A következő címkéjű bejegyzések mutatása: utazás/travel. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: utazás/travel. Összes bejegyzés megjelenítése

szombat

Bécsi kávéházak - tizenkettő. nem tucat.

Bécsi kávéház. Wiener café. Olyan fogalom ez, mint az olasz kávé. Önálló brand, melyet nem marketingesek találtak ki, hanem az elmúlt 200 év alatt folyamatosan “csináltak”. A bécsi kávéházak sokféleségében van valami eredendően közös : a vendégért vannak. Olvashatsz, találkozhatsz, reggelizhetsz, kávézhatsz, pezsgőzhetsz, szemezhetsz, nézegethetsz, ebédelhetsz, ihatsz, sütizhetsz, kártyázhatsz, zenét hallgathatsz, képeket nézegethetsz, internetezhetsz. Nem hiszem, hogy kell ennél több, hiszen mi vendégek, csak jól szeretnénk érezni magunkat. A konyha? Nem kérdés: mindenhol kiváló! Ez itt az alap. Nem spórolnak a minőségen, a személyzeten, a damasztabroszon, sőt még a tejszínhabbal sem bánnak csínján.  Ez egy olyan műfaj, amibe csak egyszer kell belekóstolni. Magával ragadó.



1.    Café Hawelka
Wien 1., Dorotheergasse 6.

Kult kávéház, bár mióta az alapító-tulajdonos Hawelka úr meghalt, a lélek egy része már nincs jelen. A család 1939 óta igazgatja a belvárosi kávéházat, ahol még nem is olyan régen Josefine sütötte a szilvalekvárral töltött buktát. Leopold megélte a 100 éves születésnapját, de egyik nyilatkozata szerint felesége halála óta már nem volt der Hawelka. Kötelező elem.


2.   Café Bräunerhof
Wien 1., Stallburggasse 2.

A legszélesebb újság és magazin választékkal rendelkező kávéház. Vasárnaponként élő klasszikus zenét hallgathatsz.


3.   Café Engländer
Wien 1., Postgasse 2.

Nagyon jó reggeli. Művészek, egyetemisták találkozóhelye. Kiemelkedő konyha.
Organikus hozzávalókból főznek.


4.   Café Landtmann
Wien 1., Universitätsring 4.

Talán a legismertebb kávéház, a bécsi Városházával (Rathaus) szemben a  Burgtheather mellett. 1873 óta politikusok, színészek, közismert emberek találkozó helye. Sütemény helyett egyél egy húslevest, nem bánod meg.


5.   Café Eskeles
Wien 1., Dorotheergasse 11.

A bécsi Zsidó Múzeum épületében működő kávéházban minden pénteken ehetsz valamilyen halas ételt, házi készítésű brownie-t és persze magyar flódnit. Szombat pihenőnap



6.   Café Alt Wien
Wien 1., Bäckerstrasse 9.

A Hawelka házaspár alapította esküvőjük napján 1936-ban. 1939-ben a kultikus kávéház tulajdonospár átköltözött a Hawelka mai címére. Napközben remek kávé, éjszaka bár. A város legjobb gulyását itt találod.




7.   Café Demel
Wien 1., Kohlmarkt 14.

1786-ban alapították. Menj be akkor is, ha nem akarsz leülni. Az üvegfalon át nézheted, hogyan csinálják a profik a süteményeket. Bécs mellett New Yorkban is találsz Demel üzletet.



8.   Café de l’Europe
Wien 1., Graben 31.

1951-ben nyitották modern olasz stílusú kávéházként. Saját pörkölésű kávé, melynek már az illatáét érdemes betérni.




9.   Café Prückel
Wien 1., Stubenring 24.

A MAK (Iparművészeti Múzeum) –kal szemben a Ring-en gyönyörű épületben eredeti, különleges 50-s évekbeli belső berendezés. A csillárt figyeld. A szerző kedvenc helye.



10.                 Café Ritter
Wien 6., Mariahilfer Straße 73.

Talán a magyarok között legismertebb elhelyezkedése miatt. A kiszolgálás nem a legkiemelkedőbb, de a bevezető körben ott a helye.



11. Café Sperl
Wien 6., Gumpendorfer Straße 11.

1880-ban alapították ezt a történelmi kávéházat, mely ma is élettel teli, csakúgy mint mikor Johann Strauss játszott itt.


12.Café Leopold
Wien 7., Museumsplatz 1.

Modern bisztrókonyha, szinte minden nap zene. Bécs múzeumnegyedében helyezkedik el.




péntek

Ajvár - a balkáni zakuszka


A nyaralásból hazatérve mindenki egy-két hétig még a nyaralás ízeit próbálja meg felidézni. Ez szerintem pusztán pszichológia, mivel valószínűleg inkább az otthontól távol töltött vidám, kalandos, napos, pihentető, bulizós napok hetek emlékeztetőjeként jelennek meg biznyos ételek, italok lelki szemeink előtt. Ezzel én is így vagyok, bár időközben rájöttem, hogy soha többet nem hozok Görögországból ouzo-t, mert hiába varom a tengert, meg a naplementét, ezek az elemek pusztán ott idézik elő azt az ellenállhatatlan érzést, mely eme ánizsos-édeskés ital elfogyasztására sarkall.
Szóval így vagyok ezzel én is, csak ez alkalommal nem itthon fogott el ez a hiányérzet, hanem végig az utazásunk közben, ugyanis hiába vártam(kértem) ajvárt a csevapomhoz Szerbiában, Boszniában vagy épp Horvátországban, mindenhol nemleges választ kaptam. Ennek okát még kutatom: lehet, hogy mégsem annyira elterjedt e zöldséges zakuszka fogyasztása az amúgy 2 méterenként grillkajákat áruló országokban, vagy a nyáron ott tartozkodó több millió turista felzabálta előlem. Kutatásomhoz egy nemzetközi kutatócsoport felállítását tervezem, melyhez a gasztronómia és az utazások iránt elkötelezett résztvevők jelentkezését várom.



