A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fürjtojás. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fürjtojás. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. november 27., péntek

Sajtos csirkemell paradicsom chutney ágyon.

 


A csirkemellet volt olyan időszak amikor csak én ettem meg, mert mire a csirke megsült, a melle alaposan kiszáradt. Ennek az időszaknak szerencsére vége, mert a csirkemellfilét rövid ideig sütve egy finom, szaftos húst kapunk. Akadt még a hűtőben a nyár végén készített paradicsomos chutney-ból, a hűtőben éppen volt csirkemellfilé, pár darab fürjtojás is várakozott hogy sorra kerüljön, így aztán hozzá is láttam az ebéd készítéséhez. A végeredmény pedig friss kenyérrel tunkolva, finom és laktató volt..... és a csirkemell sem száradt ki.



Hozzávalók:

1 db csirkemell filé

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

1 nagyobb csipet majoranna

1 nagyobb csipet kakukkfű

reszelt sajt (ízlés szerint)

pár darab fürjtojás 

5 dkg vaj


A csirkemellet ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg a fűszerekkel, majd hagyjuk állni, hogy az ízek jól átjárják.

A sütőformát kenjük ki a vajjal, majd kanalazzuk bele a paradicsomos chutney-t.

Én a nemrégiben készített paradicsomos chutney-t használtam fel, melyet eddig a hűtőben tároltam, de frissen is elkészíthetjük. (recept itt)





Paradicsomos chutney hozzávalói:

kb. 50 dkg paradicsom

1 db lila hagyma (nagyobb)

kisebb marék friss bazsalikom

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

1 kk pörkölt, őrölt koriander

1 ek mogyoróolaj (v. étolaj)


A koriandert tegyük egy serpenyőbe, majd állandó kevergetés mellett pár pillanat alatt pörköljük meg. Ezután öntsük egy mozsárba, és alaposan morzsoljuk össze.

 

A lila hagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe, majd vékonyan szeleteljük fel. A bazsalikomot vágjuk fel apróra, vagy turmixoljuk össze.

 

A paradicsomot ízlés szerint daraboljuk fel. (a paradicsomhéjat ízlés szerint le is húzhatjuk, de én nem tettem)

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, adjuk hozzá a vékonyra felszeletelt lila hagymát, majd addig pároljuk hogy jól összeessen, és szép színt kapjon.

 

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt paradicsomot, az apróra vágott bazsalikomot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk rá az előzőleg megpörkölt, összemorzsolt koriandert, és főzzük kb. 20 percig. (közben többször keverjük meg, és ha szükséges ízesítsünk utána)

 

Arra figyeljünk hogy ne főzzük túl, inkább kissé darabos maradjon, hagyjuk hűlni, végül pedig kanalazzuk bele az előzőleg vajjal kikent sütőformába, majd helyezzük rá a befűszerezett csirkemellet.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 25 percig. (Én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem.) 

Ezután vegyük ki a sütőből, ízlés szerint szórjuk meg reszelt sajttal, üssük mellé a fürjtojásokat, majd tegyük vissza a sütőbe, és süssük készre. (fürjtojás helyett tyúktojást is üthetünk mellé)



Tálalás előtt kanalazzuk a a tányérba a fürjtojással együtt a paradicsomos chutney-t, helyezzük rá a sajtos csirkemellet, majd egy szelet friss kenyérrel tálaljuk. Ízlés szerint készíthetünk mellé köretet is, de friss kenyérrel tunkolva is nagyon finom. 


2020. augusztus 21., péntek

Lecsó csirkemellel és fürjtojással.

 


A nyár beköszöntével igen sűrűn készítek lecsót ebédre, mert az egyik nagy kedvencünk.... de gondolom ezzel sokan vannak még így. Most az egyszerű tojásos lecsót kicsit újragondoltam, és elősütött csirkemell is került bele, mely állítom nem rontotta el. A tyúktojás helyett pedig az aprócska, és sokkal krémesebb ízű fürjtojással gazdagítottam, melyet egyszerűen csak az elkészült lecsóra ütöttem rá, és tükörtojásként sütöttem meg. Én a fürjtojásokat lágyabbra sütöttem, de ez már ízlés dolga..... Az elkészült lecsót péksüteménnyel tálaltam, de pl. egy szelet friss kenyérrel is tunkolhatjuk.



