A következő címkéjű bejegyzések mutatása: befőzés. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: befőzés. Összes bejegyzés megjelenítése

péntek, július 22, 2011

Meggyivólé


Idén ez is készült a meggyből.
Nagyon finom és azt hiszem elteszek a többi gyümölcsből is egy-egy üveggel.
Na jó,többet.
Dulmina útmutatása szerint készült.
Igazi,rostos,finom,vitamindús ital,jégkocka helyett fagyasztott meggyszemekkel díszítve.


Meggyivólé

Nem irok rendes receptet,csak elmondom,mint mikor szomszédasszonyok pletyuznak egymás között.Pofonegyszerű recept,ne izzadjon a tenyeretek.

Veszünk hozzá megyyet.
Kimagozod.
Felöntöd annyi vízzel,hogy bőven ellepje.
Felforralod.
Leszűröd.
A meggyhúst összeturmixolod némi főzőlével.
A maradék főzőlével megfelelő állagúra engeded fel az ivólét.
Ha kell,ízlés szerint cukrozod.
Felforralod.
Üvegekbe töltöd.
Színűltig.
Lezárod.
Kamrába rakod.
Maradékot hűtöd.
Megiszod.
Örülsz mert finom.
Örülnek mert finom.
Nem örülsz,mert előbb itták meg,mint te,mert finom.


 











kedd, szeptember 28, 2010

Ajvár


Az én konyhámba is betette a lábát a horvát specialitás,az ajvár.
A piacon rengeteg gyönyörű padlizsán várt még gazdára,haza is könyörögtem 5 kg-ot,bármenyire is húzódozott tőle a férjem.
Számtalan recept kering széles e neten s kívül a világban,volt választék bőven.
Maszatos munka egy kicsit,de ízre nagyon megéri,és télen,amikor az ember amúgy is nagyon kevés vitamonhoz jut és a reggelije a hagyományos vajaskenyér némi felvágottal,üdítő változatosságot jelent ez a krém.


Csalánteával{újjabban orbáncfű és veronika}nagyon ideális.



Ajvár

  • 1 db padlizsán
  • 3 db paradicsompaprika
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 citrom leve
  • bors
  • olaj
A padlizsánt a sütőben süssük puhára.A paprikát Erdélyi származású Kata kolléganőm tanácsára a tűzhely tetején,nyílt lángnál,állandóan forgatva sütöttem meg,majd neylonzacskóba dobtam-a paprikát és  a padlizsánt is-lekötötttem,pár perc gőzőlés után kivettem a zasckóból és hideg folyó víz alatt lemostam a megsült héjat.
A zöldségek húsát összetörjük,elkeverjük a lereszelt hagymával,zúzott fokhagymával,sóval,borssal és citromlével.Kevés olajon forraljuk össze az egészet.Kata szerint akkor jó,ha az egész tömeg selymesen fénylővé válik és jó sűrű,mégis híg{én is néztem erre a meghatározásra,aztán arra jutottam,hogy ha nagy cseppekben esik le a felemelt fakanálról,akkor jó.Igazam volt}

Forrón üvegekbe töltöttem,kevés,késhenyi szalicilt szórtam a tetejére,fejre állíottam pár percre,majd amikor kihűlt,mentek a kamrapolcra.
Szép befőttesüvegben,szalaggal szép gasztroajándék karácsonykor{is}.

hétfő, szeptember 13, 2010

Zöldbabkonzerv házilag


Mint írtam egyszer,rengeteg zöldbabunk termett,amit főztem-sütöttem is szorgalmasan,meg fagyasztottam is belőle le télire,de eljött kisnemsokára az az idő,amikor már egy aszkéta életet élő bolha se tudta volna magát beszuszakolni a mélybe.


Legyen konzerv,döntöttem.


