Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Tarty słodkie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Tarty słodkie. Pokaż wszystkie posty

23.8.14

Półkrucha tarta malinowa z pianką śmietankową


Delikatna i bardzo pyszna tarta na półkruchym cieście z dużą ilością malin. 
Jest idealna na weekendowy deser, polecam. 




Tarta malinowa z pianką 

Składniki:

Ciasto półkruche 
  • 100 gr masła pokrojonego w kostki (zimnego z lodówki)
  • 210 gr mąki pszennej krupczatki 
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia 
  • 60 gr cukru
  • szczypta soli
  • sok z 1 cytryny 
Wierzch:
  • 3 białka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 budyń śmietankowy (bez cukru)
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego
  • szczypta soli
  • ok. 500 gr malin 
Sposób przygotowania:

Okrągłą formę do tart (24 cm) lub prostokątną formę u mnie ok. 23 x 26 cm, posmarować masłem i wysypać mąką. Odstawić. 

Wszystkie składniki ciasta (bez soku z cytryny) dokładnie posiekać razem, aż zaczną się tworzyć grube okruchy. Wtedy wlać sok z cytryny i ponownie siekać do chwili kiedy wszystkie składniki połączą się i zacznie się tworzyć jednolite masa. 
Ciastem wylepić przygotowaną formę, wstawić do zamrażalnika na czas nagrzewania piekarnika lub ok. 30 min. 

Wyjąć ciasto z lodówki i upiec w piekarniku rozgrzanym do 180 st.C. przez ok. 15 min do zrumienienia. 
Wyjąć ciasto i dobrze wystudzić. 

Kiedy ciasto jest już lekko ciepłe przygotować śmietankową piankę. 

W misie miksera umieścić białka ze szczyptą soli, na wysokich obrotach miksera ubić sztywną i lśniącą pianę. W trakcie miksowania dodawać cukier w trzech partiach, po każdym dodaniu dokładnie miksować przez ok. 2 min. 
Cały czas miksując dodawać do piany po łyżce budyniu śmietankowego, dokładnie zmiksować, ale nie bardzo długo. 
Na koniec do piany wlać, cienkim strumykiem olej (cały czas miksujemy na średnich obrotach), miksujemy tylko do połączenia się składników. 

Wyłączyć mikser, delikatnie wymieszać pianę kuchenną łopatką, żeby mieć pewność, że olej całkowicie się zmieszał z pianą. 

Na zimne ciasto wyłożyć połowę malin, przykryć pianą a na wierzch poukładać pozostałe maliny. 

Piec w piekarniku rozgrzanym do 175 st.C. przez 20-25 min. Czas pieczenia zależy od wielkości foremki i grubości pianki. Upieczone ciasto powinno mieć delikatnie zrumienioną i lekko popękaną piankę. 

Wyjmujemy i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. 

Smacznego. 



20.8.14

7 rzeczy które pomogą upiec idealną tartę

Koleżanki pytają mnie czasem, jak poradzić sobie z upieczeniem ciasta nie mając w domu miksera, malaksera czy nawet robota ręcznego. Wiele z nich nawet nie próbuje piec ciast w domu bo wydaje się, że nie mając tych wszystkich automatów nie można upiec idealnego ciasta. Nic bardziej mylnego, nie musicie wcale kupować drogich i modnych mikserów, żeby zostać mistrzami w pieczeniu tart. 

Oto kilka rzeczy, które można kupić w każdym sklepie ze sprzętem kuchennym, są tanie a świetnie sprawdzą się przy pieczeniu ciast kruchych, półkruchych i wszelkiego rodzaju tart. 




1. Waga kuchenna

Naprawdę polecam kupienie wagi kuchennej, bez niej trochę trudno jest upiec ciasto. Ciasta wymagają dużej precyzji w odmierzaniu składników. Znaczenie mają ilości składników, proporcje w jakich je dodajemy i bez wagi , na oko, raczej nie upieczemy dobrego ciasta. Oczywiście są takie, które można upiec na wyczucie ja mam tak z ciastami drożdżowymi, ale już tarty bez wagi nie upiekę. Nie wspominając o babkach, ciastach kręconych czy biszkoptach. 
Moja waga ma bardzo przydatną funkcję bo waży zarówno w kilogramach (kg.) jak i w uncjach (oz.) co bardzo przydaje się przy korzystaniu np. z amerykańskich przepisów.  Kupując wagę kuchenną zwróćcie uwagę na tę funkcję. 





2. Miarki kuchenne

Miarki są równie niezbędne przy pieczeniu i gotowaniu jak waga. W jednych przepisach składniki podawane są na wagę w innych na szklanki. Oczywiście w sklepach znajdziecie  duże ilości różnych miarek, szklanych, plastikowych i silikonowych. 
Te białe, szklane, lubię najbardziej. Są doskonałe przy odmierzaniu tłuszczu (oleju, oliwy, masła) doskonale się je myje w zmywarce, można ich używać w kuchenkach mikrofalowych, no i ładnie wyglądają :) 
Jeśli zdecydujecie się na kupno jednego zestawu poszukajcie takiego, który będzie miał nie tylko miarki szklanek, ale i łyżek. 





