View this site in your language!
Показват се публикациите с етикет лале. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет лале. Показване на всички публикации

сряда, 7 май 2014 г.

ИНТЕРЕСНО ЛАЛЕ


/ автор на текст и снимки Zvetanka Shahanska/
ИНТЕРЕСНО ЛАЛЕ
толкова е кичесто, че ми прилича на божур.
Всъщност го купих като луковички и не знаех
какво лале ще излезе. Много ми харесва и на
фона на зелената трева изпъква изключително добре.

Цветовете му са червено и преобладаващо бяло, с много
листенца и прилича на кичеста топка.
Прекрасно е !
/ автор на текст и снимки Zvetanka Shahanska/

вторник, 14 май 2013 г.

ИНТЕРЕСНО ЛАЛЕ




/ автор на текст и снимки Zvetanka Shahanska/
ИНТЕРЕСНО ЛАЛЕ
не бях виждала такова, видя ми се доста необичайно. Отблизо като го погледнеш прилича на хартиено, но си е живо и необичайно.
Пипнах го за да се уверя. Природата е дала голямо разнообразие на форма и цвят. Нека се насладим и се радваме.
 Всичко е суета и тичане по вятъра…Весели се в сегашния миг: там е смисълът на живота./ Омар Хайям/
/ автор на текст и снимки Zvetanka Shahanska/

неделя, 28 април 2013 г.

ЦВЕТНИЦА Е!





/текст и снимки Zvetanka Shahanska/ 
ЦВЕТНИЦА Е!
Толкова красив ден. Цветя, радост, усмивки! Нека е честито на всички, които носят имена на цветя. Да са живи и здрави, щастливи и усмихнати! Това разбира се се отнася и за мен :)
Днес празнуват - Аглика, Божура, Вероника, Виола, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздена, Далия, Дафина, Делян, Деляна, Дилян, Диляна, Детелина, Елица, Жасмина, Здравко, Здравка, Зюмбюла, Ива, Иглика, Калина, Камелия, Карамфил, Карамфила, Китка, Латин, Латинка, Лилия, Лиляна, Лила, Лили, Лоза, Люлина, Магнолия, Малина, Маргарит(а), Невен, Невена, Невян, Ненка, Орхидея, Ралица, Ренета, Роза, Росен, Росица, Ружа, Теменужка, Трендафил, Цено, Цвета, Цветелина, Цветан(ка), Цветелин(а), Цветомила, Цветомир (а), Цвятко, Явор, Ясен, Ясмина

/текст и снимки Zvetanka Shahanska/

вторник, 24 април 2012 г.

СТРАННО ЛАЛЕ

/автор на снимките и текст Zvetanka Shahanska/
СТРАННО ЛАЛЕ
Видя ми се много абстрактно, едно такова многоцветно, с извити листчета, но всъщност вече има толкова много видове лалета. Ето тези РОШАВИ ЛАЛЕТА , които снимах миналата година също ми се виждаха необичайни, а сега вече не толкова.
Инфо за лалетата
В продължение на повече от 400 години са добити няколко хиляди сорта лалета. Първите писмени свидетелства за съществуването им датират от IX век в староперсийската литература. Турците заимстват култивирането на лалета от персите. Лалето е пренесено от Мала Азия в Европа през XVI век. Българското название „лале“ произлиза от турски и персийски, а латинската „tulipa“ - от турската дума „тюрбан“. По късно, през 1593 г., французинът Чарлз дьо Леклюз разпространява лалетата в Холандия. Към края на XVI век Холандия се превръща в център за отглеждане на луковични растения, най-вече лалета. В наши дни лалето е национален символ на тази страна. Днес Холандия е най-големият износител на цветя и контролира близо 80 % от търговията с лалета./Уикипедия/

Легенда за лалето
Според казахския епос в пъпките на лалето е скрито щастието. Дълга време никой не е могъл да разтвори красивото венче. Веднъж го съгледало малко дете. С радост то дотичало до поляната и с нежните си ръчички докоснало цветето. Пъпката се разтворила и голямото човешко щастие литнало по земята. В Узбекистан съществува поверие, че небесносиньото лале, което расте и цъфти в планините, носи щастие./kaminata.net/

/автор на снимките и текст Zvetanka Shahanska/

вторник, 14 февруари 2012 г.

КРАСИВО ЗА ЛЮБОВТА

/автор на снимките Zvetanka Shahanska/

КРАСИВО ЗА ЛЮБОВТА

Любовта подмладява човека и го прави безсмъртен! Любовта внася в човека всички възможности за постижения!/ Петър Дънов/
ჱܓჱܓჱܓ

Истинската любов не е нищо друго, освен неизбежното желание да помогнем на другия да бъде този, който е. /Хорхе Букай/
ჱܓჱܓჱܓ

Без тая любов – няма нито щастие, нито нещастие – няма живот/ Лев Толстой/
ჱܓჱܓჱܓ

Незрялата любов казва:
Обичам те,защото се нуждая от теб.
Зрялата любов казва:
Нуждая се от теб,защото те обичам./Ерих Фром/
ჱܓჱܓჱܓ

