A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejszínes. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejszínes. Összes bejegyzés megjelenítése

2025. február 19., szerda

Almás muffin cukorbetegeknek.

 


A muffin a legegyszerűbben elkészíthető sütemény, mert csak keverünk-kavarunk, a formába kanalazzuk, és már mehet is a sütőbe. Amikor nincs időm, vagy éppen kedvem, szívesen sütök muffint..... A napokban megérkezett a "a mi Otthonunk" magazin, melyben újra indult a Terített asztal rovat, és rögtön meg is tetszett ez az almás muffin recept, így hozzáláttam a sütéshez. A tészta zabpehelyliszttel, és tönkölyliszttel készült, cukor helyett pedig édesítővel, így a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. A muffin már magában is finom, de én azért készítettem hozzá egy finom, vaníliás mascarponekrémet. Mondhatom nem rontotta el, sőt.....  



Hozzávalók 12 db-hoz:

12 dkg zabpehelyliszt

8 dkg tönkölybúza finomliszt

csipet só

10 dkg vaj

10 dkg eritrit

2 db tojás (nagy)

1 tk vaníliaaroma

2 dl tejföl (v. natúr joghurt)

10 gramm sütőpor

1 kk szódabikarbóna

1 kk őrölt fahéj

1/2 citrom reszelt héja

1 db alma nagyon apró kockákra vágva

 


A kétféle lisztet keverjük össze, majd keverjük hozzá a csipet sót, a sütőport, a szódabikarbónát, az őrölt fahéjat, és a reszelt citromhéjat. (Én a zabpelyhet kávédarálóval lisztes állagúra daráltam, és azt használtam fel.)

A vajat olvasszuk fel (csak éppen langyos legyen), adjuk hozzá az eritritet és a vaníliaaromát, majd keverjük habosra.

Ezután egyesével adjuk hozzá a tojásokat, és mindegyikkel külön-külön keverjük alaposan össze, majd keverjük hozzá a tejfölt (vagy natúr joghurtot) is.

Ezután adjuk hozzá a lisztes keveréket és keverjük simára, majd keverjük hozzá az apróra vágott almát is.

A sütőformát béleljük ki muffinpapírral vagy szilikonos muffinformával, majd egyenletesen osszuk el 12 adagra a masszát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 30 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 30 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hagyjuk pár percig  a formában hűlni, majd helyezzük rácsra és hűtsük ki teljesen a muffinokat.

 


Mascarponekrém hozzávalói:

25 dkg mascarpone

10 dkg eritrit

1 tk vaníliaaroma

1 dl Milli habtejszín

 

A mascarponéhoz adjuk hozzá az eritritet és a vaníliaaromát, majd keverjük simára.

A habtejszínt verjük fel kemény habbá, majd óvatosan keverjük hozzá a mascarponekrémhez.

Tálaláskor a kihűlt muffin tetejére kanalazzuk rá a mascarponekrémet, majd úgy kínáljuk. Ízlés szerint a krémet el is hagyhatjuk, és poreritrittel megszórva tálaljuk. 


2024. október 25., péntek

Fűszeres sütőtökkrémleves.

 


Az ősz beköszöntével sokszor veszek sütnivaló tököt, és szívesen készítek egy-egy finom krémlevest. A napokban birsalma kompótot főztem, és gondoltam annak a finom, fűszeres levében főzöm meg a sütőtököt, és ez remek ötletnek bizonyult. Az elkészült leves finom és krémes, és még a birsalma íze is érződik rajta. Persze megfőzhetjük pl. almalében, vagy éppen befőtt levet is adhatunk hozzá, az íze akkor is finom lesz. Ameddig a leves készült, egy nagyobb marék tökmagot megpörköltem, majd azzal tálaltam. A tökmagot el is hagyhatjuk, de kár lenne, mert a krémes, fűszeres leveshez nagyon jól illik a pörkölt tökmag. Cukor helyett pedig édesítőszerrel készült, a kompót is, és a leves is, így cukorbetegként is bátran kanalazgattam.