Ajvár – a balkán chutney



Ez itt mind padlizsán:



Az ajvár piros húsú paprikából és padlizsánból készül sütés/grillezés segítségével. A sütés során eltávozik a zöldségben levő víz, és ezért koncentrált aromájú lesz a zöldségpüré. A paprika aránya kb. 2x annyi, mint a padlizsáné, de ez rád van bízva, csakúgy mint a fűszerezés.


Előkészítési idő:      20-25 perc (sütés)
Főzési idő :               kb. 1/2 óra
Mennyiség:              3 db kis üveg (200 ml)




Hozzávalók:

  • 3-4 db ( 600 g ) kápia v paradicsompaprika
  • 1 nagyobb ( 400 g ) padlizsán
  • 1 fej  hagyma, fokhagymapor
  • 1 húsos paradicsom v. paradicsompüré
  • 2 ek olaj
  • 1 ek nádcukor
  • 1 ek fehérborecet

  • kakukkfű
  • chili
  • fekete bors 




Az előkészítés során az alábbi sorrendet követtem:
1.    Zöldségeket megmosom, megszárítom. A paprikákat 200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt mesütöm. (A héja megbarnul, a húsa megpuhul ) Hagyom langosra kihűlni, majd a héját lehúzom, magokat eltávolítom, kis darabokra vágom. ld. marinált sült paprika
2.   A padlizsán egészben megsütöm, majd lehúzom a héját és a belsejét villával pürésítem. (A másik módszer – én ezt szoktam csinálni – szerint a padlizsán héját forrázással eltávolítom, kis kockákra vágom, besózom, majd a sós levet vízzel lemosom, kinyomkodom, és olajban megsütöm)
3.   Egy közepes vastagtalpú lábosba teszem a paprikát, a padlizsánt, a darabokra vágott paradicsomot v. paradicsompürét, megszórom kevés cukorral, hozzáadom az ecetet, a fűszereket és rövid idő alatt besűrítem, pürésítem.
4.   Ha pikánsra szeretnéd, akkor csípős paprikát, kevés chilit rakj hozzá.
5.    Ha nem frissen fogyasztod, tedd üvegbe, önts a tetejére egy mm-nyi olíva olajat, és zárd le.
Megjegyzés: egyértelműen grillpartikra, sült húsokhoz ajánlom, hiszen az ajvárban lakozó édes paprika ízét a csevap fűszeressége teszi teljessé. Vegetáriánusok se szomorkodjanak, mert kitűnő hús nélkül is!

Fattoush saláta főtt tojással


A  déli és keleti országokban, a melegebb az éghajlat miatt előszerettettel fogyasztanak sokszor szárított kenyereket. A pita szerű lapos kenyereket nagyon világosra sütik, és felhaszanálás előtt még egyszer rádobják a grillre. Ha pedig kissé megszikkad, akkor sem kerül a szemétbe, hanem különféle salátákba. Az olaszok Panzanella-t készítenek, mely egy friss zöldségekkel, paradicsommal teli saláta, amibe szárított zsemlekockák kerülnek. A paradicsomos Bruschetta sem pirítóssal készül, hanem inkább jófajta, kissé szikkadt házikenyér szeleteket grilleznek, és arra kerül rá a friss olíva olajas paradicsom. Aki járt már Krétán, lehet, hogy evett Dakos-t, mely egy speciális száraz kenyér, amire fetasajtot törnek, friss paradicsomot és olíva olajat tesznek. A Fattoush az arab országokban népszerű, és hasonlóképp készül, mint az előbbiek. Én most egy tojással gazdagított salátát készítettem nektek és küldöm szeretettel Dublinba!


Ez itt mind húsvéti finomság:

Spenótos dip ( fokhagymás, joghurtos sajtkém)
Húsvéti kalács kelt tésztából (nem édes)



Fattoush főtt tojással (saláta hús nélkül)Húsvéti finomságok VKF 55!


Készítheted pita kenyérből, vagy más lepényféléből is. A lényeg, hogy a kissé szikkadt, esetleg átmelegített/grillezett kenyereket kézzel 3-4 cm-s darabokra tépjük, és elkeverjük a különféle zöldségfélékkel. Jól megöntözzük olíva olajjal.


Előkészítési idő:      15 perc
Főzési idő :                20 perc (tojás)
Mennyiség:               4 adag

Hozzávalók :

   4 főtt tojás
   1 db nagyméretű v. 2 kisebb pita/arab lepény
   rukkola v. madársaláta
   hónapos retek
   1 répa (vékony szeletek)
   paprika esetleg marinált paprika
   uborka
   fekete olívabogyó
   olíva olaj
  


egy nagyméretű, lapos salátás tál


Elkészítés

1.     A zöldsalátát  megmosom, kicentrifugálom. Ez lesz a salátám alapja.

2.    A többi zöldséget is előkészítem, ízlés szerint, nem túl kicsi darabokra vágom. A főtt tojást félbe vagy negyedekbe vágom, a répát pedig zöldséghámozó segítségével hosszú szeletekre.

3.    A kenyérfélét rátépkedem, megöntözöm olajjal vagy salátaöntettel (vinaigrette) és rádobok egy marék olívabogyót. Sót csak a legvégén tegyél rá. Az olívabogyó sós.


Megjegyzés: mindig jól jön egy hús nélküli, hamar összedobható friss és mutatós saláta.


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails