túlságosan szaftos.
Bő, sós vízben kifőzöm az óriás kagylótésztát.
Kivajazott, hőálló tálba rendezgetem a kagylótésztákat, kanál segítségével megtöltöm a lecsóval, tetejére kevéske sajtot reszelek és forró sütőbe tolom, amíg a sajt megolvad.


Milyen lecsó változat van még?

Jó étvágyat !

2010. aug. 30.

Pire és fasírt

Ez akár egy mese címe is lehetne, mint mondjuk Mazsola és Tádé :)
De nem mese, csupa valóság, méghozzá igen finom valóság :)
Az ételek nagyszerűsége sokszor egyszerűségükben rejlik, és abban, hogy az egyszerű ételek némi fantáziával nagyon sokféleképpen elkészíthetők. Így lesz a klasszikus egybefasírtból zöldséges-zabpelyhes fasírt, a hagyományos krumplipüréből szerencsendiós-rozmaringos piré.

Két nap múlva kezdődik az ovi. Manó egyelőre elvétve mutat lelkesedést az ovi iránt, azt is főleg Irénke maminak, felénk inkább az az üzenet, hogy 'édesanyám, én már annyira meguntam az ovit, hogy nem akarok menni többet; édesanya, majd az óvónéniknek elmesélem a nyarat, aztán jöjjünk haza' ... és így tovább. Bezzeg Irénke maminak lelkendezve ecsetelte, hogy nagyon várja az ovit, mert 'ott végre tudok űrhajósat játszani Gyurcival'.
Szóval két nap múlva ovi. A mindennapi ovis ebédekkel és Manó, illetve az óvónénik megjegyzéseivel. 'Nem tudom már, mi volt az ebéd, csak arra emlékszem, nem ízlett. Édesanya, képzeld kétszer is ettem a másodikból! De csak a fasírtból, főzeléket nem ettem.' ... 'Kedves anyuka, Kristóf azt mondta, ő nem eszi meg a szilvásgombócot, mert otthon még sosem evett és nem szereti.' ...
Sebaj, Manó az első évben sem halt éhen - persze, aggódom én is, ha nem eszik "rendesen", de hiszem, hogy ha éhes, akkor eszik -, talán a második ovis évben is megkedvel néhány ételt (és levesz a kedvencek listájáról másokat).
Szóval két nap múlva ovi ... Lássuk, mi is legyen a mai és holnapi ebéd ... Megvan! Az örök klasszikus, paradicsomleves betűtésztával :) és krumplipüré zöldséges egybefasírttal.




Zöldséges-zabpelyhes egybefasírt

hozzávalók

1 kg darált hús
2 nagyobb szál murok
1 szál petrezselyem
1 közepes cukkini
7-8 gerezd fokhagyma
4-5 kis maréknyi zabpehely - nem mértem, tenyérbe öntöttem a zabpelyhes bödönből és úgy szórtam a darált húsra
só, bors
néhány ágacska csombor és bazsalikom
kevéske olaj
1 bő ek zsemlemorzsa

A darált húst tálba teszem, beleszórom az apróra vágott (előzőleg leöblített és a víztől lerázott) zöldfűszert és rányomom a fokhagymát.
A murkot és petrezselymet megpucolom és a reszelő finom részén lereszelem. A cukkinit csak megmosom, két végét levágom és almareszelőn lereszelem; nem pucolom, héjastól reszelem. Mindhárom zöldséget egyenest a darált húsra reszelem.
A tálba szórom a zabpelyhet, majd sózom, borsózom. Alaposan összedolgozom.
Egy őzgerinc formát kikenek olajjal, jól lenyomkodva, összetömörítve belenyomom a darált húsos, zöldséges masszát. A hús tetejét átkenem kevéske olajjal és megszórom zsemlemorzsával.
190-200 fokra előmelegített sütőbe teszem, nagyjából 50-55 percre. Akkor jó, ha a széle pirul és elválik a formától. (ha nem vagyok biztos abban, megsült-e, nagyjából középtáj megvágom és megkukkantom).

Trükk és tipp :)
* Az egybefasírt (főtt tojás nélküli Stefánia szelet) ebben a formában is jól fagyasztható. A kihűlt fasírtot felszeletelem és adagonként fagyasztom. A kiolvasztott fasírt szeleteket egészen picurka forró vajon átpirítom.
** Ez a fasírt úgy igazán finom, ha jó fűszeres, fokhagymás. A cukkini és a zabpehely elég sok fűszer-ízt 'felvesz'. Az ízekkel bátran lehet játszani, szinte bármilyen zöldfűszer illik hozzá (rozmaring, majoranna, oregano, stb.).

A rozmaringos-szerecsendiós krumplipiréhez négy szem krumplit megpucolok, apróra vágom, sós vízbe főni teszem. Mellédobok 1-2 gerezd fokhagymát és 5-6 nagyobb szál rozmaringot is a krumplival együtt főzök.
A puhára főtt krumplit leszűröm (a főzőlevet nem öntöm ki!, nagyon finom lesz zöldségleveshez), a rozmaring ágakat kihalászom. A krumplihoz teszek 2-3 ek vajat és nagyjából fél deci tejet, valamint alaposan megszórom frissen reszelt szerecsendióval. A rozmaringágakról lecsipkedek néhány levélkét, egészen apróra vágom és ezt is a még forró főtt krumplihoz teszem. Kézi mixerrel selymesre, habosra keverem.


A zöldséges egybefasírtot a krumplipiré és néhány szelet paradicsom társaságában tálalom.

Jó étvágyat !

2009. szept. 1.

Gasztro merénylet (? :-)

Tegnap este fél tíz magasságában, mint telő holdból a hullócsillag, belém hasított a gondolat, ejha, nincs mára ebéd, pontosabban, nincs második a karamellizált almaleves után.
Bevallom, bár sokszor megszállott vagyok, így késő este valahogy nem éreztem kedvet, hogy többórás konyhai elfoglaltsággal fürjjel töltött sült kappant készítsek ... így hát maradt a jól bevállt taktika: körülnéztem a kamrában és abból főztem, ami volt. Gyorsan és finomat.

Nagyon szeretem a lecsó minden változatát, s nem ötlehiányra, de erre vezethető vissza, hogy tegnap este ratatouillet rittyentettem.
Ez a francia lecsó is úgy indult, mint a többi, de menet közben megszállt a gasztro kisördög és merész gondolattal elvetettem a frissen aprított bazsalikom és csombor ötletét, s előkaptam Max barátom ajándékát, a wok fűszerkeveréket.
Nem bántam meg. Az ebédem igazi fúziós étel lett, magyar lecsó, francia módra, kínai fűszerkeverékkel.



Ratatouille wok fűszerrel


hozzávalók

1 közepes cukkini
1 közepes padlizsán
2 nagyobb paprika - most piros húsú kápia paprikát használtam
1 nagy fej hagyma
3 nagyobb fej paradicsom
2 ek rizs
só, bors
wok fűszerkeverék
2 ek olaj
2 ek szójaszósz
1 bő kk méz

Kis lábaskában vizet teszek főni, amíg felfő a hagymát megpucolom, a többi zöldséget alaposan megmosom. (2 perc)
Mikor zubog a víz, beledobom a megmosott paradicsomokat, kb 20 mp-re ott hagyom, kiveszem, hideg vízbe átteszem, pár pillanat múlva innen is kiveszem és könnyedén lehúzom a héjukat.
A hagymát nagyobb kockákra vágom, a paprikát kicsumázom és szintén felkockázom, ugyanígy vágom a padlizsánt és a cukkinit is. (kb 4 perc)
Az olajat egy serpenyőben felmelegítem, rádobom a hagymát, közepes lángon aranyszínűre üvegesítem. Jöhet a paprika, párszor ezzel is átkeverem, majd ráteszem a kockázott padlizsánt. Hozzáöntöm a mézet és a szójaszószt, beleszórom a rizset, alaposan átforgatom, aláöntök kb egy dl vizet és lefedem. 8-10 percig együtt párolom, majd a serpenyőbe teszem a cukkinit, átforgatom, és további 3-4 percre visszafedem.
Ezalatt felkockázom a hámozott paradicsomot (aki nagyon nem szereti, kiveheti a magos részét, én nem szoktam), majd ezt is a többi zöldséghez adom.
Fűszerezem, só, frissen őrölt bors és egy bő mk-nyi Max barátom ajándékából.
Átforgatom és fedő nélkül hagyom rotyogni egy kicsit, míg a fölös levél elfövi, de nem hagyom teljesen szárazra.

Így, kevéske rizzsel készítve kenyér sem kell hozzá, a zöldségek sokszínűek és enyhén roppanósak, a szójaszósz, a méz és a wok fűszerkeverék pedig új dimenziókat nyit a megszokott francia lecsó előtt.



Gyors & könnyű - Óra 27 perckor kezdtem el főzni, óra 55 perckor tálalásra készen illatozott a tűzhelyen. A hozzávalók mennyiségén tetszés szerint lehet változtatni, több padlizsánnal, kevesebb cukkinivel, esetleg tökkel, vagy paradicsom nélkül is nagyon finom.

Jó étvágyat!

2009. aug. 30.