 Hozzávalók:

 1 db csirkemellfilé

10 dkg füstölt kolbász (csípős) 

1 db vöröshagyma (nagyobb)

4 db  tv paprika

3 db paradicsom

kb. 16 db fürjtojás

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

2 ek kukoricaliszt

2 ek chilis étolaj 

2 ek étolaj

 


A csirkemellet vékonyan szeleteljük fel, sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk egy fél órát állni, hogy az ízek átjárják. 

 Ezután forgassuk bele a kukoricalisztbe.

Az étolajat hevítsük fel, helyezzük bele a kukoricalisztbe forgatott csirkemellet, és pár perc alatt, mindkét oldalát süssük zsemleszínűre, majd szedjük ki a zsiradékból és tegyük félre. (Én 2-2 percig sütöttem mindkét oldalát.)

A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk félbe, és vékonyan szeleteljük fel. A paprikát vágjuk fel vékonyabb karikákra, a paradicsomot vágjuk cikkekre. A füstölt kolbászt vágjuk kisebb kockákra.

Egy serpenyőbe hevítsük fel a chilis étolajat, majd adjuk hozzá a felkockázott füstölt kolbászt, és süssük pirosra.

Ezután adjuk hozzá felszeletelt vöröshagymát, pároljuk pár percig, majd adjuk hozzá először a paprikát, majd amikor kissé összeesett a paradicsomot is.

Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd lefedve, néha megkeverve, addig pároljuk, hogy még roppanós maradjon a paprika, és a paradicsom is. (figyeljünk, nehogy túlpároljuk, és platty legyen a lecsó)

Ezután  az elősütött csirkemellcsíkokat helyezzük bele a lecsóba, majd egyesével üssük bele a fürjtojásokat, és pároljuk tovább pár percig, attól függően, hogy a tojást lágyabban vagy éppen keményebben szeretnénk enni. (Én pl. lágyabbra hagytam...)


 

Az elkészült lecsót ízlés szerint a serpenyőben is tálalhatjuk, de tányérra is szedhetjük. Kínálhatunk mellé egy szelet friss kenyeret, vagy éppen péksüteményt.


A fürjtojás a következő linkre kattintva megrendelhető:

Fürjes Major

Telefonos megrendeléshez pedig hívd a:  +3630 515 6108  Leicht-Érdi Gabriella.

 

2020. június 26., péntek

Szezámmagos-krumplis húsgolyó medvehagymás fürjtojással.





Húsgolyó vagyis fasírt készült ebédre, de a húsmasszába most a tejben áztatott zsemle, a hagyma, és a fűszerek mellett került még nyers, reszelt krumpli is melytől még finomabb és szaftosabb lett... Az összegyúrt húsmassza közepébe formázás előtt egy-egy bükkfán füstölt, medvehagymás olajban pácolt fürjtojást tettem, majd szezámmagba beleforgattam, és bő olajban sütöttem ki. Ízlés szerint olajjal enyhén meglocsolva, sütőben is megsüthetjük a golyókat, de a bő olajban sütés ellenére sem szívta magába az olajat. Tálaláskor egyszerű paradicsomsalátát kínáltam hozzá, melyet a fürjtojás pácolásához használt, és megmaradt, medvehagymás olajjal ízesítettem. 






 Szezámmagos-krumplis húsgolyó hozzávalói:

50 dkg darált hús (pl. sertés comb, csirkemell...)
1 kisebb vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 db krumpli (nagyobb)
1 db zsemle (tejben áztatva)
1 db tojás (nagy)
só (ízlés szerint)
1 tk ételízesítő
őrölt fekete bors (ízlés szerint)
2 ek szezámmag
kb. 20 db medvehagymás olajban pácolt, füstölt fürjtojás
kb. 5 dl étolaj a sütéshez



A szikkadt zsemlét áztassuk be tejbe, majd amikor már megszívta magát, nyomkodjuk ki.

A darált húshoz egy kisebb lyukú reszelőn, reszeljük hozzá a megpucolt krumplit, a vöröshagymát, és a fokhagymát.

Ezután adjuk hozzá a kinyomkodott zsemlét, az egész tojást, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az ételízesítővel, majd alaposan gyúrjuk össze, és hagyjuk a húsmasszát egy fél órát állni.

Közben a fürjtojásokat szedjük ki a medvehagymás-olajos pácból, és csepegtessük le.

Ezután a húsmasszából csippentsünk le kisebb darabot, a tenyerünkbe nyomkodjuk kicsit szét, helyezzünk a közepébe egy fürjtojást, formázzuk meg, majd forgassuk bele a szezámmagba. 

Az olajat hevítsük fel, helyezzük bele a húsgolyókat, majd kisebb hőfokon, többször átfordítva süssük szép aranybarnára.