Na ja,csak fogalmam sincs hogy kell,pedig helyet takarítana meg,nem is kicsit.Mivel a gugli mindig a barátom,be is pötyögtem a keresőbe.Elsőre Kata recije ugrott ki,de Na-benzoátos,azt meg az kis szervezetem nem bírja,konkrétan egész nap rosszul vagyok a legkisebb mennyiségtől is.Jó ideje szalicilt használok,viszont olyan recept meg nincs.
Hát variáltam Kata receptjét és szalicilt szórtam a vízbe.


Meg egy kicsit rövidűlt a főzőidő is.







Zöldbabkonzerv házilag

  • 1,10 kg zöldbab
  • 1,5 l víz
  • 2,3 dkg só
  • 1/2 dl 20 %-os ecet
  • 1 ek szalicil
A zölbabot alaposan megmosom,kiszálkázom,feldarabolom.Vizet forralok,majd a babot adagonként a forró vízbe teszem,megvárom míg újra felforr a víz,kiszedem,lecsurgatom és a tiszta üvegekbe töltöm.Enyhén meg lehet ütögetni,hogy a bab tömörödjön.

Elkészítjük a levet.

Az ecetet,a sóval,vízzel,szalicillel összeforralom,majd azon forrón a babra öntöm.Rögtön ráteszem a tetejét és fejre fordítom.Így a tető is csírátlanodik és a tetőt is beszívja a vákum.Amelyik nem szívódik be,azt a tetőt ki kell cserélni,mert rossz,átereszt.5 perc után újra talpra állítjuk,majd szárazdunsztba tesszük és amíg teljesen ki nem hűl,ott hagyjuk,majd felsorakoztatjuk a kamrapolcra.




Így is roppanós maradt,mert a szárazdunsztban a babszemek még kicsit főttek.Tesztüzem megvolt,olyan bóóóóti.


Nagyszerű találmány.

szerda, július 14, 2010

Vörösboros cseresznyebefőtt


Barátunk ebben a nagy aszályban-igaz,nem most-beállított egy nagy kosár cseresznyével.
Nem akartam megenni,hanem elraktam télre,s mivel különleges módon akartam,egy kis pluszt belevíve,előkerestem Vízvári Mariska szakácskönyvét,mert emlékeztem rá,hogy rengeteg jó befőttje van.
Találtam is egy jó vörösboros receptet.
Eszméletlen finom.



Vörösboros cseresznyebefőtt

  • Cseresznye
  • cukor
  • vörösbor
A szép,hibátlan cseresznyét leszárazzuk,megmossuk,megszárítjuk.1/2 kg cukorból és 1/2 l vörösborból szirupot főzünk és azon forrón az üvegbe tett cseresznyére öntjük.Ha a szirup elfogy,újjat készítünk.Kevés,késhegynyi szalicilt teszünk a tetejére.Lekötjük és szárazdunsztba tesszük.Ha kihűlt{1-2 nap}hűvős,napfénymentes helyre tesszük télig.



szerda, május 26, 2010

Gomba olajban


Ezeket a gombákat nem most,hanem kb 1 1/2 hete szedtük.3 kg lett öszesen,és kétségkívűl ez lett a legnagyobb gyűjtésünk,mondhatom évek óta.
Voltunk kint többször is az Egyeki réteken és legelőkön,azóta csak 1-1 főzésre-sütésre elegendő mennyiséget sikerült összekapkodni.


Szeretek gombászni és a gombák közül a rókagomba és a szegfűgomba a legnagyobb kedvencem.Szeretem még a vargányát is és az őzlábgombát,de itt még nem találkoztam vele.


