Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zapiekanki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zapiekanki. Pokaż wszystkie posty

środa, 15 sierpnia 2012

pieczarki w smietanie zapiekane z serem


Czy czasem tez tak macie, ze "cos za wami chodzi", choc w lodowce cos by sie znalazlo to jednak kusi cos zupelnie innego. Wlasnie dzis tak nie moge sie zdecydowac , co tak naprawde bym zjadla, wiec caly czas cos mieszam, podpiekam i jedną z takich przekąsek chcialabym Wam zaproponowac.
W atlasie kulinarnym widzialam kiedys podobny przepis, ale nie pamietam proporcji wiec robilam po swojemu. I wyszlo tak


skladniki

kilka plasterkow boczku
papryka marynowana
250g pieczarek
smietana kwasna- 2-3 lyzki
1 cebulka
sol,pieprz
olej
serek zolty- kilka plasterkow


W przepisie z Gazety Wyborczej potrawa byla zapiekana w kokilkach,ja nie posiadam wiec zrobilam w takich jednorazowych foremkach.
Cebulke podsmazamy na oleju, dodajemy pieczarki,dusimy do odparowania plynu. Przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy smietane i jeszcze chwilke dusimy. Boczek podpiekamy w mikroweli lub w piekarniku. Na dno foremek ukladamy krązki papryki ,kawalki boczku,na to wykladamy grzybki w smietanie i przykrywamy serem- startym lub plasterkami.
Zapiekamy w piekarniku-2oost- az do rozpuszczenia sera. Dekorujemy natka pietruszki i dopieszczamy ketchupem
I tyle
Smacznego


wtorek, 17 kwietnia 2012

moja rumunska przygoda i zapiekanka na osłodę

Ci, ktorzy odwiedzaja mojego bloga z pewnoscią w locie zrozumieli aluzję do rumunskiej przygody, ktora nie byla-(lub nie jest, jesli ponownie sie pojawi) niczym innym jak tylko niechcianym wirusem, ktory przeszkadza mi w pisaniu, a Wam w czytaniu tego bloga. Za rada Wojtka -dziekuje-zaczelam usuwac po kolei wszystkie widgety az do momentu, kiedy wsciekla ramka z niechcianym zapytaniem przestala sie pojawiac. Poki co u mnie jej nie ma, nie ma tez sporej czesci prawej strony mojego bloga, ale moze powolutku jakos przywroce przynajmniej te, na ktorych szczegolnie mi zalezy.

A teraz z innej beczki

Troszke inaczej, moze ciekawiej i z pewnoscią smacznie.
Zapiekanka z podluznej buleczki ponacinanej niczym ziemniaczki Hasselback Nigelli, nafaszerowanej wszelkimi dobrodziejstwami znalezionymi w lodowce, opatulonej serową kolderką, najlepiej z sera w wersji chilli-czyli na ostro tym razem..



Na początku byla bulka, ktora ponacinalam na calej powierzchni, tak, jak wspomniane wczesniej ziemniaczki hasellback, czyli glęboko, ale nie do konca, zeby nie przeciac bulki na kawalki.


Potem zgromadziłam wszystkie mozliwe dodatki, jakie znalazlam w kuchni a zatem
filety z kurczaka-szt 2- umyte, osuszone i pokrojone skropilam sosem sojowym, wymieszalam z 2 lyzkami ketchupu, tylez samo miodu i oliwy nastepnie zgrillowane na patelni grillowej
Pieczarki - ok 30 dag, oczyszczone, pokrojone -podsmazylam
Cebulki-2- jak wyzej
papryki kolorowe-3 szt po jednej z kazdego koloru
ser- w ilosci ile mam-tyle dam, czyli duzo, do powkladania w nacięcia i do polozenia na zapiekance
uzylam dwoch rodzajow-jeden w wersji chilli

do ponacinanych buleczek w kazde naciecie powkladalam maksymalnie duzo dodatkow, koniecznie zolty ser skrojony w male kosteczki, ktory rozmiękczyl zapiekanke i wspaniale posklejal dodatki.



na wierzch kladziemy plastry sera


I zawijamy w folie aluminiową, nastepnie umieszaczamy w naczyniu zaroodpornym lub na blasze i wkladamy do piekarnika,nagrzanego do 200 st na ok 15 -20 min. Potem rozwijamy lekko z folii i dopiekamy jeszcze kilka minut.


zapraszam





niedziela, 4 marca 2012

popołudnie przy grillu


Wczoraj była ładna pogoda, ale nie na tyle, by zasiąsc na dworze przy grillu. A ze na grill wlasnie naszla nas ochota, wyjelismy Raclette i wszystko, co nadawało sie do zgrillowania. Zatem były sery i pieczarki, papryka i bejcowane filety z kurczaka, ziemniaki, bagietka i becon. Wiem, troche tlusto,ale za to jak smacznie.
O grillu Raclette rozpisywac sie nie bedę, bo bylo juz o nim na tylu blogach, ze nic nowego nie wymysle.

Najwiecej ciekawych informacji na ten temat znalezc mozna tu

http://ziolowyzakatek.com.pl/raclette_przepis/

i u Pauliny z Kotlet TV

http://kotlet.tv/przepisy/raclette


http://kotlet.tv/recenzja-grilla-raclette-severin-rg-2619




Pozostaje mi tylko zaprosic Was na zapiekanki z tego, co kto lubi, przy uzyciu fajniutkich malych patelenek, ktore nie dosc, ze uzyteczne to jeszcze cieszą oko. Jessica byla zachwycona mogąc tworzyc sobie wlasne kanapeczki i biegac do grilla zeby sprawdzic, czy juz dobre.
Zapraszam tych, ktorzy sie zastanawiaja nad zakupem do skorzystania z tego pomyslu. Grill swietnie sie czysci, jest nieklopotliwy w uzyciu, bardzo fajny na takie rodzinne popoludnia.