Idegen tollakkal ...

... ékeskednék, ha nem írnám, hogy a mai finom leveskénk ötletét és receptjét Chef Vikinél olvastam. De mondom, és ajánlom mindenkinek ezt a finom és ízletes, könnyen és gyorsan elkészíthető levest.

Véget ért a hosszú és vidám szabadságunk utáni első munkahét ... úgy tűnik sikerült átverekedni magam a több száz olvasatlan levelen, munkamegbeszélések halomazán és konferenciahívások tucatjain ... s úgy tűnik, túléltük az első szabadság utáni, munkával teli hét "megrázkódtatását".
Reményeim szerint a Szösszenetek is visszazökken a megszokott kerékvágásba és naponta egy-egy új, friss, ropogós bejegyzéssel jelentkezem eztán.
Nos, az alábbi finom leveskével újranyit a Szösszenetek, Garffyka és családja asztalára kerülő finomságok, hétköznapi történések és manóságok, tippek és trükkök tárháza.



Cukkini krémleves


hozzávalók

1 fej hagyma
1 közepes cukkini
2-3 gerezd fokhagyma
1 ek sült paradicsom olaj (ennek hiányában, olaj)
1-2 db lecsöpögtetett sült paradicsom
2 db háromszög sajt
bő fél dl tej
só, bors
friss rozmaring, csombor (borsikafű)

A hagymákat megpucolom, apróra vágom. A cukkinit alaposam megmosom, kisebb kockákra vágom - Chef Viki reszelte a zöldségeket, nekem könnyebb volt aprítani.
A sült paradicsom olaját felmelegítem, ráteszem a hagymákat, a cukkinit és a lecsöpögtetett sült paradicsomot. 4-5 percig párolom, majd felöntöm annyi vízzel, hogy egy ujjnyira ellepje a zöldségeket.
Ha nincs sült paradicsom, akkor 1 fej paradicsomot fél percre lobogó vízbe mártok, rögtön utánna hidegbe, a héját lehúzom, felkockázom és ezt teszem a leveshez.
Amint felforrt, fűszerezem - só, bors, megmosott, apróra vágott rozmaring és csombor -, majd közepes tűzön, félrebillentett fedő alatt főzöm nagyjából 10-12 percig, míg a zöldségek megpuhulnak.
A készülő leveshez teszem a két háromszög sajtot, addig kevergetem, míg a sajtok elolvadnak, majd félrehúzom a tűzről. Botmixerrel pépesítem - én nem mixelem egészen selymesen simára, egészen enyhén "rusztikus" lett a leves.
Hozzáöntöm a tejet, elkeverem, visszateszem a tűzre, nem főzöm, csupán visszamelegítem.

Levesbetétnek cukkinis-diós kenyérkockákat pirítok, de kínálható durvára vágott, pirított tökmaggal, dióval, levesgyönggyel, vagy csak úgy magában.
Ízben és elkészítésben egyaránt könnyű, ugyanakkor ízletes, kellemesen fűszeres, melegen, hidegen egyaránt finom.



Gyors & könnyű
- A hagymák pucolása és felaprítása a cukkinival együtt nagyjából 2-3 perc; ehhez hozzászámolva a párolás-főzés idejét és a botmixelést, kb 25 percet igényel a leves megfőzése.



Jó étvágyat!

2009. aug. 6.

Két kedvenc egy tányérban

A lecsó és a főtt kukorica a nyár slágerei. Nálunk mindenképpen.
No lássuk, mi lesz, ha ezt a két kedvencet egybe dolgozom. Tudom, két dudás nem fér meg, de két kedvenc ...
?
Nagyon is!

A hozzávalók az egy szem paprika kivételével a kiskertből vannak, így nem tudok mindenhez árakat írni, de nemrég jártam zöldségesnél dinnye ügyben és sikerül megjegyeznem néhány zöldség árát.



Cukkinis lecsó főtt kukoricával


hozzávalók

3 kisebb fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma (1 kg ~ 800,-)
4 nagyobb paradicsom (1 kg ~ 120,-)
1 zsenge cukkini
1 kicsike tök
1 nagyobb paprika (1 kg ~ 160,-)
1 cső tejes kukorica (1 db 40-60,-)
só, bors
csombor, majoranna
csipetnyi cukor
1 ek olaj
kevéske margarin
1 szelet kenyér



A kukoricáról lehántom a csuhét és a bajuszt, kicsit lemosom, konyhai papírtörlővel leszárítom. Bekenem a margarinnal, megsózom és alaposan betekerem fóliába, aminek a két végét szorosan összetekerem. (2 perc)



Tányérra teszem és a mikró legmagasabb fokozatán 5 percig párolom.

A sütőt beforrósítom, a kenyérszeletet sötőpapírra teszem és a forró sütőbe teszem, pirulni.
Kis edényben vizet forralok, a paradicsomokat megmosom, kicsit bevágom a héjukat. A lobogó vízbe teszem pár másodpercre, majd utánna hideg vízbe. Így a héját könnyedén le tudom húzni. (2 perc).
A hagymákat megpucolom, a fokhagymát egy fél gerezd kivételével apróra, a vöröshagymát nagyobb kockára vágom és az forró olajon aranyszínűre üvegesítem. (4 perc)
Amíg a hagyma készül, a paprikát kicsumázom, felkockázom.
A tököt meghámozom, magos részét kiveszem, húsát felkockázom.
A cukkinit nem hámozom, csak alaposan megmosom és szintén kockára vágom. Ugyanígy a már hámozott paradicsomot is. A magos részét nem szoktam kivenni, egyrészt, mert sajnálom eldobni a valóban napérlelte, édes paradicsomnak ezeket a részeit, másrészt, mert így kicsit szaftosabb lesz a lecsóm és az apró magocskák igazán nem zavarnak.
Az aranyszínű, illatos hagymára teszem a kockázott paprikát és 4 percig együtt kevergetem.



Tök és cukkini, további 2 percre.
Paradicsom, még 2 perc.
Fűszerezem: só, bors, három bő csipetnyi friss csombor, 2 csipetnyi friss majoranna, picike cukor, hogy a paradicsom savasságát elvegye.
Falapáttal összekeverem, megkóstolom, ha kellene, utánna fűszerezem, kész is.
A pirítós elkészült, a szelet kenyérre dörzsölöm a meghagyott fél gerezd fokhagymát.
Az időközben szintén készre párolódott (mindössze 6 perc kellett a mikróban) és forróságában már kezelhetővé szelídült kukoricáról lehúzom a folpackot. A cső feléről levágom a szemeket és a lecsóba keverem. A többi vagy azon melegében a pocakomba vándorol, vagy felkarikázom és a lecsóval együtt tálalom.

Finom, könnyű - egy 1 olaj és kb 1 kk-nyi margarin zsiradék van benne, a többi csupa friss zöldség -, szupergyorsan kész van. Ízlés szerint fűszerezhető, hiszen a paradicsomhoz a friss rozmaring, bazsalikom tökéletesen szintén illik, a tök és cukkini eléggé semleges ízű, hogy minden zöldfűszerhez jól társuljon.

Gyors & könnyű >> 15-20 perc



Jó étvágyat!

Tipp&trükk
Hogy télen is ehessünk lecsót és ne aranyárban vegyem hozzá a paprikát, paradicsomot, fagyasztóba szoktam lecsó alapot eltenni. Ehhez hagymát és paprikát lepirítok, mikor kihűlt, zacskókba adagolom és mehet a fagyasztóba. Mikor főzni akarok belőle, kiveszem, kienged és már használható is. A paradicsomot meghámozom, felkockázom, adagolom, fagyasztom. Mehet télen lecsóba, levesbe, főzelékbe, paprikásba.

Szószedett:
csuhéj - panusa, a kukorica csövet borító zöld levelek
bajusz - mármint a kukoricáé, a kukorica csövet borító "szálak"

2009. júl. 19.

Cukkini és tök

Legyen főzelék, gondoltam. S lőn.
Tökből.
Cukkiniből.
Fél maréknyi friss, illatos kaporral és bő csipet csomborral.
El is fogyott szemvillanás alattt.



Cukkini-tök főzelék


hozzávalók

2 közepes cukkini
2 közepes tök
friss kapor, sok, ez nagyjából 2 bő ek-nyi aprított kapor
friss csombor, 2 bő csipet
só, bors
2 csipet pirospaprika
4 kocka macisajt - bármilyen krémsajt, lehet tubusos is, most csak 3szög alakú volt itthon
1 csapott ek étkezési keményítő
2 bő ek tejföl

Sült tojások

3 tojás
só, bors

A cukkinit és tököt megmosom, az utóbbit meghámozom. Mindkettőt hosszában félbevágom, a magos részét kiszedem. Ha a cukkini egészen zsenge és magjai icurkák, nem is szedem ki. Almareszelőn lereszelem, igyekszem hosszanti csíkokba, hogy főzeléket kapjak a végén, ne trutyis valamit. Megszórom egy bő csipet sóval, összeforgatom, nagyjából 5 percet állni hagyom. (~ 10 perc)

Amíg a cukkini és tök kis levet ereszt, bekapcsolom a sütőt, 180 fokra előmelegítem. Egy szilikonos muffinformába három - mélyedésenként 1-1 - tojást ütök. Ezeket megsózom, borsózom és kiskanállal, óvatosan megforgatom. A sárgája nem törik össze, de a só és bors kicsit elkeveredik a tojásfehérjével. (~ 3 perc)
Mikor a sütő elég forró, a muffinformát tojásostól beteszem és addig hagyom bent, míg a sült tojás szépen összeáll, a közepe sem remeg. Ez nagyjából 10-12 perc.