Hozzávalók:

kb. 50 dkg felkockázott sütőtök

1 l almalé (v. kompótlé, befőttlé)

cukor (ízlés szerint)

4 db szegfűszeg

1/2 csillagánizs

1/2 kk őrölt fahéj 

1 narancs reszelt héja

1 cs vaníliás cukor

2 tk vaníliás pudingpor

2 dl habtejszín




A felkockázott sütőtököt tegyük egy edénybe, majd öntsük fel az almalével, ízlés szerint adjunk hozzá cukrot, fűszerezzük, és a tököt főzzük puhára. (Én előző nap birsalma kompótot főztem, és annak a levében főztem meg a sütőtököt.)

Amikor puhára főtt, vegyük ki a szegfűszeget és a csillagánizst, majd botmixerrel pépesítsük.

A pudingport keverjük simára egy kevés tejszínnel, majd adjuk hozzá a maradék tejszínt is.

Ezután tegyük vissza a tűzre a pépesített sütőtököt, melegítsük forráspontig, majd állandó keverés mellett öntsük hozzá a pudingos-tejszínes keveréket.

Ezután kevergetve főzzük pár percig, hogy a leves kellően besűrűsödjön.

Ameddig a leves fől, addig pörköljük meg a tökmagot.

Tálaláskor merjük a levest tányérba, majd szórjuk meg a pörkölt tökmaggal, és úgy kínáljuk. A tökmagot el is hagyhatjuk, de kár lenne, mert a krémes, fűszeres leveshez nagyon jól illik a pörkölt tökmag.


2024. június 22., szombat

Mogyoróvajas torta sós karamellel. (sütés nélküli)

 

 

A napokban bizony nem fáztunk, és ez továbbra is így marad, tehát a sütőt semmi szín alatt nem ajánlott bekapcsolni. Viszont, ha egy finom tortára vágyunk, akkor jól jöhet egy sütés nélküli, ám nagyon krémes, és nagyon finom torta, mint pl. ez a mogyoróvajjal készült. A torta alapja kekszes alap, de ízlés szerint babapiskótával is készíthetjük. A mogyoróvajas krémből nem maradhat ki a mascarpone és a tejszínhab sem.... a tortát pedig a sós karamell teszi még finomabbá, olyan abbahagyhatatlanná. (sós-karamell receptje fázisfotókkal erre a linkre kattintva található)  Készíthetjük pl. a vasárnapi ebéd utáni desszertnek, de ünnepi alkalmakon is megállja a helyét.



Hozzávalók a 24 cm-es kekszes alaphoz:

25 dkg Győri Édes keksz

12 dkg vaj


A kekszet morzsoljuk össze, vagy daráljuk le.

A vajat melegítsük fel, majd adjuk hozzá a morzsalékos kekszhez, és alaposan keverjük össze.

Egy 24 cm-es tortaformát béleljünk ki sütőpapírral, egyenletesen terítsük bele a kekszmorzsát, majd tenyérrel lapogassuk le. 

Ezután tegyük be a hűtőbe hogy megdermedjen, közben pedig készítsük el a mogyoróvajas krémet.



Mogyoróvajas krém hozzávalói:

4 ek mogyoróvaj

25 dkg mascarpone

15 dkg porcukor

2 cs vaníliás cukor

3 dl Hulala (v. habtejszín)

10 gramm porzselatin + 0,5 dl víz


 A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd tegyük be a hűtőbe felhasználásig.

A mogyoróvajhoz adjuk hozzá a mascarponét, a porcukrot, és a vaníliás cukrot, majd keverjük habosra. ( Én olyan mogyoróvajat használtam, melyben apró mogyoródarabok is voltak.)

A vizet melegítsük forráspontig, majd vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a porzselatint, és addig keverjük, míg teljesen feloldódik, és langyosra hűl.

Ezután öntsük a mogyorókrémhez, és keverjük alaposan össze.

Ezután keverőkanállal apránként  keverjük hozzá a keményre felvert tejszínhabot, majd vegyük ki a hűtőből a kekszes alapot, és egyenletesen kanalazzuk rá a habos-mogyoróvajas krémet.

Ezután tegyük vissza a hűtőbe pár órára, vagy egész éjszakára, hogy a krém megdermedjen és az ízek összeérjenek.



Sós karamell hozzávalói:

20 dkg kristálycukor

60 gramm víz

65 gramm vaj

100 gramm habtejszín

2-3 csipet só


A cukrot és a vizet tegyük egy serpenyőbe, majd néha megkeverve olvasszuk fel.

Amikor elkezd karamellizálódni, vegyük kisebbre a hőfokot, majd kevergetve karamellizáljuk világos színűre. Közben az összecsomósodott cukordarabkákat nyomkodjuk szét. (vigyázzunk, mert a cukor gyorsan megéghet és keserű lesz)

Amikor szépen megkaramellizálódott adjuk hozzá a vajat, majd keverjük simára.

Ezután vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a szobahőmérsékletű tejszínt, és keverjük össze.

Ezután tegyük vissza a tűzre, majd kevergetve kb. 2-3 perc alatt sűrítsük be úgy, hogy azért még folyós maradjon.(hűtés közben még sűrűsödni fog!!!)

Végül vegyük le a tűzről, apránként keverjük hozzá a sót, majd kevergetve hűtsük pár percig. (közeben kóstoljuk hogy elég sós-e, ha nem még keverjünk hozzá sót, de arra figyeljünk kóstolás közben, hogy a karamell nagyon forró)

Pár perc kevergetés után vegyük ki a tortát a hűtőből, csorgassuk rá egyenletesen a még meleg sós karamellt, majd tegyük vissza a hűtőbe hogy teljesen megdermedjen a karamell.



Tálalás előtt vegyük ki a tortát a hűtőből, ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk. A karamellréteget érdemes először egy recés késsel átvágni, majd utána szeletelni a tortát, mert így szép szeleteket tudunk majd vágni.


2024. június 14., péntek

Eperkrémleves mandulás habgaluskával cukorbetegeknek.

 


Nálam a kertben még érik a folyton termő eper, igaz már apróbbak az eperszemek, de pl. krémlevesnek éppen megfelelnek. Ma már az idő is melegebb volt, így egy finom, fűszeres krémlevest főztem, melyet pörkölt mandulába forgatott habgaluskával tálaltam. Mivel azért még kánikuláról nem beszélhetünk így langyosan tálaltam, viszont kánikula idején jól lehűtve a legfinomabb..... Ízlés szerint pedig cukorral, vagy ízlés szerinti édesítővel is készíthetjük.

 


Hozzávalók:

50 dkg eper

2 ek eritrit

3 db szegfűszeg

1 kk őrölt fahéj

1/4 csillagánizs

1 tk vaníliaaroma

5-6 db mentalevél

1/2 citrom reszelt héja

1 dl Milli  habtejszín

1 ek vaníliás pudingpor (főzős)

8 dl víz


Az epret alaposan mossuk meg, majd daraboljuk fel.

Ezután öntsük fel a vízzel, adjuk hozzá a fűszereket, az eritritet, és főzzük kb. 10 percig. (ízlés szerint több édesítőt is adhatunk hozzá)

Ezután szedjük ki a mentalevelet, a szegfűszeget, és a csillagánizst, majd bormixerrel pépesítsük.

A tejszínt keverjük simára a pudingporral, és állandó keverés mellett, öntsük a forrásban lévő leveshez, majd kevergetve főzzük egy-két percig, hogy besűrűsödjön.



Mandulás habgaluska hozzávalói:

5 dkg szeletelt mandula

1 dl Milli habtejszín


A szeletelt mandulát állandó kevergetés mellett pörköljük meg, majd rögtön öntsük ki egy tányérra, nehogy megégjen. (figyeljünk, és kisebb lángon pörköljük, mert nagyon hamar megég)

Közvetlen tálalás előtt a habtejszínt verjük fel kemény habbá, és két evőkanál segítségével formázzuk meg, majd forgassuk bele a pörkölt mandulába.

 


Tálaláskor szedjük a krémlevest tányérba, majd helyezzük rá a pörkölt mandulába forgatott habgaluskát, és úgy kínáljuk.


2024. május 31., péntek

Bodzás-epres pohárkrém. (nem csak cukorbetegeknek)

 

 

A bodza, és az eper nagyon jól összeillenek, és mivel az eper még bőven terem a kertben, a bodzabokron is fellelhető még egy-egy virág, így ebéd utáni desszertnek egy finom pohárkrémet készítettem. Az eper főzés közben átvette a bodza ízét, mely jól érződött a pohárkrémben. Én ugyan eritrittel készítettem, de természetesen cukorral is nagyon finom lesz a pohárkrémünk.




Hozzávalók 4 pohárhoz:

25 dkg mascarpone

2 dl Milli habtejszín

2-3 ek eritrit

1 tk vaníliaaroma


Epres rész hozzávalói:

30 dkg eper

2 db bodzavirág

1 tk vaníliaaroma

2 ek eritrit

1 dl víz

3 db szegfűszeg

1 kk őrölt fahéj

1 ek étkezési keményítő + pici víz



Az epret alaposan mossuk meg, daraboljuk fel, adjuk hozzá az eritritet, a vaníliaaromát, a szegfűszeget  az őrölt fahéjat, a vizet, és a bodzavirágot, majd főzzük pár percig. (közben többször keverjük meg)

Ezután szedjük ki a bodzavirágot, és a szegfűszeget.

A keményítőt keverjük simára egy kevés vízzel, majd öntsük hozzá a forrásban lévő eperhez, és kevergetve sűrítsük be.

Ezután vegyük le a tűzről, és hűtsük ki teljesen.

A mascarponéhoz adjuk hozzá az eritritet, és a vaníliaaromát, majd keverjük simára.

A habtejszínt verjük fel kemény habbá, majd apránként, óvatosan hogy a hab ne nagyon törjön, keverjük hozzá a mascarponekrémhez.

Ezután az előkészített poharakba felváltva rétegezzük a mascarponekrémet és a bodzás epret, majd tálalásig tegyük be a hűtőbe, hogy az ízek jól összeérjenek.

 

 

 

Tálalás előtt legalább egy fél órával vegyük ki a hűtőből a pohárkrémet, hogy ne legyen majd vad hideg. Én pl. felolvasztottam egy darabka diabetikus csokoládét, majd belemártottam az eperszemet, és bodzavirággal, és a csokoládés eperrel díszítettem a pohárkrémet.


2024. április 20., szombat

Lazac tejszínes-sajtos szószban.

 


Egyik kedvenc tengeri halam a lazac, így bevásárláskor egy szép darabot vettem, melyből finom ebéd készült. A befűszerezett halszeleteket elősütöttem, majd tejszínes-sajtos szószban főztem készre melyet kaporral bolondítottam meg. A köretet sem bonyolítottam túl, egyszerű kuszkusz készült és azzal tálaltam, de jól illik hozzá pl. a krumplipüré, és a rizs is. Mivel a halnak sem kellett hosszú idő, és a kuszkusz is gyorsan elkészült, így pikk-pakk elkészültem az ebéddel, és már tálalhattam is.



Hozzávalók 4 szelethez:

kb. 30 dkg lazac 

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1,5 dl fehérbor (v. víz)

2 dl főzőtejszín

15 dkg reszelt sajt (pl. gouda, trappista...)

1 kisebb csokor kapor

3 ek olívaolaj

5 dkg vaj

só (ízlés szerint)

őrölt színesbors (ízlés szerint)

1/2 citrom leve



 A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, majd mindkettőt vágjuk fel apróra. A kaprot szintén vágjuk fel apróra. A sajtot reszeljük le egy nagyobb lyukú reszelőn.

A lazacot ízlés szerint szeleteljük fel, majd facsarjuk rá a citromlevet, sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk egy fél órát állni, hogy az ízek átjárják. (Én 4 szeletre vágtam.)

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd helyezzük bele a lazacszeleteket, és mindkét oldalát, pár perc alatt süssük aranybarnára. Ezután szedjük ki a zsiradékból, és tegyük félre.

A visszamaradt zsiradékhoz adjuk hozzá a vajat, hevítsük fel, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, pár perc után a fokhagymát, és pároljuk üvegesre. 

Ezután öntsük fel a borral (v. vízzel) és lefedve pároljuk pár percig, majd adjuk hozzá a főzőtejszínt, a reszelt sajtot, és az apróra vágott kaprot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, keverjük alaposan össze, és kevergetve főzzük pár percig.

Ezután helyezzük bele a szószba az elősütött lazacszeleteket, és kanalazzunk rá a szószból, majd fedjük le a serpenyőt, és főzzük kb. 10 percig.