A legjobb idő gombászni eső után,meleg időben van és igencsak meresztgetni kell az ember lányának a szemét,mert itt általában akkora fű van,hogy derékig ér.Most is 1 óra barangolás alatt sem találtunk semmit{duplán rontotta a látási esélyeimet az allergiám és az abból eredő erős könnyezésem}és épp elhatároztuk,hogy most már haza,amikor szinte felbuktunk egy gombakörben.
Meg még egyben,meg még egyben....
Egész pontosan 4 órát boklásztunk kint ezután.
Nagyon megérte.
Egy részét tisztítás után megszárítjuk,ez nagyon jó levesekbe{legjobb lebbencslevesbe,tapasztalat}de porrá őrölve bármibe bele lehet tenni.Mivel fagyasztani nem akartam{ez a legrosszabb amit tehetünk a gombával.}eszembe jutott Stahl Juci erdeigombás fűszerolaja,így a gomba nagyobbik részét befőttesüvegekbe szuszakoltuk és felöntöttük jó minőségű olívaolajjal.


A szárított gombát pont,hogy nem lehet sütni-párolni,még ha pótoljuk is az elveszett nedvességet{áztatás}az már soha nem lesz olyan,mint a friss.Az olajban eltett gomba viszont megőriz mindent és nem mellesleg finom fűszerolajhoz is jutunk,ami bármihez{saláta,főzelékek,sültek,pácolás stb...}felhasználható.
Aromás és finom!








kedd, december 08, 2009

Birsalmasajt



Ezt kaptam mikulásra a férjemtől.


Vagyis nem ezt,hanem egy kosár szép,illatos birsalmát,melyet nem tudom melyik unokatestvérétől szerzett nagy titokban.


Mert már szabályosan sírtam,amikor megláttam a birsposztokat,ugyanis nálunk nem látni és nem kapni birsalmát.Nem is termesztik.Nem is árulják.


Katasztrófa.


Duende receptjét már korábban kinéztem,arra az esetre hogy hátha....mégis....


Most jött el a mégis.


Birsalmasajt

  • 5 kg birsalma
  • 4 kg cukor
  • dió
Az almát feldaraboltam négyfelé,magrekeszét eltávolítottam.Egy fazékban feltettem főzni.Duende 10 percet ajánl forrás utáni főzésre,de ő meghámozza.Én nem akartam elpocsékolni a héját,ezért 20 percig főztem,ahogy ajánlja.Leszűrtem,majd pár perc hűlés után a darálón átengedtem.
A nagy piros,lapos lábasomba öntötem és forrás után még 15 percig főztem.Tényleg pöfög mint a veszedelem.Hozzákevertem a cukrot és még 15 percig főztem.
Közben a férjem némi kérlelésre szárazon,egy serpenyőben megpirította a diótgerezdeket majd miután levettem a lekvárt a gázról,gyorsan belekevertem.
A formákat már az elején kibéleltem folpackal,így azonnal beletudtam merni a lekvárt.Tényleg gyorsan köt,nem unatkozunk mellette egy percet sem.
Másnap kifordítjuk a formából és Duende tanácsát követve naponta kell forgatni,hogy kérget kapjon és később is jól lehessen tárolni.

Most még csak forgatom ,meg eszem.Nagyon-nagyon finom lett.





szombat, október 17, 2009

Savanyított zöldparadicsom télire



Leszedtük kertünk legeslegutolsó termését.A paradicsomot,mely meleg és napsütés híján már nem tudott beérni,és van egy olyan érzésem{vajon miért?},hogy melegebb ebben az évben már nem is lesz.


Elég tetemes mennyiségről volt szó,egész pontosan 5 és 1/2 kg.Bár már kicsit elment tőle a kedvem,de nekiduráltam magam és besavanyítottam.


Nem tudom még,hogy milyen íze van de a férjem már itt álmodozott,hogy milyen fájin lesz a krumplis tarhonya és társai mellé a télen.A színe szép.


Kiskukta és ezáltal Egycsipet receptjével dolgoztam,bár tettem bele ezt-azt,saját szájízünkre igazítva egy kicsit.