Czytalam mnostwo opinii na temat tego grilla, rowniez tych negatywnych i w wiekszosci przypadkow nie znajduje dla nich uzasadnienia. Są wiec opinie, ze plyta sie wygina, ze urządzenie jest duze, ze lepiej podgrzewac na nim niz grillowac. Ja nie mialam z tym grillem zadnego problemu, grillowalam wszystko, co wyzej wymienilam i nic sie nie dzialo. Produkt zakupilam po rekomendacji jednej z kolezanek, ktora uzywa go juz dlugo i bardzo go sobie chwali. Jesli cos negatywnego sie urodzi z pewnoscia sie z Wami podziele ta informacja.

Tymczasem czas na zapiekanke








sobota, 25 lutego 2012

pora na hot- doga

Napatrzyłam sie ostatnio na hot dogi, na wielu blogach sie pokazaly i moj apetyt na nie wzrosl niemilosiernie.




Jolusia przekonala mnie ostatecznie pysznymi buleczkami.

http://smakmojegodomu.blox.pl/2012/02/Bulki-do-hot-dogow.html

Oczywiscie, jesli bulki są z przepisu Kasi

http://smakiaromaty.blogspot.com/2011/08/buki-do-hot-dogow-najlepsze.html

to ja sie na nie pisze, bo wiem, ze będą idealne. Druga rzecz, jak sie je uformuje w pożądane ksztalty, ale co do smaku- zniewalające.



przepis KASIOWY na 16 szt, cytowany z jej bloga - potwierdzam - bulki znakomite

900g mąki pszennej
1/2 szkl wody
2 szkl ciepłego mleka
1,5 łyżki cukru
2 łyżeczki soli
3 łyżki oliwy z oliwek
40g świeżych drożdży

dodatkowo

1 jajko + 1 łyżka mleka - do posmarowania bułek

Z drożdży , łyżki mąki i kilku łyżek mleka zrobić zaczyn i odstawić na 10 minut.
Do miski miksera wsypać mąkę i dodać resztę składników i zaczyn. Wyrobić na lśniące i gładkie ciasto. Miskę przykryć i odstawić na ok 40-60 minut do fermentacji. Przygotować 2 płaskie blaszki z piekarnika, wyłożyć je papierem.
Piekarnik nagrzać do 200stC.
Ciasto podzielić na pół, każdą część podzielić na 8 równych kawałków. Rozpłaszczać dłonią, formować podłużne bułeczki, zwijać w rulon i zlepiac wzdłuż złączenia. Układać bułeczki na blasze, pozostawiając odstępy. Posmarować roztrzepanym jakiem z mlekiem i pozostawić do podrośnięcia na czas nagrzania piekarnika - ok 30 minut. Piec ok 20 minut do zrumienienia.

dalej to juz wyobraznia i gusta kazdego smakosza hot- dogow.
U mnie musial byc oprocz parowek ser, salatka z ogorkow, pieczarki marynowane, majonez, ketchup.


wszystkich, lubiących czasem takie fast-foody serdecznie zapraszam



sobota, 28 stycznia 2012

zapiekanka wąz


Pomysl na zapiekanke i skladniki ciasta wypatrzylam tutaj

http://www.inspirander.pl/gotowanie/zapiekanka-waz

Poniewaz zwykle kazdy ma swoje ulubione dodatki do zapiekanek, pomyslalam, ze zrobie wedlug naszych upodoban.
Jessie toleruje jedynie ser, ketchup, mięsko i ewentualnie pieczarki, wiec czesc zapiekanek wygladala wlasnie tak. Reszta natomiast byla znacznie bardziej kolorowa i tresciwa.


i ta ubozsza wersja


skladniki

40 dag mąki
250g drozdzy swiezych
2 lyzki oleju
3/4 szklanki letniej wody
sol- w przepisie nie bylo, ja dalam lyzeczke

nadzienie

wg przepisu

puszka ananasow
kilka plastrow szynki
ser, ketchup, kolorowe papryki

u mnie

lekko podsmazona, pokrojona cebulka i pieczarki( ilosc wg potrzeb}
plastry pomidorow i kolorowej papryki
ser zolty
kawalki gotowanego kurczaka
pasta pomidorowa, ketchup, przyprawy

Ciasto

rozpuszczamy drozdze w cieplej wodzie ( ja dodalam lyzke mąki i odstawilam na 15 min).
Dodajemy olej,sol i stopniowo mąke, tak- aby powstalo gęste, jednolite ciasto. Odstawiamy do wyrosniecia.

Po wyrosnieciu z ciasta formujemy walek, z ktorego palcami ukladamy na foremce wylozonej papierem do pieczenia ksztalt wijącego sie węza. Grubosc ciasta zalezy od naszych upodoban. Ciasto lekko splaszczamy i smarujemy pastą pomidorową lub ketchupem oraz ukladamy na nim przygotowane dodatki.
Pieczemy w 200 st C ok pol godziny. Wedlug przepisu mozna po upieczeniu zrobic z papryki oczka i języczek, ja przed pieczeniem zrobilam je z kawalkow pieczarek.
I tyle, gotowe.
zachecam wszystkich, ktorzy mają maloletnie pociechy do pieczenia węzowych zapiekanek i zycze smacznego.


Jesli nie mamy ochoty bawic sie w lepienie węzy, mozna zrobic tradycyją zapiekanke.