A tököt és cukkinit alaposan kinyomkodom, egy lábasba teszem, aláöntök nagyjából fél dl vizet. Sózom, borsózom és megszórom a pirospaprikával, valamint az apróra vágott zöldfűszerrel. Elkeverem, fedő alatt, közepes tűzön kicsit puhulni hagyom, elég neki 6-8 perc, mert úgy szeretjük, ha van mit harapni, nem málik szét főzés közben a zöldség.
A macisajtokat kicsit felkockázom. Az étkezési keményítőt elkeverem a tejföllel, majd hozzámerek a főzelék levéből 4-5 kanálnyit, ezzel is simára keverem. (~ 1 perc)
A tök-cukkini főzelékhez dobom a sajtkockákat, és csak addig kevergetem, míg a sajt elolvad. Beleöntöm a tejfölös habarást, összekeverem, félre is húzom a tűzről. Megkóstolom, ha kell utánnaízesítem. (~ 4 perc)

Quick & easy! Mivel a tojásokra nem kell külön időt számolnom, mindössze 23 perc alatt ízletes, kiadós ebédet, vacsorát tálalhatok, aminek összetevői közül talán a 30,- / tojás a legdrágább.

Készítettem már tákonyosan, rozmaringosan is, a cukkini és tök viszonylag semleges íze miatt sok fűszerrel variálható, ha valaki esetleg nem szereti a kaprot.



Az illatos, sápadtságát megakadályozandó, enyhén pirospaprikás, sűrű cukkini-tök főzeléket a sült tojásokkal tálalom. Melegen, langyosan, hidegen is kitűnő, s mikor a hőségben az embernek enni sincs kedve, ez a főzelék üde és finom változatosság a dinnyét dinnyével és fagyival kínálatban.

Jó étvágyat!

Szószedett:
csombor - borsikafű

2009. júl. 13.

Nyári előételek - VKF!

Előrelátó (és időnként kicsit túlaggódó) háziasszonyka lévén, már eltettem a fagyasztóba néhány adag cukkinit, a szűkösebb, téli napokra. Egy részét kockázva, egy részét reszelve. A kiskertben szerencsére folyamatosan érik, nő és ugye minnél inkább szedjük a bokrokat, annál több termést hoznak.
Szóval ott álltam a konyhában, már három adagnyi reszelt cukkinit lezacskóztam, mikor hirtelen jött ötlettől vezérelve, a már kicsavart, de nem zacskózott cukkinihez kevertem egy tojást, chilis halkonzervet, zabpelyhet, búzacsírát, fűszereket és kivajazott kis formákban megsütöttem. Finom lett - nagyon csípős, mert a halhoz tett egész chilipaprikát is belekevertem -, annyira, hogy újráztam, immár mért adagokkal és kicsit finomítottam a recepten.

Így születtek a cukkinis-halas-zabpelyhes fasírtocskák. Magában (most tüntettem el kettőt) vagy könnyű kapros mártással ajánlom. Előételnek, vacsorára vagy sűrű leves után könnyű második fogásnak.
Max barátom felhívásához csatlakozva megpróbálom a használt mennyiségekre vetített árakat és az elkészítéshez kellő időt is feltüntetni. Igen, tudom, ahány üzlet, annyiféle ár, azért is csak hozzávetőleges árakat írok. A zöldfűszerek árait egyáltalán nem tudom, elnézést, a kiskertből kapdostam le, s mikor a zöldségesnél jártam, elfelejtettem feljegyezni, mennyibe kerülnek. Az idő tekintetében, ezt még gyakorolnom kell, ugyanis több ideig tartott állandóan kezet törölni és feljegyezni, melyik műveletre mennyi időm ment rá, mint megcsinálni :-)



Cukkinis-halas-vegyes pelyhes fasírt kapros mártással


hozzávalók - fasírt

80-90 dkg cukkini (~ 100,-)
2 kicsi paradicsomos halkonzerv, szardínia (~ 240,-)
2 tojás (~ 60,-)
6 ek vegyes pehely - keverten zab-, búza-, árpa-, mivel csak zabpelyhet most nem tudtam vadászni (1 kg-s kiszerelésben 870,-)
2 ek búzacsíra (negyed kg-s kiszerelésben 360,-)
só, bors
fél ág friss rozmaring
2 ágacska friss kakukkfű
vaj a formához (~ 20,-)
1 kk lenmag a tetejére, elhagyható

hozzávalók - mártás

5 dkg margarin (~ 40,-)
1 púpozott ek liszt (1 kg ~ 90,-)
fél liter tej (~ 70,-)
1 db macisajt (a háromszög alakú, nyolcas kiszerelésű kerek dobozból) (~ 22,-)
só, fehérbors, szerecsendió
1 kötés friss kapor

A cukkini(ka)t alaposan megmosom, két végét vékonyan levágom, majd almareszelőn, hosszanti irányban, lereszelem (6 perc). Ráteszek egy kis csipetke sót, összeforgatom, kicsit (5 perc) állni hagyom, majd alaposan kicsavarom (2 perc).
A zöldfűszert - rozmaring, kakukkfű - megmosom, apróra vágom (2 perc).
Bekapcsolom a sütőt 200 fokra, kivajazom a muffinformákat (10 adag lett ennyiből) (1 perc).
Hozzáütöm a kifacsart cukkinihez a két tojást, rámérem a pelyheket és a búzacsírát, ráteszem a két halkonzervet, szószóstól, sózom, borsózom, hozzáadom a zöldfűszereket és kézzel alaposan összedolgozom (6 perc).
A masszát a vajazott muffinformákba osztom, igyekszem, hogy egyformán jusson sűrűje és leve is, hármat megszórok lenmaggal, majd az egészet betolom a forró sütőbe (2 perc).
20 percet hagyom sülni, ezalatt szépen összeáll. Mikor késznek ítélem kiveszem, a muffinformát rácsra teszem, hűlni hagyom, majd mikor (féligmeddig) kihűlt, könnyedén kiveszem és tányérra rendezem a cukkinis-halas-pelyhes fasírtokat (2 perc).



Amíg a fasírtjaim sülnek, elkészítem a mártást.
A kaprot megmosom és apróra vágom (1 perc).
A vajat habzásig melegítem, lehúzom a tüzet, rászórom a lisztet a vajra, gyors mozdulatokkal elkeverem - ovális habverő - és kicsit megpirítom (4 perc).
Felöntöm a tejjel, és simára keverem. Hozzáteszem a kicsit felkockázott macisajtot és kis lángon addig kevergetem, amíg a sajt szépen elolvad és a mártás poszogni kezd (4 perc).
Sózom, borsózom, belereszelem a szerecsendiót és a vágott kaprot. Egyet keverek rajta, megkóstom, késznek nyilvánítom, lehúzom a tűzről (1 perc).

Összesen ~ 600,- és 26 perc munka +20 perc sütés.



Könnyű, ízletes, zsírmentes és a halat leszámítva, hús sincs benne (dehát mint tudjuk, a hal nem hús :-), gyorsan elkészül. Chef Viki sűrű, kiadós, nagyon finom sárgabarack krémlevese után ideális második fogás volt. A maradék fasírtokból egyet Manó reggelire evett, én pedig tízóraira hoztam magammal ..., mint írtam, már el tüntettem.



Jó étvágyat!

2009. júl. 11.

Süti ... cukkinivel

A kiskert továbbra is bőven ontja a hars zöld héjú, zsenge, roppanós húsú cukkinit. Volt már és lesz még belőle krém/leves, kenyér, köret, apró falatkák, sült házi fűszervajjal, bundázva, tempura tésztában. És ha már ennyi mindent főztem-sütöttem belőle, gondoltam, legyen teljes a sor és jöjjön egy cukkinis sütemény. :-)
Na ja. Ötletnek nem volt rossz, de még soha nem sütöttem, tudtommal nem is ettem ... irány a net, receptek tömkelege, de a legtöbb mind egy téma körül forgott és az összetevők inkább arányaiban, mint milyenségükben tértek el egymástól.
Mikor már zsongott a fejem és az összes kezemügyébe eső cetlit, kis és nagypapírt teleírtam cukkinis sütireceptekkel, úgy gondoltam, itt az ideje, hogy megalkossam a Garffyka féle cukkinis sütit, version 1. :-)

Az erős zöld cukkinihéj darabkák, a durvára aprított csokoládé és dió izgatóan, csábítóan kacsint a megszelt koszorúban, az étcsokoládé és cukrozatlan kakaó fenségessé emeli az ízeket (nagyoncsokis :-), s ha az ember gyereke figyelve elég közel hajol a sütihez, hallhatja a sütiszirének énekét "egyél meg, egyél meg, egyél meg, egyél meg, ..."



Cukkinis-diós-csokoládés koszorú


hozzávalók

4 tojás
15 margarin
15 dkg liszt
15 dkg teljeskiőrlésű rozsliszt (ha nincs, lehet a liszt összesen 30 dkg liszt, BL55)
3 dkg cukrozatlan kakaópor
15 dkg cukor
1 cs. sütőpor
10-12 dkg durvára vágott dió
30 dkg cukkini, reszelve
pici csipetnyi só
1 tábla (10 dkg) ét bevonó csokoládé
2 ek sütőrum

tetszés szerint 2-3 sárgabarack, 1 maréknyi cseresznye

Az étcsokit durvára vágom. A diót száraz serpenyőben megpirítom és szintén durvára aprítom.
A margarint kicsit felolvasztom, nem kell teljesen folyékony legyen, de olvadtabb állapotú, mint a csak puha.
Hozzáteszem a cukrot, kikeverem, majd egyenként a tojásokat és mindegyikkel alaposan kidolgozom, majd hozzáöntöm a sütőrumot is.
Kimérem a liszteket, 4-5 ek-nyit félreteszek, a többihez keverem a kakaóport, pici csipetnyi sót, sütőport.
A cukkinit alaposan megmosom és héjastól lereszelem (almareszelőn). Én, amennyire lehet, hosszában reszelem, így nem aprózódik el nagyon a húsa és nem lesz pépes. Zsenge, fiatal cukkinit nem kell meghámozni, csak ha öreg, sok és nagymagos cukkini van kéznél, akkor azt legalább nagyjából ajánlatos megpucolni, és a magos belső részét a reszelésnél kihagyni.
A liszt-kakaó-sütőpor triót kanalanként a tojásos-cukros keverékhez szitálom és alaposan elkeverem.
A félretett liszttel megszórom a reszel cukkinit, átforgatom, hogy minnél jobban érje, majd a lisztes-tojásos masszához adom. Eddig ovális kézi habverővel dolgoztam, mos villára (fakanál) váltok és beleforgatom a liszttel meghintett cukkinit, majd az aprított csokit és a dió nagyobb részét, és keverem, míg a csoki és dió darabokat leszámítva, szép, sima masszát kapok.
Kisebb koszorúformát kivajazok-lisztezek (ha tepsi, akkor kisméretű és lehet sütőpapírral bélelni), beleöntöm a tésztát. Megszórom a megmaradt dióval, a negyedbe vágott sárgabarack cikkeket és maroknyi magozott meggyet a tetejére rendezem.
Előmelegített (175-180) sütőbe tolom és 45-50 percig sütöm, az első 10 perc után visszaveszem a hőmérsékletet 170 fokra. Sütőtűvel megszurkálom itt-ott, mielőtt késznek nyilvánítom (ha nem ragad a tűre, akkor átsült; ha a tű maszatos, akkor még kicsit sülni hagyom.
A kész koszorút sütőrácsra állítom, nagyjából 10 percig a formában pihentetem, majd kiveszem és továbbra is rácsra téve, konyharuhával letakarva hagyom kihűlni.



A cukkini egyáltalán nem érződik benne; mondjuk, ez a zöldség, egymagában, fűszerek nélkül, amúgy is elég vérszegény az ízét tekintve. Viszont rendkívül jó állagú lesz tőle a sütemény, másnapra is - ha sikerül elhessegetni a csenőmanókat :-) -, elég egy konyharuhával letakarni, nem szárad ki.



Jó étvágyat !

2009. júl. 6.

Kenyérkoszorú - cukkini és dió

A kiskertben töménytelen mennyiségű cukkini terem. Muszáj négy, de inkább három vagy kétnaponta szedni, különben óriásira megnőnek. S a gyakori szedés előnye, amellett, hogy szép, zsenge zöldséget tudok a konyhába cipelni, az is, hogy a cukkini bokrok méginkább termőre fogják magukat.

A cukkinit egyrészt friss, üde ízéért szeretem, másrészt azért, mert rengeteg módon felhasználható. Lehet leves, köret, előétel, főétel, kenyér. Ha kutakodok kicsit, szerintem még valamilyen cukkinis édességre is találok receptet.

A cukkini unokatestvéreihez és családja közelebbi-távolabbi tagjaihoz - mint uborka, tök- és dinnyefélék - képest kevesebb vizet tartalmaz, ugyanakkor bővelkedik ásványi anyagokban és vitaminokban. Rendkívül jó béta-karotin (a héjában) forrás, s C-vitamint, folsavat, káliumot, kalciumot, foszfort, mangánt, cinket és szelént is jelentős mértékben tartalmaz. Ugyanakkor, ha csak nem duplán bundázva, bő olajban sütve tálaljuk, energiatartalma szinte elhanyagolható, mindössze 32 kcal 10 dkg-nyi harsogó zöld héjú, roppanós húsú zöldségben.
Mivel íze viszonylagosan semleges, nagyon jól társítható különféle fűszerekkel, így majd mindig más és más ételt lehet rittyenteni belőle.

A hétvégén sütött cukkinis-diós kenyér igazi csábítás azoknak, akik szeretik a puha, foszlós belű, szép barna héjú, zamatos kenyeret. A cukkinitől kissé "nedves", nagyon kellemes szerkezetű kenyérben élvezet felfedezni a belesütött kölest és durvára darabolt diót.
Három nap leforgása alatt kétszer is megsütöttem. Először közepes adaggal, ehhez, mint utólag kiderült, kicsit nagy volt a koszorú formám. A kenyér így is rettentően gyorsan elillant (másfél nap), hát vasárnap újabb adagot sütöttem, immár nagy kenyérre való mennyiségekkel. Így szépen kitöltötte a kis koszorú formát, látványosra megnőtt és, ha lehetséges, még ízletesebb volt, mint első sütésre.



Cukkinis-diós kenyérkoszorú


hozzávalók (közepes / nagy)

író - 75 ml / 100 ml *
víz - 100 ml / 130 ml
reszelt cukkini - 175 gr / 225 gr
liszt BL55 - 375 gr / 500 gr
teljeskiőrlésű liszt - 75 gr / 115 gr **
köles - 2 tk / 2 ek
dió - 3 ek / 4,5 ek ***
só - 1,5 tk / 2 tk
cukor - 1,5 tk / 2 tk
vaj - 40 gr / 50 gr
szárított élesztő - 1,5 tk / 1,5 tk



Az írót és vizet a kenyérsütő gép formájában öntöm, erre jön a cukkinit, amit almareszelőn reszelek és kifacsarás nélkül egyből a formába teszem. Rákanalazom a liszteket, a kölest, a vajat, cukrot és sót a tetejükre, a forma különböző sarkaiba teszem, középre a szárított élesztőt. Dagaszt-keleszt programot indítok, a dagasztás utolsó öt percében a masszához adom az előzőleg kicsit megpirított, kihűtött és durvára vágott diót. Végigmehet a teljes programot, én most dagasztás után kiveszem a tésztát, liszttel kicsit megszórt műanyag edénybe teszem, a tetejét is meghintem pár csipet liszttel, konyharuhával letakarom és kiteszem a teraszra. Ha már olyan ragyogó és meleg napsütés van, hát kelessze meg a kenyértésztám. A tésztát azért nem hagyom magára a napon sem (nem szabad közvetlenül a tűző napra tenni), egyrészt alája teszek puha takarót vagy négy rétegben, ebbe szépen belesüpped kicsit az edényem, másrészt, a konyharuhával letakart tésztára is húzok egy réteget a könnyű plédből.
Mikor a kenyértésza duplájára kelt - nagyon szépen felnő az edényben - lisztezett lapítóra borítom a szép szálas, kissé puha tésztát, lisztes kézzel megdögönyözöm, majd három részre veszem. Nem lehet nyújtani ezért mindegyik darabot külön-külön, kicsit sirítgetve, óvatosan kihúzogatom, nagyjából 40-45 cm hosszúra. A három tésztacsíkból, amennyire lehet, szoros fonatot készítek, majd beemelem az olajjal előzőleg vékonyan kikent kerek kalács- (koszorú)formába, a két fonatvéget egymással szépen eldolgozom. A kenyérkoszorú tetejét is megszórom durvára vágott dióval, majd ismét letakarom és megint duplájára kelesztem.
A sütőt 200 fokra előmelegítem. A koszorúforma pereméig felnőtt tészta tetejét langyos vízzel megspriccelem és a lerbe tolom. 40-45 percig sütöm úgy, hogy kb 20 perc múlva egészen picit visszaveszem a hőt (180-175 fok).
A készre sült, szépen barnálló tetejű, illatos - és nagyon forró - kenyeret kikapom a sütőből, néhány percig pihentetem a formában, majd szétnyitom a kerek koszorúforma oldalát (ha kell, vékony lapátkával kicsit segítek a kenyérnek elválni a teflonforma falától) és kiemelem a magasra sült kenyeret. Rácsra teszem, konyharuhával letakarom és hűlni hagyom.