Savanyított zöldparadicsom{1 kg paradicsomra számítva}

  • 1 kg zöldparadicsom
  • 30 dkg vöröshagyma
  • 3 kk só
A hagymát és a paradicsomot felkarikázzuk.Nekem nagy{és bitangerős}hagymáim voltak,de nem bíbelődtem áztatással,mert gyorsan akartam végezni,sírtam is rendesen.Kiskukta tanácsát azért érdemes megszívlelni és pár órára hideg vízbe áztatni egyben a hagymát.A hagymát én félbevágtam és úgy szeleteltem fel.Összekeverjük a két zöldséget és megszórjuk a sóval.Letakarjuk,állni hagyjuk egy éjszakát.Másnap elkészítjük a felöntő levet,mely 1 literre számolva áll:

  • 1 l víz
  • 1 dl 20 % ecet
  • 10 dkg cukor
  • 1 babérlevél
  • 1/2 kk egész feketebors
  • 1 tk mustármag
  • 1 tk koriandermag
  • 1 dkg só
  • Nálam még ment minden üveg aljára 1 gerezd fokhagyma,egy pici darab torma és egy meggyfalevél.
A levet a fűszerekkel elkeverjük{kivéve a fokhagymát,tormát,meggyfalevelet}.Felforraljuk és leszűrjük.A fűszereket elosszuk az üvegek alján,most mehet mellé a többi fűszer is.A lét újra felforraljuk és kis adagokban pár percig gyöngyöztetjük benne a hagymás paradicsomot{2-3 perc}.Kiszedjük az üvegekbe és ezt addig folytatjuk amíg minden el nem fogy.Ezután felöntjük a forró lével.Várunk egy kicsit,mert tapasztalat,hogy 1 óra múlva képes akár a feléig is leapadni a lé,de egyújjnyira mindenképp.Ekkor még felforralljuk a maradék levet és teletöltjük az üveget.A tetejére kis szalicilt rakunk,rácsavarjuk a tetőt és fejreállítjuk pár órára.Ezzel csírátlanítjuk a tetőt is és ellenőrizhetjük,hogy nem ereszt,erős vákum keletkezett e.


szerda, október 07, 2009

Szőlőszörp Duendétől









Mint ígértem,kipróbáltam.Az enyémnek nem lett olyan "ereszdelahajam"színe,de finom és azt hiszem ezt számít a legjobban.Egyenlőre 3 darab literes üveggel lett,de lesz még folytatás.

szerda, szeptember 30, 2009

Fahéjas-mézes almalekvár


Egyre jobban készülődök a télre.Rengeteg időm megy el mostanság olyasféle munkálatokra,mint lecsóeltevés,szilvalekvárfőzés{nem sütőben sült.Egyszer nagyon megjártam vele.Kifolyt és alig tudtam levakarni a sütő aljáról.Azóta inkább ülök a tűzhely előtt,egyik kezemben fakanállal kavarom a lekvárt,másik kezemben pedig könyvet tartva olvasok.Úgy repül az idő,hogy csak na!}szilva,alma,körtebefőtt dunsztolás,paradicsomlével való macera stb,stb.

Élvezem.

Szeretem eltenni ezeket az ízeket és télen{van mikor hamarabb}elővenni pl.a lecsót és csak ráönteni a frissen sült hagymára,készre főzni pár perc alatt,ráütni egy kis tojást,feltálalni egyszerű,fehér tányérban és kenyérrel nekiesni.A kanál ilyenkor csak diszítőelem.Majd amikor jóllakunk,hallgatjuk a kályha pattogását és jó arra gondolni,hogy igaz,hogy volt egy kis munka ezzel a lecsóval de annyira megérte.Nyomába se ér a boltinak,soha olyat nem készíthet az ember a silány paradicsomlében úszkáló pár karika paprikából,mint az általa eltett,nyári ízekkel teli lecsóból.

Várom a telet.