Amikor a húsgolyók átsültek, és szép aranybarnák, szedjük ki papírtörlőre, majd tálalásig tartsuk melegen.






 Paradicsomsaláta hozzávalói:

5-6 db paradicsom
2-3 ek méz
2 tk dijoni magos mustár
1/2 citrom leve
csipet só
1/2 vöröshagyma (kisebb)
2 ek medvehagymás olaj (a fürjtojásnál visszamaradt..)


Egy tálba kanalazzuk bele a mézet és a mustárt, szórjuk meg egy csipet sóval, facsarjuk hozzá a citromlevet, és adjunk hozzá két evőkanállal a medvehagymás olajból, majd keverjük össze.

Ezután adjuk hozzá a cikkekre vágott paradicsomot, szórjuk meg az apróra vágott vöröshagymával, majd óvatosan keverjük, forgassuk össze, és hagyjuk állni, hogy az ízek jól összeérjenek.





Tálaláskor a frissen kisült fürjtojásos húsgolyókat a paradicsomsalátával kínáljuk. Ízlés szerint készíthetünk nagyobb húsgolyót is, melynek a közepébe főtt tyúktojást tehetünk.


A fürjtojás a következő linkre kattintva megrendelhető:

Fürjes Major

Telefonos megrendeléshez pedig hívd a:  +3630 515 6108  Leicht-Érdi Gabriella.


1 adag tápanyatartalma:

Energia: 509 kcal

Fehérje: 39 g

Zsír: 29 g

Szénhidrát: 23 g


2020. június 12., péntek

Füstölt sajtos-zöldséges pizza fürjtojással.




A pizzát szerintem a felnőttek, és a gyerekek egyaránt szeretik, nálunk is nagy kedvenc. A pizzatésztát elkészíthetjük mi magunk is, de van amikor nincs rá elegendő idő, na akkor bizony jól jön a készen megvásárolható is. Én pl. nagyon szeretem a Tante Fanny tönkölyös pizzatésztát, így most is azt hívtam segítségül. A fűszeres sajtos-tejföllel megkent tésztáról most pl. lemaradt a hús, viszont került rá bőven a zöldségekből... és a fürjtojásból is, melyet ízlés szerint süthetünk lágyabbra, vagy éppen keményebbre. A pizzatésztát pedig ízlés szerint bármilyen, roppanósra előfőzött zöldséggel megpakolhatjuk.....






 Hozzávalók:

15 dkg füstölt sajt
2 dl tejföl (20%-os)
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
1 kisebb csokor snidling
 




A zöldségeket enyhén sós vízben pár perc alatt főzzük roppanósra, majd szűrjük le, és hagyjuk teljesen kihűlni. (A főzővízbe tegyünk egy fél kávéskanál szódabikarbónát, hogy megmaradjon a szép színe a zöldségeknek.)

A reszelt sajtból vegyünk ki egy keveset, a maradékhoz adjuk hozzá a tejfölt, az apróra vágott snidlinget, ízlés szerint sózzuk, és borsozzuk, és keverjük össze.

A pizzatésztát csomagoljuk ki, majd a papírral együtt tegyük egy nagyobb méretű tepsire.

Ezután egyenletesen kanalazzuk rá a sajtos-fűszeres tejfölt, majd pakoljuk rá az előzőleg roppanósra főzött, és kihűtött zöldségmixet.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, és süssük kb. 25 percig, majd vegyük ki, üssük rá a fürjtojásokat, szórjuk meg a félretett reszelt sajttal,  tegyük vissza a sütőbe, és süssük még pár percig. (Én légkeverésnél 170 fokon, 30 perc alatt sütöttem készre.)


Tipp:
Miután a fürjtojással visszatettük a sütőbe, attól függően süssük tovább, hogy a tojásokat lágyabbra, vagy éppen keményebbre szeretnénk sütni. Én pl. lágyabbra sütöttem.)





Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel a pizzát, majd úgy kínáljuk. Én zöldségmixet használtam, de ízlés szerint bármilyen, roppanósra előfőzött zöldséggel megpakolhatjuk a tésztát.


A fürjtojás a következő linkre kattintva megrendelhető:

Fürjes Major

Telefonos megrendeléshez pedig hívd a:  +3630 515 6108  Leicht-Érdi Gabriella.



2020. június 5., péntek

Csicseriborsó saláta chilis fürjtojással.




