Gdy zaczynałam robić ten tutorial, nie spodziewałam się do jakiego rozmiaru się rozwinie. Wraz z każdym zdjęciem uświadamiałam sobie, że będę musiała podzielić go na części dla wygodny mojej i Waszej :) Za wsparcie "materialne" dziękuję bardzo sklepowi
passionroom.pl! Oto część pierwsza
tutorialu dotyczącego robienia biżuterii z kaboszonami - o materiałach i narzędziach.
_____________________________________________________
Materiały i narzędzia:
1. Kaboszony oraz bazy do kaboszonów:
Bazy są metalowe. Występują w różnych kształtach, rozmiar i ozdobnikach.
Wybór jest ogromny.
Możemy dostać je z konkretnym przeznaczeniem: do wisiorków/medalionów, kolczyków, broszek, pierścionków itp. Te cztery bazy, które widać na zdjęciu to:
- Wisiorkowa baza ozdobna okrągła 20 mm w kolorze brązu - kupiona gdzieś tam, dawno temu
Kaboszony, których używam są szklane. W opisach baz zawsze możecie znaleźć informację jakiego rozmiaru szkiełka będą pasowały. Ważne jest to, aby kaboszon z jednej strony był zupełnie płaski. Zaokrąglenie z dookoła z obu stron sprawia, że nie dopasowuje się on tak ładnie do bazy. W passionroom.pl każda baza jest pięknie jednostronnie płaska ;) Jeśli ktoś woli może kupić wersję obustronnie "spłaszczoną". Można je dostać też w wersji epoksydowej (taki rodzaj plastiku, lżejsze).
2. Łańcuszki i ogniwka:
Ogniwka to pojedyncze małe metalowe kółeczka, idealne do doczepiania elementów w biżuterii. Każdy znajdzie dla siebie coś miłego - duże, małe, grube, cienkie (to nie zabrzmiało dobrze :P).
Czym są łańcuszki raczej tłumaczyć nie muszę ;)
Do zrobienia ostatecznego łańcuszka używam dwóch rodzajów: zwykłego oraz regulacyjnego. Dodanie regulacji wygląda bardziej "sklepowo", poza tym wygoda przy zakładaniu jest ogromna. Nie jest to element konieczny - równie dobrze możemy na końcu umieścić jakieś większe ogniwko. Użyte łańcuszki to:
-
Łańcuszek 3,2*3,2 mm w kolorze brązu
-
Łańcuszek 4,5*3 mm srebrny
- Łańcuszek 6*4 mm w kolorze
brązu i
srebra - jako regulacja
3. Zapięcia, koraliki, zawieszki i inne:
A. Koraliki - w moim przypadku szklane. Mam spore zbiory z czasów gdy robiłam z nich biżuterię (jakby teraz to nie była biżuteria... :3).
Zestaw szlifowanych, brązowych jest nowy z passionroom.pl.
B. Szpilki/Igły - potoczna nazwa na krótkie druciki zakończone z jednej strony kółeczkiem albo końcówką zabezpieczającą koraliki przed spadaniem.
C. Zawieszki - jeden z moich ulubionych elementów! Zawieszki mają różne kształty, wielkości, kolory... W większości też są metalowe. Uwielbiam je wszystkie i mogłabym zbierać pasjami nawet bez używania.
D. Krawatki - bardzo ciekawy "wynalazek" o nazwie, które zawsze mnie trochę bawi ;) Na niego zawiesić można wisiorek, aby mógł być przesuwany lub zdjęty z łańcuszka. Tutaj w kolorach
brązu oraz
srebra.
E.
Karabińczyki - moja ulubiona forma zapięcia.
4. Klej oraz pędzelek:
Klej tani i niezawodny to magic/magiczny/czarodziejski. Dostępny chyba w większości papierniczych, na allegro, w sklepach dla plastyków. Jest on biały i rzadko-gumowaty (chyba najbardziej trafne określenie jego konsytencji). Rozpuszcza się w wodzie. Po wyschnięciu staje się przezroczysty - a to jest bardzo ważne. Próbowałam używać kleju do decoupage'u, ale ten nie miał takiej dobrej przyczepności, przez co powstawało sporo bąbelków powietrza pod kaboszonem... Pędzelek jest opcjonalny, ale nim najwygodniej nakłada się klej. Polecam jakiś mały z syntetycznym włosiem.
5. Obrazki
A dokładniej to co znajdzie się pod kaboszonem. Temat rzeka, więc skrócę go najbardziej jak mogę. Nada się wszystko co nie rozpuści się pod wpływem kleju. Najbezpieczniejsze są wydruki laserowe - nie atramentowe! Atrament zacznie się rozmazywać pod wpływem wodnego kleju. Punkty xero drukują laserowo, więc tam najlepiej się udać. Poza wydrukami korzystajcie z tego co tylko przyjdzie Wam do głowy, będzie papierowe i "nierozpuszczalne" ;) [MINI EDIT] Padło pytanie czy papier fotograficzny się nadaje. Nie próbowałam nigdy, aczkolwiek podejrzewam, że wydruki na nim nie są bardzo wodoodporne. Lepiej wydrukować na zwykłym papierze. A jeśli mamy zdjęcie to zeskanować i wydrukować ponownie.
6. Narzędzia
Jeśli chcemy robić biżuterię wszelaką potrzebujemy co najmniej: obcinaka oraz bocianów (szczypców/kleszczy) okrągłych. Obcinak, jak sama nazwa wskazuje, służy do obcinania drucików. Zaokrąglonych szczypców używamy do przytrzymywania elementów oraz tworzenia estetycznych kółeczek na końcu drutów. Bociany na zdjęciu mają pomarańczowe rączki. Ja w tym momencie nie posiadam obcinaka i korzystam z płaskich kleszczy, które posiadają w sobie takowy wbudowany. Nie jest to wygodne - zdecydowanie odradzam początkującym.
Posiadanie płaskich bocianów przydaje się do rozchylania ogniwek bez konieczności używania paznokci :P Wszystkie sprzęty
nie są drogie. Kosztują do 10 zł na sztuce. Można znaleźć je na
allegro, w sklepach typu Praktiker czy Obi oraz oczywiście w skrzynkach narzędziowych męskich :P Ja swój sprzęt "pożyczyłam" od taty.
Tak się prezentuje
krótkie omówienie potrzebnych rzeczy ;) Chciałam wszystko w miarę dokładnie opisać, aby rozwiać wszystkie wątpliwości. Oczywiście, jeśli coś nie będzie jasne, nie krępujcie się pytać w komentarzach - postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :) Po takim wstępie możemy zabrać się za zrobienie wisiorka!