3. Szklana miska (stolnica drewniana, blat kuchenny) 

Przygotowując kruche ciasto składniki trzeba dokładnie z sobą posiekać. Dobrze jeśli wszystkie są zimne i siekamy je szybko na zimnym podłożu. Doskonale sprawdza się wtedy szklana miska. Składniki umieszczone w misce nie rozsypują się po blacie czy stolnicy, łatwo je posiekać i szybko zagnieść formując kulę. Można ciasto pozostawić w misce, przykryć folią spożywczą i tak schłodzić w lodówce.
Miska szklana to nic nadzwyczajnego, ale naprawdę ułatwia przygotowanie ciasta i co nie mniej ważne łatwo się ją myje (znacznie łatwiej niż drewnianą stolnicę czy granitowy blat).




4. Siekacz

Siekacz ręczny można zastąpić szerokim nożem albo widelcem, jeśli postanowicie siekać ciasto w misce co zaoszczędzi Wam sprzątania, taki siekacz jest bardzo pomocny. Można kupić go w sklepach ze sprzętem kuchennym lub w internecie. Polecam to bardzo przydatne narzędzie. 




5. Wałek drewniany

Oczywiście można kupić również wałek silikonowy, ale ja najbardziej cenię właśnie te drewniane. Łatwo oprószyć je mąką i mamy gwarancję, że ciasto nie będzie przywierało. Jest bardzo tani i praktyczny. Ponadto, taki prawdziwie kuchenny :) 




Formy do tart

Najbardziej tradycyjne i popularne do pieczenia tart są foremki okrągłe z ryflowanym brzegiem. Niektóre mają wyjmowane dno, inne odpinany brzeg a jeszcze inne są pełne i jednoczęściowe. Wykonane ze szkła, silikonu czy metalu. W najróżniejszych rozmiarach, kolorach i kształtach. Z wysokimi i niskimi brzegami. Dobrze jest mieć kilka takich foremek, najpopularniejsze rozmiary to 20 cm, 24 cm, 26 cm, największa ilość przepisów podana jest na te właśnie wielkości. 
Jeśli przygotowujecie tartę na obiad dla np. 4 dorosłych osób warto upiec ją w dużej 30 cm formę z wysokim brzegiem. 
Jeśli pieczecie tartę w miękkiej silikonowej formie, przed napełnieniem formy ciastem i farszem ustawcie ją na blasze z piekarnika lub na nieco większym spodzie z formy z rozpinanym brzegiem. Formy silikonowe są miękkie i jeśli nie umieścicie ich na sztywnym spodzie będzie trudno przenieść ją do piekarnika a ustawienie na kratce może spowodować, że rzadkie nadzienie wyleje się z formy.  
Ja najbardziej lubię porcelanowe, białe formy, smaruję je masłem i lekko posypuję mąką przed wylepieniem kruchym ciastem.  


Patera 

Czy patera jest niezbędna do  upieczenia idealnej tarty? moim zdaniem tak. Przecież to ważne, żeby nasze wypieki zostały podane w godny sposób. W mojej kolekcji są patery szklane, drewniane i plastikowe (choć te akurat raczej odradzam jeśli podajemy gorącą tartę). Wysokie i niskie, na nodze i płaskie, z kloszami i bez. Kupione przeze mnie i podebrane mamie, takie które pamiętają nasze dziecięce, urodzinowe torty :) Uwielbiam je wszystkie, są niezmiernie przydatne. Oczywiście i tutaj różnorodność rozmiarów jest podobna jak w przypadku form do pieczenia. 
Decydując się na zakup jednej tylko patery, polecam taką większą ok. 26 cm. Ładniej wygląda małe ciasto na dużej paterze niż odwrotnie, wystające bokami. 
Nie wszystkie patery można myć w zmywarce o czym przekonałam się dość boleśnie wkładając piękną, błękitną paterę do maszyny. Straciła intensywność koloru a farba po prostu się zważyła. 
Sprawdzajcie opis na swoich paterach okazuje się, że trzeba z nimi postępować ostrożnie. 






Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko upiec idealną tartę :) 



14.4.14

Mazurek wiśniowo czekoladowy na orzechowym cieście

W natłoku słodkich mazurków i ciast, ten mazurek wielkanocny jest nieco bardziej wytrawny, dzięki czekoladowemu lukrowi
Lukier przygotowujemy z gorzkiej czekolady o zawartości min. 70% kakao, co daje gwarancję lekkiej goryczy. 
Połączenie orzechowego ciasta z bardzo słodką konfiturą i delikatnie gorzkim lukrem czekoladowym, dla mnie jest naprawdę wyjątkowe. 

Polecam. 