Manapó igazi kedvence a fehér kenyér. Ráadásul, mióta otthon sütöm a kenyeret elég válogatósak lettünk ezen a téren. Ez a cukkinis-diós kenyér azonban annyira csábító volt, hogy másfél nap alatt se elfogyott az első sütés.
A rendkívül jó állagú, foszlós, a diótól enyhén márványos erezettségű kenyérbélben finoman megbújnak az apróra reszelt, hars zöld cukkinihéj darabkák és az apró gyöngyre emlékeztető kölesgolyócskák. Magában, vajjal, házi őszibarack lekvárral!, friss petrezselyemmel megszórt paradicsommal, pohár kefír kíséretében, egyszerűen fenséges!



Jó étvágyat!

Tipp & trükk:

* Nem volt íróm otthon, ezért egy kis pohár kefírt felkevertem, 2 ek-nyi hideg ásványvizet (a buborék a lényeg) és 5-6 csepp citromlevet löttyintettem hozzá, majd ezzel is jól elkevertem. Ami nem kellett a kenyértésztához, azt megittam, nagyon jó hűsítő egy kánikulai napon.
** Dagasztás közben figyelem a tésztát. Kicsit lazának-lágynak találtam - a kenyérsütő gép formájában a tészta, dagasztás közben kis "tésztafarkincát" húz maga után -, ezért tettem hozzá még 1, illetve 2 bő ek teljeskiőrlésű lisztet.
*** Dió helyett vagy mellett, a megadott mennyiségekig, lehet durvára vágott napraforgó és/vagy tökmagot használni.

Ha ropogós kenyérhéjat akarok: A sütőbe, amint melegíteni kezdem, beteszek egy üres tepsit; amint a ler elég forró, az üres tepsibe öntök egy jó bögre vizet (vigyázok, hogy a kezem le nem forrázza a felcsapó gőz) és azonmód be is teszem a már formázott, megkelt és vízzel lekent, sütésre váró kenyeret. Ha elég gyors vagyok, a gőz bent marad, s a kenyér ebben a gőzös forróságban sül. Ahogy kiveszem a kész kenyeret, a tetejét megspriccelem még egy kevéske vízzel.

2009. júl. 3.

Leves a kertből

Levesesek vagyunk. Pontosabban, én gyerekkorom óta, hiszen otthon, bármilyen fenséges és bőséges második fogás került az asztalra, nem volt ebéd az ebéd, legalább egy tányérka leves nélkül. Mellettem Manapó is szép lassan áttért arra, hogy levest márpedig enni kell, ha mást nem is, de egy tányér kellemesen meleg (vagy hideg), illatos, finom levest igen.
S bár nem tartom magunk szolgának, de igazat adok a mondásnak, miszerint lé tartja a szolgát, kötél a gazdát ... csak tudtak valamit az öregek :)

Ez a sok zöldséges leves egy hozzávaló kivételével - krumpli - a saját kiskertünkből van. Hihetetlenül jó érzés kiballagni, kiszedni egy kis vetemény, hagymát, édes zöldfokhagymát, lekapdosni pár maréknyi roppanós fuszulykát, kutakodni a cukkini bokrok mélyén, leszakítani a naptól érett, lédús paradicsomot (jó, ez még tavalyi paradicsom, szerencsére van még másfél adag a fagyasztóban, azzal talán kihúzom, míg idén elkezd érni).
Ezzel tulajdonképpen fel is soroltam a hozzávalókat :) És még a zöldfűszer is saját kertecskéből van :)



Leves a kertből


hozzávalók - tetszés szerinti mennyiség

2 fej hagyma
3 zöldfokhagyma
2 bő marék zöldfuszulyka
murok, petrezselyem zöldjével - ezekhez nemigazán tudom mennyiséget írni, mert a kiskertben még igen zsenge, ezáltal kisebb is, mint a piacon, zöldségesnél árultak, nagyjából 3 murok, 2 petrezselyem lehet "átszámítva"
5 kisebb cukkini - akkor igazán jó, ha alig serdülő
3-4 paradicsom - mint írtam, ez most fagyasztott, még a tavalyi termésből
6 szem krumpli
só, bors,
rozmaring, bazsalikom
1 ek vaj

A zöldségeket megmosom, megpucolom (a cukkinit nem kell, a paradicsom héja lehúzható), a vetemény annyira zsenge, hogy csak megkapargatom a késsel, nincs héja, mit hámozni kelljen. Adottság szerint felkockázom vagy karikára vágom, a hagymát apróra, a fokhagyát kicsit nagyobb darabkákra.
A zöldfűszereket szintén felaprítom.
A vajat habzásig melegítem, rádobom az apróra vágott friss rozmaringot és bazsalikomot, egy-kettőt keverek rajta, máris jön a hagyma, fokhagyma, pár perc párolás után a murok, petrezselyem (a zöldje még nem). Alaposan átforgatom, jöhet a krumpli és a paszuly, egyszer-kétszer ezekkel is megforgatom, majd felöntöm addig, hogy 2-3 ujjnyira ellepje. Nagy lángon tartva megvárom, míg főni kezd, majd visszaveszem a tüzet és félrebillentett fedő alatt szinte teljes puhulásig főzöm. Közben sózom, borsózom.
Beleteszem a cukkinit, felöntöm, a kívánt mennyiségig, majd 2-3 perc fövés után máris jöhet a paradicsom.
A cukkininak csak pár perc kell, a paradicsomnak még ennyi sem, éppen csak fellobbantom vele a levest. Beleszórom az apróra vágott petrezselyemzöldet, átkavarom, megkóstolom, s ha kell, kicsit utánnaízesítem.
Tetszés szerint savanyítom pár csepp házi tárkonyecettel, ezt előre elgondolom, mert ebben az esetben a rozmaringot kihagyom.



Illatos, üde színű, igazi könnyű, nyári leves, félóra se és megvan. Duci virágformára sütött, rozsos cipócskával tálalom.

Jó étvágyat!

Szószedett:
fuszulyka vagy paszuly - zöldbab
vetemény - gyűjtőnév; jelenti a sárgarépát, petrezselymet, paszternákot, stb; minden olyan kiskerti zöldséget, amit apró magról, tehát "vetve", azaz "sózó" mozdulatokkal ültetnek
murok - sárgarépa

2009. júl. 2.

Rozsos bucik, pestoval, lenmaggal

Készült az a bizonyos meggyes chutney. Valami eszméletlenül finomra sikeredett, még én is elismerem, bár saját alkotásaim jómagam nemigen szoktam nyilvánosan dícsérni. Hja, és igen intenzív ibolyaillat lengedezik körülöttem, szerénységem vitathatatlan bizonyítékaként :-D

Szóval meggyes chutney. Kísért fokhagymás vajban párolt tengeri halfilét és provence-i zacskós csirkét. Hmmmm ... És arra gondoltam, milyen istenien finom lehetne egy kis frissen sült, lenmagos zsömlével. Csak úgy magában, ebéd előtt, amolyan étvágygerjesztőnek.
Hát az is, istenien finom. Igaz, a bucikon is csavarintottam és a lenmag mellett némi cukkini-chili pestoval bolondítottam egy kicsit.
Ajánlom ezt a párosítást mindenkinek, aki szereti az édes-savanykás-csípős és a rozsliszttel készült kenyerek ízharmóniáját.



Pestos-lenmagos bucik

hozzávalók - 8 db

150 ml tej
150 ml víz
2 ek extraszűz olivaolaj
100 gr rozsliszt
100 gr teljeskiőrlésű liszt
280 gr liszt (BL-55)
1 ek sovány tejpor - elhagyható, kicsit lazítja a tészta állagát
1,5 tk cukor
1,5 tk só
1,5 tk szárított élesztő
3 bő ek lenmag

töltelék: 9-10 púpozott kk cukkini-chili pesto *

kenés: 1 tojás

A pestot** sűrű szitába teszem és időnként megkavarva hagyom, hogy a leve lecsöpögjön.
A buci többi hozzávalóit kimérem és a kenyérsütő gép formájába teszem, kivétel a lenmag: alólra a folyékony, rá a lisztek és a tejpor, cukor és só a szárazak tetejére, a forma külön sarkaiba, az élesző középre, úgy, hogy ne érjen se folyadékhoz, se cukorhoz vagy sóhoz. Dagaszt-keleszt programot indítok (ha sikerülne szép napos, meleg időt kifogni, akkor csak dagaszt, utánna átteszem a tésztát műanyag edénybe, tetejét megszórom liszttel, konyharuhával letakarva, napos helyen kelesztem). A dagasztás utolsó öt percében a tésztához szórom a lenmagot.
Másfél óra múlva enyhén lisztezett lapítóra borítom a szép szálasra kelt tésztát. Finom, de határozott mozdulatokkal átgyúrom és nyolc egyenlő részre osztom. Az egyes darabokból fél cm vastag ovális-kör alakot nyújtok, majd mindegyiket megkenem egy púpozott ek-nyi, lecsöpögtetett pestoval, úgy hogy pár mm-es szabad csíkot hagyok körben a tésztán. A megkent darabokat felsodrom és a két végét kicsit összecsippentem, hogy sütés közben ki ne szaladjon az ízes-pikánst töltelék. Két darabból csak sima lenmagos zsömlét hengergettem, mert Manónak túl csípős lett volna a pestos.
Sütőpapíros tepsire sorakoztatom és konyharuhával letakarva, még nagyjából fél órát kelesztem, amíg a bucik szemmel láthatóan szépen megnőnek.
Közben a sütőt 200 fokra előmelegítem.
A megkelt bucik tetejét megkenem a felvert tojással, megszórom lenmaggal és a tepsit a forró sütőbe tolom. 25-30 perc múlva már vehetem is ki a zamatos, csodaszép aranybarnára sült, csábítóan illatozó pestos-lenmagos bucikat.