A napokban ebédnél marad egy darab sült hús, mely a hűtőben várakozott, én pedig azon agyaltam, hogy mihez is használjam fel. Mivel a sült hús mellett meglapult egy üveg chilis olajban pácolt fürjtojás, melyet még Gabikától kaptam a Fürjes Majorból, és volt itthon egy üveg csicseriborsó, így adott volt hogy együtt kerülnek bele egy finom salátába.... A dresszingbe a mézen, citromlén, és a magos dijoni mustáron kívül került még két evőkanál chilis étolaj is, melytől kellemesen csípős ízű lett a saláta.






 Hozzávalók:

1 ü. csicseriborsó
10 db fürjtojás (chilis olajban)
3 db paradicsom
kb. 20 dkg sült hús (pl. maradék)
3 ek méz
2 tk magos dijoni mustár
1 citrom leve
csipet só
2 ek chilis étolaj





 A csicseriborsót öntsük egy szűrőbe, folyó víz alatt mossuk le, majd alaposan csepegtessük le.

A fürjtojásokat szedjük ki a chilis olajból, majd vágjuk félbe.

A paradicsomot ízlés szerint szeleteljük fel.

A sült húst, mely lehet maradék is.... tépkedjük kisebb darabokra.

A mézhez adjuk hozzá a mustárt, a chilis étolajat, a citromlevet, egy csipet sót, majd keverjük alaposan össze. (citromlevet ízlés szerint adjunk hozzá)

Egy tálba tegyük bele a lecsepegtetett csicseriborsót, adjuk hozzá a sült húst, majd öntsük rá a mézes-citromos..... dresszinget, és keverjük alaposan össze.

Ezután adjuk hozzá a felszeletelt paradicsomot, majd óvatosan keverjük, forgassuk össze, és hagyjuk legalább egy fél órát állni, hogy az ízek összeérjenek. (minél tovább áll, annál finomabb lesz)






Tálalás előtt helyezzük a salátára a félbevágott fürjtojásokat, majd ízlés szerint szórjuk meg apróra vágott snidlinggel, és úgy kínáljuk.


A bükkfán füstölt, és különböző pácolással készült fürjtojás a következő linkre kattintva megrendelhető:

Fürjes Major

Telefonos megrendeléshez pedig hívd a:  +3630 515 6108  Leicht-Érdi Gabriella. 


1 adag tápanyagtartalma:

Energia:197 kcal

Fehérje: 18 g

Zsír: 7 g

Szénhidrát: 15 g


2020. május 31., vasárnap

Kapros zöldborsópüré pácolt fürjtojással.




Az egyik előző bejegyzésemben (a linkre kattintva olvasható) már írtam arról, hogy  Gabikától a Fürjes Majorból különböző pácolással készült bükkfán füstölt fürjtojást kaptam, melyből most a fokhagymás pácban érlelt került a tányérunkra. Persze azért nem csak úgy magában ettük meg (igaz úgyis nagyon finom 😉) hanem készítettem hozzá egy selymesen krémes, kaporral ízesített zöldborsópürét. A két ízvilág pedig remekül összeillik.... Mivel volt itthon teljes kiőrlésű zsemle, így a melegszendvicssütőben ropogósra sütöttem, majd egy kis pogácsaszaggatóval szúrtam ki. Tálalás előtt a kis zsemlekorongokra kanalaztam a borsópürét, egy-egy félbevágott fürjtojást ültettem rá, majd így tálaltam a falatkákat. Ha a gyerekek kedvében szeretnénk járni, akkor a borsópüré tetejére pl. tehetjük a félbevágott fürjtojást a fehérjével felfelé, majd a zöld püréből pötyögtessünk rá egy mosolygós smiley-t. 😀 Így a gyerekek is szívesebben falatozzák majd.






Hozzávalók:

30 dkg zöldborsó (lehet fagyasztott is)
1 kisebb csokor kapor
1 db vöröshagyma
só (ízlés szerint)
őrölt fehér bors (ízlés szerint)
2-3 dkg vaj (teavaj)





A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra. A kaprot csipkedjük le a vastagabb szárrészről. A borsót fejtsük ki, vagy ha fagyasztottat használunk akkor szobahőmérsékleten engedjük fel.

Ezután tegyük egy edénybe a hagymát, borsót, kaprot, szórjuk meg egy nagyobb csipet sóval, pár perc alatt főzzük puhára, majd szűrjük le.

Ezután a leszűrt borsóhoz adjunk hozzá kb. 2 evőkanál főzőlevet, majd botmixerrel pépesítsük.

Ezután tegyük egy szűrőbe, és passzírozzuk át, hogy egy selymes borsópürét kapjunk, majd adjuk hozzá a vajat, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és keverjük simára. 