Mazurek z czekoladą i wiśniami 

Składniki:
Ciasto

  • 120 gr mąki pszennej tortowej
  • 20 gr mąki ziemniaczanej 
  • 60 gr drobno zmielonych orzechów włoskich 
  • 70 gr cukru
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • 120 gr masła w temperaturze pokojowej 
  • 1 jajko żółtko i białko osobno
Polewa
  • 150 gr gorzkie czekolady 
  • 1/4 szklanki śmietany kremówki 30%
  • 1/2 szklanki cukru pudru 
  • 150 gr konfitury wiśniowej z dużą ilością owoców
  • Kilka połówek orzechów do przybrania 
Sposób przygotowania:


Formę wyłożyć papierem do pieczenia. 

W misie malaksera umieścić mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia, zmielone orzechy, cukier, masło i żółtko, dokładnie zmiksować do chwili kiedy powstanie jednolite, lepkie ciasto. 
Ciastem wylepić dokładnie przygotowaną formę. Dno nakłuć widelcem, posmarować białkiem. Wstawić do zamrażalnika na min. czas nagrzewania się piekarnika. Można ciasto przygotować dzień wcześniej i przechowywać je w lodówce. 

Piekarnik rozgrzać do 180 st.C.

Wyjąć ciasto z zamrażarki i wstawić do gorącego piekarnika. Piec 15-18 min. Ciasto powinno być całkowicie upieczone, nie będziemy go już więcej piec. 
Wyjąć ciasto i całkowicie wystudzić na kuchennej kratce. 

Zimne ciasto posmarować dużą ilością konfitury wiśniowej, wykorzystać jak najwięcej owoców. 
Na konfiturę wylać czekoladową polewę. Pozostawić do zastygnięcia. Udekorować orzechami.

Przygotowanie czekoladowego lukru:

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej (do garnuszka nalać wody, zagotować. Połamaną czekoladę umieścić w szklanym naczyniu, wstawić do garnka z wrzącą wodą, mieszać czekoladę do chwili kiedy zacznie się rozpuszczać, zdjąć z garnka, mieszać do całkowitego rozpuszczenia). Do płynnej czekolady wlać śmietanę kremówkę i dokładnie całość wymieszać. Następnie wsypać cukier puder i ponownie dokładnie wymieszać, powinna powstać jednolita, lśniąca masa. 

Smacznego. 












Wielkanocne Smaki - edycja IV





19.3.14

Szarlotka na pomarańczowym cieście


Trochę inny pomysł na tradycyjną szarlotkę na kruchym cieście. Delikatna w smaku i niezbyt słodka. Jeśli lubicie naprawdę słodkie ciasta do jabłek należy dodać 1/4 szklanki cukru lub zwiększyć ilość miodu do 5 łyżek. 
Szarlotka zniknęła w zawrotnym tempie, mój synek jadł ją jeszcze ciepłą :)  

Polecam.





Szarlotka na pomarańczowym cieście 

Składniki:
  • 220 gr mąki pszennej krupczatki
  • 30 gr mąki ziemniaczanej 
  • 100 gr zimnego masła
  • 100 gr zimnej margaryny Kasiu lub innej 
  • 60 gr cukru 
  • Szczypta soli
  • Skórka otarta z 1 pomarańczy 
  • Sok wyciśnięty z pomarańczy ok. 6-7 łyżek 
  • 1,2 kg jabłek Szara Reneta 
  • 1 białko (do smarowania ciasta
  • 2 łyżki miodu
  • 2 goździki
  • 1/4 łyżeczki cynamonu 
Sposób przygotowania:

Formę kwadratową (u mnie 25 x 25 cm), wyłożyć papierem do pieczenia.
W misie malaksera umieścić mąki, sól, pokrojone w kostkę masło i margarynę, cukier, skórkę z pomarańczy wszystko dokładnie zmiksować. Pod koniec dodawać sok z pomarańczy, cały czas miksować/siekać aż do chwili powstania jednolitego ciasta. 
Wyłożyć ciasto na blat delikatnie oprószony mąką, uformować kulę, lekko spłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na ok. 30 min. 
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na niewielkie kawałki (nie w plasterki a raczej w kostkę). Włożyć do garnka, dodać cynamon, goździki i miód. Zamieszać. 
Zagotować, zmniejszyć płomień i pod przykryciem dusić ok. 10 min. Mieszać od czasu do czasu. Zdjąć i odstawić. 

Ciasto wyjąć z lodówki, odciąć 3/4 ilości i rozwałkować na nieco większą powierzchnię niż dno foremki. Delikatnie najlepiej nawijając na wałek przenieść ciasto i wylepić nim formę. Widelcem nakłuć dno, posmarować białkiem, wstawić do zamrażalnika na czas nagrzewania piekarnika. 
Pozostałe 1/4 ciasta rozwałkować na dużej desce i pociąć na ok. 2 cm paski. Najlepiej ponownie włożyć je do lodówki do czasu, kiedy ułożymy z nich kratkę na jabłkach.

Piekarnik rozgrzać do 180 oC. 