Amikor a lazacszeletek készre főttek, vegyük le a tűzről, és lehetőleg rögtön tálaljuk, nehogy a halhús a forró szószban tovább főljön, és kiszáradjon. 

Közben készítsünk hozzá ízlés szerint köretet. Pl. kuszkuszt, krumplipürét, esetleg tésztát....



Tálaláskor helyezzük tányérra a lazacszeletet, kanalazzuk rá a tejsínes-sajtos szószt, ízlés szerint tegyünk mellé a köretből, és úgy kínáljuk. Én kuszkuszt készítettem hozzá, mely jól illett a fűszeres, szaftos lazachoz.


2024. január 13., szombat

Sült lazac hagymamártással és baconös túrós csusza roláddal.

 


Folytatom a visszatekintés, hogy milyen új fogás került tavaly az ünnepi asztalra. A karácsonyi ünnepekre a pontyhalászlé, és rántott pontyszelet  mellett, mindig az asztalra kerül egy-egy lazacos fogás is. Így történt ez 2023 karácsonyán is..... a fűszeres lazacszeletet megsütöttem, melynek a bőre finom, ropogósra sült, a túrós csusza pedig baconbe csomagolva került a sütőbe, és hogy ne legyen túl száraz így együtt, egy finom hagymamártást készítettem, majd azzal tálaltam. Az ízek remekül összeillettek, és a túrós csuszának egy külön ízt adott a sült bacon.




Hozzávalók a lazachoz:

2 db lazacfilé (kb. 20 dkg-os)
1/2 citrom leve
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
5 dk vaj
2-3 ek olívaolaj


Mindkét lazacfilét ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, facsarjuk rá a citromlevet, majd hagyjuk legalább egy órát állni, hogy az ízek jól átjárják.

A vajat, és az olívaolajat hevítsük fel egy serpenyőbe, és a bőrével lefelé helyezzük bele az előzőleg befűszerezett lazacszeleteket, majd a forró zsiradékkal locsolgatva, süssük kb. 10 percig.

Ezután helyezzük be előmelegített, közepes hőmérsékletű sütőbe, és süssük még 10-15 percig, majd vegyük ki a sütőből, és tálalásig tartsuk melegen. ( A serpenyő nyelét csomagoljuk be alufóliába mielőtt betennénk a sütőbe!!!!)



Hagymamártás hozzávalói:

3 db nagyobb vöröshagyma

2 ek étolaj

5 dkg vaj

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

késhegynyi őrölt szerecsendió (el is hagyható)

1 tk ételízesítő

1/2 ek dijoni mustár

1ek liszt

2 dl fehérbor

4 dl víz

2 dl főzőtejszín


A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra.

A vajat és az olajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, szórjuk meg egy csipet sóval, majd pároljuk üvegesre.

Amikor már üvegesre párolódott, szórjuk meg az ételízesítővel, ízlés szerint őröljünk rá színes borsot, enyhén sózzuk, és pároljuk még 1-2 percig.

Ezután szórjuk meg a liszttel, alaposan keverjük össze, öntsük fel a borral és a vízzel, majd addig főzzük, hogy a levét szinte elfője. (közben többször keverjük meg, nehogy lekapja az alját)

Amikor szinte elfőtte az összes levét, vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a főzőtejszínt és a mustárt, turmixoljuk össze, majd egy szitán passzírozzuk át, hogy szép selymes legyen.

Ezután öntsük vissza az edénybe, és állandó kevergetés mellett, főzzük még 1-2 percig.

Amikor elkészült egy folpack fóliával fedjük le, hogy ne bőrösödjön meg a teteje, és tálalásig tartsuk melegen.



Hozzávalók a baconös túrós csusza roládhoz:

kb. 50 dkg bacon

10 dkg kocka tészta (nagykocka)

25 dkg túró

só (ízlés szerint)
 
 
A tésztát enyhén sós vízben főzzük ki, majd öblítsük le hideg vízzel, ezután alaposan csepegtessük le.
 
A túrót villával törjük össze, adjuk hozzá a lecsepegtetett tésztát, ízlés szerint sózzuk, majd keverjük össze.(a sózással azért óvatosan bánjunk, mert a bacon is sós)
 
Vágjunk le egy nagyobb darab folpack fóliát, majd a baconszeleteket helyezzük egymás mellé úgy, hogy kissé fedjék egymást.
 