A pestos-lenmagos bucik magukban is igen finomak, a cukkini-chili-parmezános pesto és a rozsliszt, valamint a lenmag teszi őket különlegessé. Egy kis frissen aprított petrezselymezölddel megszórt paradicsommal kitűnő vacsora.



Jó étvágyat!

Tipp & trükk:

* Természetesen lehet más pestot is használni, nem csak ezt a cukkini-chili változatot. Nagyon finom például bazsalikom-fokhagyma-fenyőmag-parmezán-olivaolaj vagy rozmaring-petrezselyemzöld-mogyoró-cukkini (kevés)-paradicsom (egy kicsi)-parmezán-olivaolaj pestoval. A pestohoz mindig friss, zöld fűszereket használjunk.

** Az első sütéshez már kész pestot használtam, míg a második adaghoz bucihoz frissen mixeltem a pestot. A pestot mindkét esetben alaposan lecsepegtetem, hogy ne áztassa el a tésztát, amíg a bucik kelnek és sülnek. A frissen készült pesto esetében összemixeltem minden hozzávalót, kivéve a jó minőségű olivaolajat, lecsepegtettem, majd csak ezután kevertem össze a mixelteket az olivaolajjal.

2009. jún. 28.

Cukkini pesto chilivel

Kacskaringósan jutott hozzám a recept. Morzsikafalváról Edit böngészte egy bizonyos Laura gasztro-blogját, meglátta és pillanat alatt megszerette a receptet, rögvest elküldte Max barátunknak, aki továbbküldte hozzám. Össze kellett szednem valaha aktív, mára passzivitásba vonult nyelvtudásom, szerencsére sikerült lefordítani ezt a remekbeszabott pesto receptet.
A kiskertben szinte naponta lehet szedni néhány zsenge cukkinit, még néhány szépen fejlett fokhagyma is zöldell a mezsgye túloldalán, parmezán sajt figyel a fagyasztóban. Seperc alatt megvan, friss, üde, csábító. Az eredeti recepthez képest én egy kis chilivel, rozmaringgal bolondítottam rajta, és a Manónak készített adagba egy jókora murkot is becsempésztem.



Chilis cukkini pesto


hozzávalók

8 db egészen zsenge cukkini
6 duci gerezd fokhagyma
18 dkg parmezán - vagy hasonló jellegű sajt
friss bazsalikom, és 10 nagyobb levelet használtam
1 rozmaringágról a levelek
2 bő ek aprított petrezselyemzöld
só, bors
3 kisebb chilipaprika - szárított volt itthon, abból, magokkal
olivaolaj
1 ek pirított szezámmag - az eredeti szerint fenyőmag, hát az éppen hiánycikk mostanában

A cukkinit megmosom, nagyobb kockákra vágom, a parmezánt szintén eldarabolom. A zöldfűszert megmosom, s mivel csak a levelek kellenek, a rozmaringágról lecsipkedem ezeket.
Minden hozzávalót az olivaolaj kivételével turmixgépbe teszem, párat forgatok rajta, aztán apránként adagolva az olivaolajat krémesre dolgozom. Megkóstolom, teszek bele még egy csipet, Maxtól kapott mexikói fűszerkeveréket és ezzel is összeforgatom.
Tiszta üvegekbe kanalazom, az esetleges levegőbuborékokat késsel/ütögetéssel kimozgatom, a tetejére teszek 1-2 ek olivaolajat, ez szépen elzárja a levegőtől, nem fog sem megromlani, sem megbarnulni.
Laura szerint hűtőben két hétig eláll. Nálunk egy hétre saccolom :-)
Gondolva a télre, pár kanálkányit jégkockatartóba teszek és a mélyhűtőbe rakom, majd mikor megfagyott, kiszedem és bezacskózva visszateszem a hidegre.
A Manónak készült cukkini pestóból természetesen hiányzik a chili és a mexikói fűszerkeverék, viszont kerül bele egy szép murok, ezt a többi hozzávalóval együtt mixelem össze.



Jó étvágyat!

2009. jún. 24.

c + tz = ?

Jó kis rejtvény, ugye? :-)
Segítek, mert nagylelkű vagyok :-), és mert én sem szeretem, ha túl sokáig húzzák a nyertes nevét.

c, mint cukkini.
tz, mint tzatziki.
Összeolvasva, cukkini tzatziki.



Hunyd be a szemed, képzelj magad elé egy öblösebb tálkát, benne sűrű, igazi házitejföl és joghurt, elkeverve szemérmetlenül illatos, áttört fokhagymával, frissen darált borssal. És most ... most kerül bele a nyers, reszelt cukkini, kíméletlenül megtöri a tejföl-joghurt remegését, szétválaszthatatlanul összegabalyodik a fokhagymával, olyan ízorgiát eredményezve, hogy az ember gyereke csak pihegni bír.
Az ízeknek eme egyszerűségében nagyszerű tangóját köríti az omlósan puhára és kellően szaftosra sült, rozmaringillatba burkolózó són sült csirke.
A melletük vöröslő, kesernyésen édesre aszalt piros áfonya, és a spenóttal bujáklodó kukoricás muffin már csak ráadás.



Cukkini tzatziki

hozzávalók

2 kis doboz natúr joghurt
1 kis doboz tejföl
6-8 db egészen zsenge* cukkini
6-8 duci gerezd fokhagyma

bors

* Ha nincs magtalanul zsenge cukkini kéznél, lehet kicsit csalni. A picit korosabb, de még mindig zsenge cukkinit úgy kell lereszelni, hogy a magos középső részéből minnél kevesebb kerüljön a tzatzikibe. A megmaradt magoska rész tökéletesen illik Chef Viki cukkini krémlevesébe.

A tejfölt és a joghurtokat sűrű szitába borítom és csepegni teszem, időnként megkavargatom. Összesen másfél-két órát csöpögtetem, rengeteget veszít induló súlyából, de megéri, mert az így kapott tejföl-joghurt elegy sűrű, s ha egy kanálnyit kiemelek belőle, ingerlően remeg a kanálban, nem tottyan szét, mint csepegtetetlen korában.
A cukkinikat alaposan megmosom, végeiket levágom. Almareszelőn lereszelem, inkább hosszabb, mint rövidke szálakra. Megsózom (2-3 bő csipet), összeforgatom és állni hagyom, nagyjából két-három fertályórát (fertályóra=negyedóra). A sótól egészen enyhén zöldes levet eresztő cukkinit alaposan kicsavarom és villával alaposan összeforgatom az áttört fokhagymás, borsos tejföl-joghurt keverékkel. Sózni nem kell, ezt az ízt a cukkini az áztatóléből hozza magával.
Tálalás előtt legalább fél órányit hűtőbe teszem, hogy az ízek tökéletesre érjenek.

A rozmaringos, són sült csirke valójában az egyik legegyszerűbb és legfinomabb elkészítési módja a csirkének. Inkább combból érdemes, nemcsak pénztárcakímélőbb, mint a csirkemell, de combból lesz igazán szaftos, omlós.
A csirkecombokat megmosom, papírtörlővel szárazra itatom. A combok bőrét óvatosan felfejtem, az alatta lévő húsra bőven darálok borst és megszórom néhány levélke, apróra vágott rozmaringgal.
Egy tepsibe ujjnyi vastagon sót teszek (durvább konyhai jobb, a finomabb is megteszi, csak ne legyen jódozott), egyenletesre simítom, majd bőrükkel lefele belehelyezem a combokat.
Alufóliával lefedem a tepsit és 200 fokra előmelegített sütőbe tolom 20 percre, aztán további 30 percet sütöm 175 fokon. Konyhai kesztyűvel felszerelkezve kiveszem a tepsit, lehántom az alufóliát - érdemes a túlsó oldalon kezdeni, így, a felemelt fólia alól a gőz nem csap szembe és égési sérülések nélkül megúszható az ebéd-vacsora készítés -, megfordítom a combokat, hogy bőrös felük legyen felfele és további 10-15 percre visszateszem a sütőbe. Ha megennénk a bőrét is, akkor pár percre grillfokozatra kapcsolnám a lert, hogy az omlós húst pirosan ropogós bőr takarja.
Sütés után a csirkecombokat pár röpke percig pihentetem a sós tepsiben, majd tálra rendezem.

A fokhagymától csábosan illatozó, fehér-zöldben játszó cukkini tzatzikit a csirke mellé halmozom, a sápadtságot megtörni, aszalt vörösáfonyát szórok köréjük, s kenyér híján friss spenóttal mosolygó kukoricás muffinnal tálalom.



Jó étvágyat!

2009. máj. 8.

Valami egyszerűt és finomat és

könnyűt, s ha lehetséges, még gyorsan is.
étteremalakítás és fejtörő :-)

A zöldségesnél rám kacsintott egy szép fej karfiol és tisztán öngyilkos szándékkal a kosaramba vetette magát egy zsenge cukkini. Nem volt mit tenni, mindketőtt hazavittem, igaz, előtte szépen sorbanálltam és fizettem értük.
Otthon aztán töprengeni kezdtem, mi legyen további sorsuk. Talán kerüljenek egy fazékba, hogy némi murokkal és petrezselyemmel gazdag zöldséglevesben olvadjanak össze. Áááá, második fogás is kell. Szóval más kellene. Rakott karfiol. De akkor mit csinálok a cukkinivel? Rakott cukkini. Nem jó, kimarad a karfiol és egy cukkiniből miniatűr méretű lenne a rakottas. Némi zöldséges kirakózás után megszületett a menü: tavaszi karfiolleves és cukkinis puliszka, ez utóbbi tojással, sajttal dúsítva.
Már kevergettem az ételeket, mikor beugrott, lehetett volna cukkinis palacsinta is. Sebaj, ezt majd legközelebb.

A levesekben az a jó, hogy minimális változtatással új ízeket tudok varázsolni. A legutóbbi karfiolleves jellegét a vajon futtatott zöldségek, a szerecsendió és a tej adják.



Karfiolleves


hozzávalók

1 közepes fej karfiol
2 szál murok
1 szál petrezselyem
1-2 szál zöldhagyma - csak a fehér része, a zöldje majd krumplipaprikásba kerül
1-2 gerezd fokhagyma
alaplé (v víz+levescsont v víz+gyári leveskocka)
kb 1 dl tej
só, bors, szerecsendió
1-1,5 bő ek vaj

A karfiolt rózsáira szedem, folyó víz alatt megmosom, leszűröm. A veteményt és a hagymákat megpucolom, vékonyra karikázom (a fokhagymát is).
A vajat habosra melegítem, rádobom a murkot, petrezselymet és a zöldhagymát, közepes lángon 3-4 percig pirítom, közben kevergetem, le ne ragadjon. Rádobom a fokhagymát is, további 1-2 percig kevergetem, majd következik a karfiol, ezt is megforgatom az illatos, forró vajon (2-3 perc). A karfiolt érdemes falapáttal keverni és óvatos mozdulatokkal, ne morzsálódjon.
Mikor minden zöldségdarabot egységesen bevont az aranysárga vaj, felöntöm az alaplével és félrebillentett fedő alatt, közepesnél kisebb lángon (alapelv: főjjön, de ne lobogjon) szinte egészen készre főzöm (öööö, mondjuk, 95% készültségi állapot :-). Egyszer-kétszer bekukkantok a fedő alá, ha kell, pótlom a levet, sózom, borsózom és frissiben szerecsendiót reszelek rá, ebből csipetnyit bőven.
Mikor a zöldségek megfőttek - amolyan al dentenél picit puhább, de semmiképpen sem szétfőtt -, felöntöm a tejjel, ha levesesebbre akarom, akkor még alaplevet is pótlok hozzá. Egyet lobbantok rajta, hogy a tej habja elfőjjön. Megkóstolom és, ha kell, utánnaízesítem. Tálalás előtt kihalászom a levescsontokat.



Miközben a karfiolt rózsáztam (hű, nyelvújító leszek :-), azon morfondíroztam, vajh mi kerüljön még a puliszkába. Ezt az ételt - a puliszkát - azért is szeretem, mert végtelenül sokféle képpen variálható, lehet főétel, édesség, lehet sós vagy édes, dominálhat vagy a háttérbe húzódhat, szerény, de fontos kiegészítőként. Miközben ezen töprengtem, eszembe jutott, ohó, van nekem még tavaly eltett paradicsompaprikás-hagymás-paradicsomos alapom! Ezekhez és az aranysárga kukoricaliszthez ízben, színben passzol a zsenge cukkini és némi szűziesen fehér, natúr krémsajt.

Cukkinis puliszka

hozzávalók

1 rész tej (2 dl)
2 rész víz (4 dl)
1 rész kukoricadara (2 dl)
1 közepes méretű cukkini
só, bors, kakukkfű
1 tojás
fél tubus natúr krémsajt
zakusza alap* (lsd tipp & trükk) - tetszőleges, ha van kéznél, ide érdemes használni
vaj a formákhoz

A tejet és vizet főni teszem. Amíg félszemmel lesem, nehogy világgá induljon a lábasból, kimérem a kukoricadarát, megmosom és kockára vágom a cukkinit, kézügybe készítem a habverőm.
A fövő tej-víz elegybe csorgatom lassan a kukoricadarát, állandóan kevergetem a tejet, ne legyen csomós. Féltüzön, állandó kevergetés közben, besűrítem a puliszkát. Mikor nagyjából félidőnél járunk, beleszórom a cukkinikockákat. Háromnegyed időnél (majdem-kész, nem-kell-már-sok állapot :-) belenyomom a krémsajtot, hozzáadom a zakuszka alapot, fűszerezem: só, bors, frissiben aprított kakukkfű. Elég sűrű, kész van állapotban félrehúzom a tűzről, beleütöm a tojássárgát és elkeverem.
Amíg a tűzálló formákat vajazom (kicsi, kisebb, közepes, tetszés szerint, lényeg, hogy tűzálló és vajazható legyen) néha keverek egyet-kettőt a hűlő puliszkán is.
Felmelegítem a sütőt 200 fokra.
A tojásfehérjéből habot verek, lazán a lassan ehető hőmérsékletű cukkinis puliszkába forgatom, majd ezt a formákba kanalazom. A tetejükre, vékony csíkban, "össze-vissza" nyomok egy kis krémsajtot, majd 15 percre a forró sütőbe tolom.
Sülés közben gyönyörűen felnő, de amint hűlni kezd a közepe sajnos visszaesik kicsit. Ez viszont csak a látványából von le valamelyest, ízében nem rontja.
Tejföllel könnyű, önálló étel, de ettük már natúr csirkemellhez köretként is. Így is, úgy is finom, könnyű, s mégis laktató.



Jó étvágyat!

Tipp & trükk:
Mikor a piac tele van friss és valóban kerti paradicsommal, piros paprikával (kápiapaprika vagy gogos), akkor szoktam ez azt alapot készíteni. Nagyjából 3-4 nagyobb paprikához számolok 1-2 közepes fej hagymát és 1-2 nagyobb fej paradicsomot. A hagymát egészen apróra vágom, kevéske olajon üvegesítem, hozzákeverem a ledarált paprikát, majd a hámozott és incifinci kockára vágott paradicsomot és az egészet nagyjából addig rotyogtatom, amíg a levét elpárologja. Kétféle képpen tartosítható: tisztára mosott, száraz befőttes üvegbe teszem, tetejére 1 ek-nyi forró olaj, forrón lefedem és szárazdunsztban áll, amíg kihűl; vagy megvárom, míg kihűl és kisebb adagokban (pl kimosott kis tejfölös-, kefíres pohárban) lefagyasztom. Paprikáshoz, gulyáshoz, tört krumplihoz, nem édes paradicsomleveshez, ésatöbbi nagyszerűen használható. Tudom, ez nem a klasszikus zakuszka, azért is nevezem "zakuszka alapnak", ráadásul így rövidebben fel tudom címkézni, mintha azt írnám kápiás-hagymás-paradicsomos elegy.

Szószedett:
vetemény - gyűjtőszó, egyszerre jelenti: murok, petrezselyem, paszternák, lestyán, stb
murok - sárgarépa
gogos - paradicsompaprika; a gogos kifejezést Erdélyben használják, a román "gogosari"-ból származtatott

2009. ápr. 24.

Galuska és Stefánia

Ismét egy galuskás leves (és igen, még mindig dúl az étteremalakítás).
Szerencsére kis családom nem lázadozik, hiszen mind különböző leveseket dúsítanak, s mind más ízűek; időnként uralják a levest, de van, hogy "csak" meghúzódnak szerényen a többi alkotóelem között.
A friss petrezselyemmel készült vajas galuskás zöldséglevest Stefánia szelet és kétszínű tört krumpli kísérte. No meg az egyik nagy kedvenc, uborkasaláta, fokhagymásan, tejföllel.

A galuska ezúttal vajas, azaz az alap tojás-liszt keveréket ezúttal pár dkg vajjal dúsítottam.



Zöldségleves gazdagon petrezselymes vajas galuskával


hozzávalók (kb)

1 kisebb fej hagyma
6-8 cm póréhagyma
3-4 gerezd duci fokhagyma
4-5 fej nagyobb gomba
1 szép szál petrezselyem
1 kisebb karalábé
2-3 szál murok, mérettől függően
1 bő maréknyi cukkini - ez fagyasztott volt, ahogy elnézem a mostani kínálatot, nagyjából egy kisebb méretű friss
1 ek vaj
só, bors, pirospaprika

A zöldségeket megpucolom, a hagymát és fokhagymát egészen apróra, a murkot, pórét és petrezselymet karikára, félkarikára, a gombát, karalábét kockára vágom.
A vajat felforrósítom, rádobom a hagymát és a pórét, majdnem aranysárgára keverem, ráteszem az apróra vágott fokhagymát, egy-két percig még üvegesítem, aztán rászórok egy kk-nyi pirospaprikát, gyors mozdulatokkal elkeverem és felöntöm alaplével (víz + levescsont, víz + leveskocka).
Felhúzott tűznél megvárom, míg felfő, beledobom a murkot, petrezselymet és a karalábékockákat. Újra megvárom, míg főni kezd, lennebb veszem a tüzet, sózom, borst tekerek bele és félrebillentett fedő alatt félpuhára főzöm.