Ciasto wstawić do gorącego pieca na ok. 12 -15 min do lekkiego zrumienienia brzegów i dna. 
Na podpieczone ciasto wyłożyć duszone jabłka, na wierzchu ułożyć kratkę z ciasta, posmarować białkiem. Piec  35-40 min. 

Podawać na ciepło z kulką ulubionych lodów, lub całkowicie wystudzić i posypać cukrem pudrem. 

Smacznego. 







>>Klasyczny Apple Pie <<
>>Klasyczna szarlotka <<
>>Szarlotka z bezą <<
>>Toskańskie ciasto z jabłkami i orzechami<<





14.3.14

Tarta limonkowa na Pie Day - Dzień Tarty

Tarta z limonkowym nadzieniem na delikatnie cynamonowym cieście. 
Ciasto jest pyszne, lekko ciągnące, o bardzo delikatnym cynamonowym smaku, idealnie pasuje do kwaśnego nadzienia. 
Po upieczeniu tartę należy traktować jak sernik i pozwolić stężeć w lodówce. Najlepiej jest upiec ją dzień wcześniej i przez noc trzymać w chłodnym miejscu. 

Wesołego Dnia Tarty czyli Happy Pie Day 

Polecam. 





Limonkowa tarta 


Na ciasto 

  • 110 gr miękkiego masła lub margaryny (u mnie margaryna Kasia) 
  • 1,5 szklanki mąki pszennej krupczatki
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej 
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki cukru brązowego
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżka naturalnego miodu (najlepiej płynny lub lekko cukrujący się)
  • Szczypta soli
Na limonkowy wierzch
  • 2 łyżki skórki otartej z limonek
  • 1/4 szklanki soku z limonek (ok.6-7 szt)
  • 1 szklanka mleka skondensowanego
  • 4 żółtka 
  • 1/2 szklanki cukru pudru
Na lukier
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 łyżki wrzątku 
Sposób przygotowania:
  1. Przygotować formę do tart (20 - 24 cm), dno posmarować masłem i oprószyć mąką, boki pozostawić czyste. 
  2. Mąkę połączyć z cynamonem, solą i sodą oczyszczoną, wymieszać, odstawić. 
  3. W misie miksera umieścić masło lub margarynę, cukier i miód, zmiksować na jasną puszystą masę (za pomocą płaskiej końcówki miksera). 
  4. Do maślanej masy wsypać mąkę i na niskich obrotach zmiksować do wymieszania się składników. Powstanie grudkowate, sypkie ciasto. 
  5. Ciastem wylepić formę, dno i brzegi dokładnie dociskając ciasto. Dno posmarować białkiem, nakłuć widelcem, wstawić do zamrażarki na min 30 min, można zostawić na noc. 
  6. Piekarnik rozgrzać do 180 oC.
  7. Ciasto piec przez 15-18 min do zrumienienia brzegów. Wyjąć i całkowicie wystudzić. 
Przygotowanie nadzienia:
  1. Limonki wyszorować, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę na tarce o średnich oczkach. 
  2. Wycisnąć sok, dodać do soku limonkowy miąższ, wymieszać. 
  3. W misce umieścić żółtka i cukier puder, zmiksować na puszystą jasną masę. Następnie dodać mleko skondensowane, sok i skórkę z limonek, dokładnie wymieszać.  
  4. Na podpieczony spód wylać nadzienie. 
  5. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 175 oC, grzałka góra/dół. 
  6. Piec ok. 25 min, do chwili kiedy nadzienie przestanie być płynne. 
  7. Wyjąć ciasto z piekarnika, studzić na kuchennej kratce. 
  8. Zimne ciasto polukrować i wstawić do lodówki na min 2h a najlepiej na całą noc. 
Przygotowanie lukru:
  1. W szklanym naczyniu umieścić cukier puder.
  2. Dodać 2 łyżki wrzątku i energicznie wymieszać, poczekać chwilę a następnie wylać lukier na przygotowane ciasto. 
  3. Delikatnie, żeby nie zniszczyć wierzchu ciasta rozprowadzić lukier po wierzchu tarty. 
Ozdobić cieniusieńkimi plasterkami limonki. 

Smacznego. 















7.10.13

Apple Pie

Dla niektórych to zwykła szarlotka, ale zrobiłam ją zainspirowana przepisem na prawdziwy amerykański apple pie. Pyszne delikatne i kruche ciasto z nadzieniem ze słodkich jabłek. 
Dodatkiem do jabłek, jest rzadko chyba u nas spotykany, kwiat muszkatołowy. To pięknie pachnące łupinki, które można rozgnieść w palcach lub w moździerzu. W ostateczności można zastąpić je odrobiną świeżo mielonej gałki muszkatołowej, ale polecam, spróbujcie tej niezwykle intensywnie pachnącej przyprawy. 