В света има повече глад за любов и
признателност,отколкото за храна./Майка Тереза/
ჱܓჱܓჱܓ

Любов, това е цял океан в една сълза, седем небеса в един поглед, вихрушка в една въздишка, светкавица в едно допиране, милион години в една минута./Лев Толстой/
ჱܓჱܓჱܓ

Никой не е толкова богат,че да няма нужда от любов и никой не е толкова беден,че да не може да даде любов.
ჱܓჱܓჱܓ

Една много красива поговорка гласи - Ако обичаш някой, заради красотата му, не е любов, а желание!! Ако обичаш някой, заради интелигентността му, не е любов, а възхищение!! Ако обичаш някой, защото е богат, не е любов, а интерес!! Ако обичаш някой и не знаеш защо - това е любов.
ჱܓჱܓჱܓ

Любовта не е нещо, което не се плаща. Тя минава от един живот в друг. Човек може да заспи, но като се пробуди, любовта пак действува в него. Любовта действува и в сънния живот, и в будния. Любовта действува и на Земята, и в другия свят. Дето и във вселената отидеш, все ще разбереш един закон, а именно: Любовта действа навсякъде, но хората се различават само по степента на своята Любов./П.Дънов/
ჱܓჱܓჱܓ

Този човек, който обичаш в мене, естествено е по-добър от мене: аз не съм такъв. Но ти ме обичай, и аз ще се постарая да стана по-добър от себе си./М. Пришвин/
ჱܓჱܓჱܓ
/автор на снимките Zvetanka Shahanska/

сряда, 1 февруари 2012 г.

ДУШАТА ВЪРВИ...


/автор на снимката Zvetanka Shahanska/

ДУШАТА ВЪРВИ...

Душата върви по всички пътеки.
Душата не върви право напред,нито
се източва право нагоре като тръстика.
Душата разцъфва подобно на лотос,който
разперва безчет листца./Халил Джубран/

/автор на снимката Zvetanka Shahanska/

петък, 7 май 2010 г.

ЖЪЛТО ЛАЛЕ






/снимки Zvetanka Shahanska/
ЖЪЛТО ЛАЛЕ

Вчера ми го подариха това лаленце, което не е само жълто, но има и червени жилки. Докарва го на шаренко, но ...ще го минем за жълто:)Жълтите цветя ми са едни от любимите-жълти рози, лалета, скоро ми казаха/ една съседка, омъжена за италианец/, че в Италия имало жълт люляк. Ха! Интересно, не мога да си го представя! Но тя ми каза , че ще донесе - там се срещал много често. Мислих си, че в областта на цветята няма какво да ме изненада повече, но...ето никога не казвай никога. Както няма и жълти петунии, но кой знае, холандците ще гi сътворят -колко му е, а може и вече да е на линия:)

Позитивизмът

Скоро ще пиша пост за жълтия цвят. Може би защото създава много настроение, всичко грейва наоколо, и цветята също. Имам чувство, че всичките слънчеви лъчи са събрани в тях и ме облъчват с позитивизъм. Е, да, как да не го спомена - позитивизма де, ако не сте разбрали случайно, щото нали постовете ми са едни мрачни в тъмночерен цвят-хе-хе:)Трудно е да се сети човек накъде ме влече неудържимо, неустоимо, непредвидимо. Обсебване пълно. Вече така съм го разнищила това позтивно мислене, няма не, няма недей. Някои са обсебени от хора, страсти, пиене, пушене, деца, работа, мрачни мисли. А, аз от оптимизъм-хе-хе. Ако си мислите , че е лесно, се лъжете. Най-малкото поради факта, че ме гледат странно, с това добро настроение нон стоп, сред тази тресавищна действителност. Но това е моят начи. Посоката е една и друга няма:))) И емотиконите не съм си качила още, макар, че разбрах как става/ Лана, благодаря ти ♥/, колебая се нещо...

Писането

И ето какво се получи - тръгнах от едно жълто лале и къде го засуках, завъртях и зафучих. Но понеже ми се пише и то всичко само си става. Понякога мисля, че когато седна да пиша, превключвам на някакъв автоматичен режим и не мога да спра. Както и да е , явно съм попаднала в творчески поток. Много странно, пиша от около две години, но от декември по сериозно в блога, никога дотогава не съм. Само четях. Но четене зверско. Всичко - книги, списания, вестници, интернет. По няколко книги наведнъж. Егати, мозъкът - как го побра това нещо. Явно всичко се натрупа и сега се дръжте, излиза и не спира...Такива ми ти работи, приятели виртуални и не. Оказа се, че може да се пристрастиш и към творчество. От всякакъв вид. То и със снимането така се получи. Започнах изведнъж, от няколко месеца. Имах си фотоапарат, но така си седеше. Скучаеше. А сега е винаги с мен. И снимки, снимки - аууу. Може би така се получава, когато правиш нещо, което много ти харесва. Обичаш го и се влюбваш силно. И няма граници. Няма спирачки. Няма условности. Има само любов.Zvetanka Shahanska
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...