Süteményfronton a tél nálunk jóformán semmi másból nem áll,mint nagymamám almás linzerjéből.Volt olyan tél amikor hetente sütöttem 1 nagy tepsivel és nem tudtunk betelni vele.5 éve telepítette KöBö az almafákat.1 savanyú fajtát nekem{annyira savanyú,hogy ha megeszed 5 másodpercen belül garantáltan pliszírozva lesz a szád.De én ezt szeretem.}Az ő fáján,édes,lágy ízű almák teremnek és ennek a két fának a termését szoktam összereszelni ha frissen,érés idején készítem,illetve öszzefőzni,ha a télre készülök.Az ízhatás frenetikus,nem tudja az ember abbahagyni,ha egyszer megkóstolta.Mind a lekvárt,mind a linzert.Persze nem állítom,hogy ez igazi lekvár,mert az alma nem fő szét annyira,hogy annak lehessen hívni,de nem is dzsem,mert nem darabosan lekváros.Van aki Quittinnel teszi el,így zselésedik egy picit,de nekem így jó.

Fahéjas-mézes almalekvár
  • 3 kg alma
  • méz ízlés szerint{sok méz nem jó,mert folyós lesz a reszelt alma a főzés végére}
  • cukor ízlés szerint
  • Kb.1 ek fahéj
Az almát meghámozzuk,magrekeszét eltávoltjuk és lereszeljük a reszelő durvábbik fokán{vagy a hagyományos nokedliszaggatón.Ujjakra vigyázni!}Kevés cukorral meghintjük és állni hagyjuk egy 1/2 órát.Amikor levet eresztett,kinyomkodjuk,rátesszük a fahéjat,a mézet,cukrot{kóstolni szabad,sőt!!!!} és lassú tűzön addig kavargatjuk,amíg az összes levét el nem fövi.Ha a fakanalat végighúzzuk a lábas alján és a nyomában nincs sustorgó almalé,készen van.Tiszta,fertőtlenített üvegekbe tesszük{ Az üveget ne hipózzuk.Ettem már vendégségben olyan savanyúuborkát aminek semmilyen más íze nem volt mint hipó.Rettenetes volt.Mintha egy csomag steril vattát rágtam volna}tetejére kicsi szalicilt rakunk,lekötjük és fejreállítva szárazdunsztba tesszük,hagy pihenjenek 3-4 napig a sok paplan,kabát alatt,míg ki nem hűlnek és mehetnek is a kamrapolcra,majd idővel a sütibe.






szombat, június 27, 2009

Meggylekvár

Igazság szerint nem szeretem dzsemfixxel készíteni a lekvárokat.Igaz,hogy gyorsabban megvan,mint a hosszú ideig főzött társa,de épp a lényeg,vagyis a friss gyümölcsíz és a lekvár állag veszik el belőle.Legalábbis amit én készítettem ezzel a fixxel,mind fojtós,zselés,édeskés tömb lett.Ez a recept egy nyírmeggyesen élő idős nénikéé.Nyírmeggyesen szoktak tartani meggyfesztivált,az ott termő meggy nagyon finom,különleges zamatú,a lekvárkészítés módszere anyáról-lányára öröklődik.A legfontosabb szabály az arányok betartása,így nem lesz sem édes,sem pedig savanyú a lekvárunk.Egészen addig nem mertem kipróbálni,amíg Borbás Marcsi kis receptes könyvében meg nem találtam és szóról-szóra ugyanaz volt,mint az enyém.

Meggylekvár
  • 2 kg meggy,magozva
  • 50 dk cukor
A meggyet a cukorral elkeverjük,majd tűzre rakjuk és folytonos keverés mellett addig főzzük,amíg a kívánt sűrűséget el nem éri.Időnként szoktam hozzá tisztított diódarabokat keverni,azzal nagyon finom.Most nem tettem hozzá,majd a következő adaghoz.Ha megfelelő,üvegekbe töltjük,csipet szalicilt szórunk rá,lekötjük és fejre állítva szárazdunsztba tesszük.