Apple Pie 

Składniki:
  • 250 gr mąki pszennej krupczatki
  • 50 gr mąki ziemniaczanej 
  • 100 gr zimnego masła
  • 100 gr zimnej margaryny (u mnie Kasia)
  • 50 gr cukru 
  • szczypta soli
  • 1 cukier waniliowy 
  • 7-8 łyżek lodowatej wody
  • 1 białko do posmarowania ciasta
Na nadzienie:
  • 3 duże jabłka (ok. 700 gr) Cortlandy 
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 2 kruszone kwiatki muszkatołowe 
  • 1/4 szklanki brązowego cukru 
  • sok z 1/2 limonki
Sposób przygotowania:
  1. Suche składniki połączyć, umieścić w malakserze. Masło i margarynę pokroić w kostkę, wrzucić do suchych składników i wszystko razem posiekać przez kilka chwil. Następnie dodawać po jednej łyżce wodę, cały czas miksując. Powinno powstać jednolite, delikatne ciasto. 
  2. Wyłożyć ciasto na blat delikatnie oprószony mąką, króciutko zagnieść, uformować kulę, lekko spłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce prze ok. 30 min. 
  3. Formę do tart (24 cm) posmarować masłem i wysypać tartą bułką (tylko spód, boki zostawić suche). 
  4. Wyjąć z lodówki ciasto i podzielić na dwie części, jedna z części powinna być nieco większa niż druga, takie dwie ,,nie równe połowy".
  5. Blat posypać mąką, położyć na niej kawałek ciasta, przykryć folią spożywczą i rozwałkować na placek, nieco większy niż dno formy do pieczenia. Ciasto przenieść i wylepić nim dokładnie naczynie. Dno ponacinać nożem, posmarować roztrzepanym białkiem. Wstawić do zamrażarki na ok. 1h, można ciasto pozostawić na noc.
  6. Piekarnik rozgrzać do 180 oC. Wstawi ciasto i piec ok. 15 min, do czasu kiedy brzegi zaczną się lekko rumienić a spód będzie suchy. 
  7. Drugi, mniejszy kawałek ciasta, rozwałkować na wielkość formy. 
  8. Jabłka wyłożyć na podpieczony spód, przykryć drugim plackiem, górę ponacinać ostrym nożem. 
  9. Piec przez 45-50 min w 175 oC. 
  10. Upieczone ciasto studzić na kratce. 
  11. Podawać lekko ciepłe lub zupełnie wystudzone, posypane np. cukrem pudrem. 

Przygotowanie nadzienia z jabłek:

  1. Jabłka umyć, obrać, podzielić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. 
  2. Pokroić na średniej grubości plastry, skropić sokiem z limonki, oprószyć cynamonem, wsypać cukier i pokruszone kwiaty muszkatołowe. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 15 min. 
  3. Nadzienie jest gotowe do wyłożenia na podpieczony, kruchy spód. 

Smacznego. 








Kwiat muszkatołowy i wiele innych przypraw  znajdziecie w GrillSklep 







27.9.13

Tarta z budyniem i śliwkami

Na zakończenie sezonu śliwkowego bardzo prosta tarta z budyniem i oczywiście śliwkami. Owoce takie jakie lubicie, węgierki, albo każde inne ważne, żeby tylko dały się cieniutko pokroić w plasterki. 

Polecam i do przyszłego ,,śliwkowego" roku :-) 




Krucha tarta z budyniem i śliwkami 

Składniki:

Ciasto kruche:
  • 100 gr masła (zimnego)
  • 200 gr mąki pszennej krupczatki
  • Szczypta soli
  • 1/4 szklanki brązowego cukru
  • 2-3 łyżki soku z pomarańczy 
  • 1 białko do posmarowania ciasta 
Nadzienie:
  • Budyń śmietankowy 
  • 1,5 szklanki mleka (3,2%)
  • skórka otarta z jednej pomarańczy
  • 1 żółtko
  • 1 łyżka masła
  • 300 g śliwek
Sposób przygotowania:
  1. W malakserze umieścić mąkę, cukier, masło pokrojone w kostkę, sól, dokładnie posiekać pod koniec dodawać po jednej łyżce sok z pomarańczy. Miksować tylko do chwil kiedy ciasto stanie się wilgotne i jednolite. 
  2. Wyjąć na oprószony mąką blat i szybko uformować kulę, zawiną w folię spożywczą, włożyć do lodówki na 30 min. 
  3. Formę do tart (u mnie 24 cm.) posmarować masłem (tylko dno, boki zostawić suche) wysypać tartą bułką. 
  4. Ciasto wyjąć z lodówki i wylepić nim przygotowaną formę. Można rozwałkować ciasto między dwoma kawałkami foli spożywczej, lub ręcznie wylepić nim formę. 
  5. Dno nakłuć widelcem, posmarować białkiem przy pomocy kuchennego pędzla, wstawić do zamrażalnika na min. 1h
  6. Rozgrzać piekarnik do 175 oC. 
  7. tartę piec ok. 15 min do zrumienienia brzegów. Wyjąć i wyłożyć na ciasto budyń i śliwki. 
  8. Wstawić do piekarnika i piec jeszcze 20-25 min. 
  9. Wyjąć i wystudzić na kuchennej kratce. 
Nadzienie:
  1. Budyń ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale użyć mniej mleka (nie 2 a jedynie 1,5 szkl.). Zamiast białego cukru użyłam cukru brązowego. 
  2. Do gorącego budyniu dodać skórkę z pomarańczy i masło, dokładnie wymieszać. Odstawić do przestygnięcia. Mieszać od czasu do czasu, aby nie utworzył się ,,kożuch".
  3. Do letniego budyniu dodać żółtko i dokładnie wymieszać. 
  4. Budyń wyłożyć na podpieczony, kruchy spód a na wierzchu poukładać cienkie plasterki śliwki
  5. Wstawić do piekarnika. 
Ciasto można polukrować lub posypać cukrem pudrem. 