Míg a zöldségek puhulnak összeállítom a levesbetétenek szántat.

Petrezselymes vajas galuska

hozzávalók


3 dkg vaj
2 tojássárga + 2 tojásfehérje
liszt nagyjából 1 bőven púpozott ek
félcsipet só, pár tekerésnyi bors
egy szép kötés petrezselyemzöld apróra vágva

A vajat elkeverem a tojássárgákkal, hozzáteszem a lisztet, simára keverem, fűszerezem és az apróra vágott petrezselyemzöldet is hozzáadom. A tojásfehérjékből habot verek és a vajas-tojásos-lisztes masszához dolgozom.
A leves alatt felhúzom a tüzet, ne lobogjon, de főjjön és egy mokkáskanállal gyors, határozott mozdulatokkal beleszaggatom a galuskákat. Nagyjából 10 perc fövés kell, hogy a galuskák megpuhuljanak. Kedves barátnőm, Chef Viki, azt mondta, halásszuk ki az utolsónak szaggatottat, ha az puha, akkor a többi is :-) A levesfőzés utolsó 5-6 percében beleteszem a cukkinit is, ilyen rövid idejű főzéssel kellően megpuhul, de nem esik szét.
Mikor késznek ítélem, félrehúzom a tűzről, megkóstolom, ha kell utánna ízesítem.
Gazdag és mégis könnyű levesem méltó kísérői voltak a Stefánia szelet, tört krumpli két színben, tejfölös-fokhagymás uborkasaláta.



Jó étvágyat!

2009. márc. 24.

Zöldségleves gazdagon - Manapó főz

Leves sok-sok zöldséggel, reszelt parmezánnal megszórva. Igazi parmezánnal, ami annyira valódi, hogy ÉSzüleim egyenest Olaszországból hozták, még tavaly (akkor még szó sem volt nagy étteremalakításról, kenyérsütő versenyes szavazásról). Az utat hűtőtáskában tette meg, itthon feldaraboltam, egyesével becsomagoltam és irány a fagyasztó. Egy kis darabka még van, abból reszelt Manapó a leveshez.
A gazdag zöldségleves és az utánna tálalt STB penne tökéletes párosítás volt szombat ebédre.

Gazdag zöldségleves

hozzávalók

1 kis fej lilahagyma
2-3 gerezd fokhagyma
nagyjából 5 cm póréhagyma
murok, zeller, paradicsom, brokkoli, cukkini, krumpli, kukorica
alaplé
só, bors, bazsalikom, babérlevél, petrezselyemzöld
1/2 ek olivaolaj
1/2 ek vaj

A zöldségek tetszőleges mennyiségűek, mértékegység nagyjából a maréknyi. Az összes zöldséges megmossuk, a hagymát és fokhagymát egészen apróra vágjuk, a póréhagymát felkarikázzuk. A murkot szintén karikázzuk, a zellert és krumplit kockára vágjuk. A kukoricát, ha konzerv, hideg vízzel átöblítjük és alaposan lecsepegtetjük. A paradicsom, cukkini és brokkoli még nyárról való, használatra készen fagyasztva, azaz a paradicsom és cukkini kockázva, a brokkoli rózsáira szedve került a mélyhűtőbe.
Az olivaolajat és margarint felmelegítjük, rátesszük a hagymákat és a fokhagymát, aranyszínüre üvegesítjük, majd felöntjük 1 liternyi alaplével**.
Ezután kerül a levesbe a murok és a zeller, aztán a brokkoli, kis fövés után a paradicsom és a cukkini, majd a vége felé a krumpli és a kukorica.
Szükség szerint* felöntjük alaplével.
Menet közben fűszerezzük: só, bors, bazsalikom bőven, 1 babérlevél. A petrezselyemzöldet az utolsó pár percben adjuk a leveshez.
Frissen reszelt parmezánnal megszórva tálaljuk, szelet fehér kenyér kíséretében.



Jó étvágyat!

szükség szerint* = Bár alapjában ez egy sűrű leves, azért a kanál ne álljon meg benne, megkeverve látni, hogy elbír-e még levet. Az aranyszabályt érdemes szem előtt tartani, azaz, könnyebb utólag hígítani, mint elvenni belőle.
alaplé** = Jelen leveshez lehet zöldséges vagy húsos alaplé. Ha nincs ilyen kéznél, de akad, akár a fagyasztóban, levescsont, akkor azt rögtön az első felöntésnél a levesbe tesszük, hogy legyen ideje átadni az ízét.

Szószedett:
murok - sárgarépa

2009. febr. 26.

Tollhegylaska szezámmaggal

Laska, azaz tészta. Tollhegy, azaz penne.
Erdélyben a tészta laska, a sütemény pedig tészta.
Kezdetben nehéz volt átállnom, furán néztek rám a boltban, mikor laskát kértem. Cukorspárga (durván sodort spagóca) felől érdeklődtem háztartási boltban és az eladó zavart arccal küldött a sarki cukrászdába ... . Sőt, a zöldségessel is kihegyezett vitám volt nemegyszer, miszerint igenis árul murkot (sárgarépa), hiszen ott látom kirakva a pulton. Vagy vöröshagymát. Nem, nem lilát, vöröset. Aminek a héja olyan szép barnás-vöröses, a húsa pedig fehér. Hm, hogy amit én vörösnek mondtam, az csak egyszerűen hagyma, a másik pedig, amit én lelilahagymáztam, az a vörös.
Otthon mindkét néven futnak a dolgok, van is néha kavarodás belőle, például, mikor Manó azt mondta, baba nem kéj sájgajépát, baba mujkot eszik, kéjemszépen.

Ez a szezámmagos, cukkinis penne, némi sült paradicsommal bolondítva, az egyik kedvencem. Mióta, a sült paradicsom elérhető közelségbe került és árban is megfizethető - t.i. tavaly kerti paradicsomból sütöttem Max nagyszerű és egyszerű receptje alapján -, elég gyakran készítem. Amolyan ripsz-ropsz, gyorsan megvan, ha akarom, csak zöldséges, de ha éppen lézeng kézügyben némi apróra vágott csirke- vagy pulykahusi, akkor akár azzal is készülhet. A tésztát minden esetben enyhén pirított szezámmaggal bőven megszórom.

Szezámmagos, sült paradicsomos penne

hozzávalók

6-8 maréknyi penne tészta (tetszés szerint lehet más formájú tészta is)
3-4 paradicsompaprika (ha nincs, akkor piros húsú kaliforniai)
1 kisebb fej hagyma
1-2 gerezd fokhagyma
1 kisebb cukkini
3-4 sült paradicsomon, lecsepegtetve
só, bors, bazsalikom
1 ek szójaszósz
2 ek olaj a sült paradicsomról
3-4 bő ek szezámmag



A paradicsompaprikákat ledarálom, a hagymát, fokhagymát egészen apróra vágom. Ha van otthon késes robot (van, köszi Manapó :-), abba beleteszem és egészen finomra aprítom.
1 ek-nyit a sült paradicsom olajából felmelegítek, ráteszem a paprika-hagyma-fokhagymát és alaposan megfuttatom. Hozzáteszem a szójaszószt, fűszerezem, alaposan átkeverem, középerős tűzön. Mikor szépen szószósodik, rádobom a kockára aprított cukkinit és a két-három felé vágott, saját olajától lecsepegtetett sült paradicsomokat. Néhány percig együtt kevergetem. Az a jó, ha a cukkini enyhén ress marad.
Amíg a szósz készül, vizet forralok a tésztának, mikor zubog, beleöntök egy kevéske olajat, megsózom, majd beleszórom a tésztát, átkeverem és kifőzöm (al dente). A kifőtt tésztát leszűröm, nem öblítem, de jól lecsepegtetem, azonmód tálba teszem és lazán, de alaposan összekeverem 1 eknyi sült paradicsomolajjal.
Rákanalazom a cukkinis szószt és összeforgatom. (a szósz várhat a tésztára, a tészta a szószra nem)
A serpenyőbe, amiben a szósz készült, beleszórok 3-4 eknyi szezámmagot és ügyelve, hogy meg nem égjen, megpirítom, majd a tésztára szórom.



Jó étvágyat!

Tipp & trükk:
* nyáron, mikor olcsó(bb) a cukkini, bespájzolok, azaz a zsenge zöldséget megmosom, felkockázom, zacskózom és lefagyasztom
* szintén nyáron, mikor a paradicsomot és paprikát a Nap érleli, nagyobb adagot készítek és ha kihűlt, dobozkákba adagolva lefagyasztom; kitűnően használható pizzaszószhoz, paprikásba, paradicsomos ételekhez