Végül tegyük be a hűtőbe, hogy a borsópüré kellően lehűljön, és az  ízek jól összeérjenek.

A fürjtojásokat tegyük egy szűrőbe, alaposan csepegtessük le, majd vágjuk félbe.

Tálaláshoz pl. piríthatunk vékonyra felszeletelt kiflikarikát, vagy éppen félbevágott zsemlét, melyet ízlés szerinti pogácsaszaggatóval ki is szúrhatunk, hogy kis falatkákat kapjunk. Én félbevágott teljes kiőrlésű zsemlét pirítottam meg a szendvicssütőbe, majd szúrtam ki.





Tálaláskor a kis zsemlekarikákra kanalazzuk rá a zöldborsópürét, majd helyezzünk rá egy-egy félbevágott fürjtojást, és díszítsük kaporral.


Tipp:
A borsópüré tetejére pl. tehetjük a félbevágott fürjtojást a fehérjével felfelé, majd a zöld püréből pötyögtessünk rá egy mosolygós smiley-t. 😀 Így a gyerekek is szívesebben falatozzák majd.


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 185 kcal
 
Fehérje: 8 g
 
Zsír: 11 g

Szénhidrát: 13 g


2020. május 26., kedd

Bükkfán füstölt fürjtojás a Fürjes Majorból.




A napokban egy számomra nagyon kedves fiatalasszony, Gabika keresett meg, és elmesélte hogy létrehozta a Fürjes Majort, ahol mint a neve is mutatja fürjeket tart. Kezdő kistermelőként természetesen tele van jobb-jobb ötletekkel, hogy hogyan is lehetne minél többféleképpen értékesíteni az apró kis fürjtojásokat. A Bükkfán füstölt, majd különböző ízesítésű pácba helyezett tojások már látványra is nagyon gusztusosak, és az esztétikus üvegekben csak úgy kínáljak magukat. A beszélgetés végén pedig Gabika megajándékozott egy kóstolót tartalmazó ajándékcsomaggal, melyet természetesen nagy örömmel fogadtam el, és itt is szeretnék még egyszer megköszönni a kedvességét.   





Most pedig essen néhány szó erről az aprócska fürjtojásról, melynek energiatartalma csekély, és mindössze 15 kalóriát tartalmaz, mely a tyúktojásnak csupán az ötöde.

Azonban a kis méretéhez viszonyítva fehérjékben, A-, B1-, B2-, C-, D3-, E-, vitaminban és ásványi anyagokban gazdag.

A fürjtojás fogyasztását többféle betegség  (pl. légzőszervi fertőzések, gyulladásos, allergiás eredetű panaszok, emésztőrendszeri betegségek, stb....) esetén kúraszerűen is ajánlják.

A fürjtojás hosszabb ideig eltartható, így pl. szobahőmérsékleten egy hónapig, hűtőszekrényben pedig akár két hónapig is friss, felhasználható marad.





Az üvegbe zárt, pácolt fürjtojásokat alig vártam hogy megkóstolhassam, így aztán izgatottan csavartam le a kupakokat.....

Az első amit megéreztem az a finom, enyhén füstös illat volt, na már ekkor jó nagyokat nyeltem, és biztos voltam benne, hogy az üvegekbe egy ízorgia van beletöltve.... és nem is tévedtem!😉

Mindhárom ízesítésű tojás abban megegyezik hogy finoman érződik rajtuk a bükkfa füstös íze.

A fokhagymás olajos páctól a tojás finom, ám egyáltalán nem tolakodó fokhagymást ízt kapott.

A chilis olajos pácban a tojás átvette a kissé, de szintén nem tolakodó csípős ízvilágot.

A medvehagymás olajos páctól pedig jól érződik a tojáson a medvehagyma finom íze.

Bevallom, mindhárom ízesítés nagyon a kedvemre való, és ha választanom kellene, hogy melyik a kedvencem, bizony nehéz feladat lenne számomra mert mindegyik nagyon finom.





Amennyiben felkeltette az érdeklődésedet, és szeretnéd megkóstolni, akár csak megfőzve, tükörtojásnak megsütve..... vagy éppen a füstölt, és különböző pácolással készült tojásokat hidegtálak, szendvicsek, saláták készítéséhez felhasználni, akkor nincs más dolgod mint felkeresni a Fürjes Majort és megrendelni.


Rendeléshez pedig kattints az alábbi linkre:

Fürjes Major

Telefonos megrendeléshez pedig hívd a:  +3630 515 6108  Leicht-Érdi Gabriella.