Smacznego. 











3.9.13

Tarta ze śliwkami w czekoladzie

Ten przepis wystarczy na małą formę ok. 20 cm. dla 4-5 osób. Bardzo polecam jest niezwykle prosta i jest pyszna. 





Tarta ze śliwkami w czekoladzie 
Składniki:
  • 80 g zimnego masła
  • 150 g mąki pszennej krupczatki
  • Szczypta soli
  • 1/4 szklanki cukru
  • 3 łyżki zimnej wody
  • 1 białko do posmarowania ciasta
Na wierzch:
  • 150 g suszonych śliwek kalifornijskich
  • 2-3 łyżki powideł śliwkowych 
  • 100 g czekolady (50g gorzkiej i 50g mlecznej) połamanej na kawałki
  • ok. 1/4 szklanki mleka (3,2%) 
Sposób przygotowania:

  1. Masło pokroić w kostkę.  Mąkę, masło, sól i cukier umieścić w misie malaksera i wszystkie składniki posiekać do chwili kiedy powstaną grudki, wtedy (ciągle miksując) dodać wodę (po jednej łyżce). Powinniśmy uzyskać zwartą kulę ciasta.
  2. Dno okrągłej formy do tart (u mnie 20 cm) posmarować roztopionym masłem i posypać tartą bułką.
  3. Formę wylepić ciastem, dno nakłuć widelcem, posmarować białkiem. Wstawić do zamrażarki na ok. 1 h.
  4. Piekarnik rozgrzać do 180 oC. Ciasto piec ok. 15-18 min do zrumienienia brzegów. Wyjąć. Temperaturę zmniejszyć do 150 oC.
  5. Suszone śliwki pokroić w paski. 
  6. Dno tarty posmarować powidłami śliwkowymi, posypać suszonymi śliwkami.
  7. Wstawić do piekarnika na 15 min. (150 oC).
  8. Wyjąć ciasto i studzić na kuchennej kratce. 
  9. W kąpieli wodnej rozpuścić czekoladę z mlekiem, dokładnie wymieszać.
  10. Polać ciepłą tartę i odstawić do całkowitego wystygnięcia, najlepiej w chłodne miejsce, ale nie do lodówki. 

Po ok. 1-1,5 h tarta jest gotowa. 

Smacznego? 









22.6.13

Tarta cytrynowa na maślanym kruchym cieście

Na upalne dni, tarta cytrynowa jest idealna. Moja ma dodatkowo, najlepsze jakie do tej pory robiłam, kruche ciasto, bardzo maślane. Rozwałkowane, rwie się i trudniej je przenieść do formy w jednym kawałku. Jednak kruchość i smak rekompensują tę niewygodę. 
Cytrynowa masa przed pieczeniem jest bardzo płynna, przypomina rzadką śmietanę, ale po upieczeniu i wystudzeniu staje się jednolita i pięknie błyszcząca. 
Tarta ma zdecydowanie cytrynowy smak, ale nie przesadnie kwaśna. Koniecznie usuńcie z otartych cytryn, białą warstwę, jest bardzo gorzka i może zupełnie zepsuć smak ciasto. Uwierzcie, sprawdziłam to kiedyś :)

Polecam.








Tarta cytrynowa na kruchym, maślanym cieście

Składniki:

Na kruche ciasto:
  • 90 g zimnego masła
  • 160 g mąki pszennej
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • 2-3 łyżki lodowatej wody

Na masę cytrynową:
  • 2 średnie cytryny 
  • 80 g masła (stopionego i wystudzonego)
  • 1 jajko + 2 żółtka (w temperaturze pokojowej)
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej
  • 1/2 szklanki śmietany kremówki (30%)
Sposób przygotowania:

Ciasto:
  1. Tortownicę (19 cm) posmarować masłem i posypać tartą bułką (tylko dno, boki pozostawić suche). 
  2. Wszystkie składniki (bez wody) umieścić w malakserze, szybko i krótko zmiksować. Kiedy powstaną grudki, wlać najpierw jedną łyżkę wody i ponownie miksować ciasto, dodać drugą i miksować ciągle, z ciasta powinna zacząć formować się kula. Miksować jeszcze tylko chwilę. 
  3. Wyjąć, szybko uformować z ciasta gruby placek, zawinąć w folię spożywczą, włożyć do lodówki na min. 30 min. Ciasto trzeba schłodzić bardzo mocno. 
  4. Wyjąć z lodówki, umieścić między dwoma kawałkami folii spożywczej. Rozwałkować koło, nieco większe niż forma do pieczenia, ciasto będzie bardzo miękkie i łatwo będzie się rwało. Nawinąć je delikatnie na wałek i przenieść do foremki. Wylepić formę, ponakłuwać dno widelcem, posmarować białkiem i wstawić do zamrażalnika na czas przygotowywania nadzienia. 
  5. Piekarnik rozgrzać do 200 oC. Na dno piekarnika położyć blachę do pieczenia bo ciasto może lekko kapać. 
  6. Wyjąć ciasto z lodówki, wstawić do gorącego piekarnika i natychmiast zmniejszyć temperaturę do 180 oC. 
  7. Piec do lekkiego zrumienienia, ok. 12-15 min. 
  8. Wyjąć, na podpieczony spód delikatnie, wlać masę cytrynową. 
  9. Wstawić do piekarnika i piec 25-35 min. w 180 oC. 
  10. Upieczona tarta jest lekko brązowa a nadzienie drży przy delikatnym, poruszaniu formą. 
  11. Ciasto pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia, można zimne włożyć na 1-2 h do lodówki. 
Masa cytrynowa:
  1. Cytryny sparzyć wrzątkiem, dokładnie wyszorować i osuszyć. Otrzeć skórkę. Zdjąć białą (gorzką) warstwę. Przekroić i usunąć wszystkie pestki. Pokroić na małe kawałki.
  2. W misie blendera umieścić kawałki cytryny, cukier i otartą skórkę, dokładnie zmiksować. Przy pomocy łopatki kuchennej usunąć ze ścianek blendera masę, ponownie zmiksować. 
  3. Do cytryny i cukru dodać pozostałe składniki, dokładnie zmiksować na jednolitą masę. 

Smacznego!!!







11.6.13

Szarlotka z bezą

Szarlotkę upiekłam specjalnie na wizytę mojej przyjaciółki Magdy, która miesiąc temu urodziła Zosię :) Szorowałam jajka, parzyłam a na koniec baaardzo długo suszyłam bezę w dość wysokiej temperaturze, aby nic niepożądanego, na i w, białku nie zostało. 
Magda przyznała, że szarlotka bardzo nadaje się dla karmiących matek, jest bardzo słodkie a to podobno ważne :) 

Moi chłopcy też byli niezwykle zadowoleni, wygląda na to, że to ciasto jest świetne dla wszystkich :) 




Szarlotka z bezą 

Półkruche ciasto:
  • 150 gr zimnego masła
  • 100 gr zimnej margaryny (u mnie Kasia)
  • 250 gr mąki pszennej krupczatki
  • 50 gr. mąki ziemniaczanej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 cukier waniliowy
  • 1/4  szklanki cukru
  • 7-8 łyżek soku pomarańczowego (zimnego)
  • szczypta soli
Nadzienie:
  • ok. 700 gr słodkich jabłek (u mnie Kortlandy)
  • ok. 200 gr śliwek (ulubionych) 
  • 70 gr cukru
  • sok z 1/2 cytryny 
  • 1 płaska łyżeczka cynamonu
Beza:
  • 3 białka w temperaturze pokojowej (jajka dokładnie wyszorować i sparzyć wrzątkiem) 
  • ok. 150 gr cukru 
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej 
  • 1 łyżeczka soku z cytryny





Sposób przygotowania:
  1. Suche składniki połączyć, umieścić w malakserze. Masło i margarynę pokroić w kostkę, wrzucić do suchych składników i wszystko razem posiekać przez kilka chwil. Następnie dodawać po jednej łyżce wodę, cały czas miksując. Powinno powstać jednolite, delikatne ciasto. 
  2. Wyłożyć ciasto na blat delikatnie oprószony mąką, króciutko zagnieść, uformować kulę, lekko spłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce prze ok. 30 min. 
  3. Formę do tart (24 cm) posmarować masłem i wysypać tartą bułką (tylko spód, boki zostawić suche). 
  4. Blat posypać mąką, położyć na niej ciasto, przykryć folią spożywczą i rozwałkować na placek, nieco większy niż obwód formy. Ciasto przenieść i wylepić nim dokładnie naczynie. Dno ponacinać nożem, posmarować roztrzepanym białkiem. Wstawić do zamrażarki na ok. 1h, można ciasto pozostawić na noc.
  5. Piekarnik rozgrzać do 180 oC. Wstawi ciasto i piec ok. 15-18 min, powinno się zrumienić. 
  6. Nadzienie wyłożyć na podpieczony spód, wstawić do piekarnika i piec przez 25 min w 175 oC.
  7. Wyjąć i na wierzch wyłożyć bezę, rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni tarty. Ponownie wstawić do piekarnika, zmniejszyć grzanie do 110 oC (termoobieg) i piec tak prz ok. 30-40 min. Beza lekko pociemnieje i będzie sucha z wierzchu, ale lekko ciągnąca i miękka w środku. 
Przygotowanie nadzienia:
  1. Jabłka i śliwki umyć wysuszyć. Jabłka obrać, podzielić na części, usunąć gniazda nasienne, pokroić w plasterki. 
  2. Ze śliwek usunąć pestki, pokroić na kawałki średniej wielkości. 
  3. W naczyniu połączyć jabłka i śliwki, dodać cukier, cynamon, sok z cytryny i dokładnie wymieszać wszystkie składniki, odstawić. 
  4. Po ok. 20 min będą gotowe do wyłożenia na podpieczony spód. 
Przygotowanie bezy:
  1. Białka umieścić w misie miksera, miksować na średnich obrotach. Kiedy białka się spienią, zwiększyć obroty do max i dodać 1/3 ilości cukru. Po ok. 1 min dodać kolejną część cukru, po kolejnej minucie, 3 część cukru. 
  2. Miksować pianę na najwyższych obrotach do czasu kiedy stanie się sztywna i lśniąca (ok.7-8 min). 
  3. Na chwilę przed końcem miksowania wsypać mąkę ziemniaczaną i wlać sos z cytryny, miksować tylko do wymieszania się składników. 
Bezę wyłożyć na ciasto. 


Smacznego. 














27.3.13

Mazurki wielkanocne z masą kajmakowo-czekoladowy i krówkową


Wielkanoc na Mazowszu bez mazurków wielkanocnych nie może się odbyć. Dla tego pieczemy, wymyślamy, ulepszamy i staramy się co roku wymyślić coś odrobinę innego i nowego. 
Stąd taka różnorodność i ilość różnych mazurków wielkanocnych
Moje przepisy na mazurki są tym razem proste i szybki. 
Polecam :)






Mazurki kajmakowo-czekoladowy i krówkowy


Składniki na ciasto na 2 mazurki wielkanocne: 
  • 100 g zimnego masła
  • 70 g cukru
  • 1 żółtko
  • 150 g mąki pszennej 
  • 50 g mąki kukurydzianej 
  • 1 łyżka zimnej śmietany 18% 
  • Skórka otarta z 1/2 pomarańczy
Na wierzch:
  • ok. 200 g suszonej żurawina 
  • ok. 100 g suszonych moreli
  • ok. 100 g żółtych rodzynek Jumbo 
  • kilka śliwek suszonych 
  • 1/2 słoika dżemu lub powideł wiśniowych 
  • 1/2 małej puszki masy kajmakowej (u mnie orzechowej)
  • 200 g cukierków krówek miękkich (u mnie krówki Wawelu) 
  • ok. 1/4 szklanki mleka 
  • 100 g gorzkiej czekolady 
  • 1/4 mleka 
Sposób przygotowania:
  1. Składniki ciasta umieścić w misie malaksera szybko zmiksować na koniec dodając śmietanę. Powinna powstać dokładnie posiekane jednolite ciasto.
  2. Na oprószonym mąką blacie rozwałkować ciasto na wielkość przygotowanych foremek (u mnie 1 x 20 cm i 2 x jednorazowa 15 x 20 cm).
  3. Wylepić foremki ciastem, nakłuć spód widelcem, wstawić do lodówki na 1h lub do zamrażalnika na 30 min.
  4. Piekarnik rozgrzać do 175 oC. 
  5. Spody wstawić do piekarnika i piec ok. 15 min do zrumienienia brzegów i spodu, więcej już ciasta nie będziemy piekli, więc trzeba mieć pewność że jest upieczone. Odstawić do wystygnięcia. 
  6. Bakalie drobno posiekać. 
Przygotowanie masy krówkowej 
  1. W małym garnuszku umieścić cukierki (bez papierków:), wlać mleko i podgrzewać na małym ogniu ciągle mieszając. Może okazać się, że trzeba dolać nieco więcej mleka. Cukierki podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia, ok. 5 min. Należy uważać, aby nie przypalić masy. Zdejmujemy garnuszek z ognia, odstawiamy do przestygnięcia, od czasu do czasu mieszamy aby nie stężała. 
Masa czekoladowa:
  1. W szklanym naczyniu umieścić połamaną na kawałki czekoladę, zalać mlekiem i rozpuścić, można w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej. Dokładnie wymieszać, powinna powstać lśniąca, płynna masa. Odstawić do przestygnięcia, ale nie stężenia. 


Wykonanie mazurków wielkanocnych:



Mazurek krówkowy
Upieczone spody smarujemy dżemem, posypujemy posiekanymi bakaliami i polewamy przestudzoną masa krówkową. Dekorujemy. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu. 





Mazurek kajmakowo-czekoladowy
Podobnie przygotowujemy mazurek kajmakowy, jedynie na wierzch posypany bakaliami wylewamy lekko podgrzaną masę kajmakową (ciepła masa jest luźniejsza i pozwala na pokrycie mazurka cieńszą warstwą). Kiedy masa całkowicie wystygnie, wylewamy na nią czekoladę, dekorujemy i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. 






















Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...