Ezután az alsó szélétől kicsit beljebb, kanalazzuk rá a túrós csuszát, majd a fólia segítségével tekerjük fel úgy, mint a bejglit. (Én két rudat csináltam ebből a mennyiségből.)
 
Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, és helyezzük rá a roládot. 
 
Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük szép aranybarnára a bacont.
 
Amikor készre sült, vegyük ki a sütőből, és hagyjuk hűlni, hogy szépen feltudjuk szeletelni. 



Tálaláskor helyezzük tányérra a lazacszeletet, kanalazzuk mellé a mártást, tegyünk rá pár szeletet a túrós csusza roládból, majd úgy kínáljuk.


2023. december 22., péntek

Mogyoróvajas torta (cukorbetegeknek)

 


Az idei évben is egy új recepttel készült torta kerül majd az ünnepi asztalra, melyet az eddigi évekhez hasonlóan próbaképpen már a múlt héten elkészítettem, hogy letudjuk tesztelni. A sütés nélküli torta alapja diabetikus keksszel készült, a cukormentes krémhez eritritet használtam, a tetejére pedig szintén diabetikus csokoládé, most pl. tejcsokoládé került. A torta jól vizsgázott, nagyon finom volt, így holnap újra elkészítem, hogy legyen ideje megdermedni, és az ízek jól összeérjenek az ünnepekig.

 


 

Hozzávalók 20 cm-es tortaformához:

12 dkg Gullón omlós keksz

6 dkg Vénusz margarin

 

A kekszet daráljuk le, vagy morzsoljuk össze, majd adjuk hozzá a felolvasztott meleg margarint, és keverjük alaposan össze. (ha túl száraznak találnánk, akkor egy löttyintésnyi tejet adjunk hozzá)

A tortaformát béleljük ki sütőpapírral, és egyenletesen lapogassuk bele a vajas kekszet, majd tegyük be a hűtőbe, hogy megdermedjen. (közben készítsük el a mogyoróvajas krémet)

 


 Mogyoróvajas krém hozzávalói:

35 dkg mascarpone

10 dkg mogyoróvaj (cukormentes)

15 dkg Eritrit

1 tk vaníliaaroma

2 db lapzselatin + 2 ek víz

2 dl Milli habtejszín


A mascarponéhoz adjuk hozzá a mogyoróvajat, az eritritet, a vaníliaaromát, és keverjük simára. (ízlés szerint édesebbre is csinálhatjuk)

A lapzselatint áztassuk be 5 percre annyi hideg vízbe hogy ellepje. 

A 2 evőkanál vizet melegítsük forráspontig, majd adjuk hozzá az előzőleg alaposan kinyomkodott zselatint, és addig keverjük hogy teljesen feloldódjon. (a vizet én a mikróba melegítettem fel)

Amikor a zselatinlap feloldódott, öntsük hozzá a mascarponekrémhez, és keverjük alaposan össze.

A habtejszínt verjük fel kemény habbá, majd több részletben, keverőkanállal keverjük hozzá a krémhez.

A tortaformát vegyük ki a hűtőből, egyenletesen kanalazzuk a kekszes alapra a mogyorókrémet, majd pár órára tegyük vissza a hűtőbe, hogy kellően megdermedjen és az ízek jól összeérjenek.



 Csokoládé ganache hozzávalói:

1 tábla diabetikus tejcsokoládé

0,5 dl habtejszín

1 kk vaj


A habtejszínhez adjuk hozzá a vajat, és melegítsük forráspontig, majd öntsük rá az apróra tördelt csokoládéra és addig keverjük, hogy teljesen felolvadjon, és szép sima legyen.

A tortát vegyük ki a hűtőből és öntsük rá a csokoládékrémet, majd tegyük vissza a hűtőbe, hogy teljesen megdermedjen.

 


Tálalás előtt vegyük ki a tortát a hűtőből, ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk. A vékony, kekszes alap, a mogyoróvajas-habos krémmel és a csokoládéval nagyon finom, de cukorbetegként azért csakis mértékkel fogyasszuk.


2023. december 17., vasárnap

Engadini diótorta cukorbetegeknek.

 


Advent harmadik vasárnapjához érkeztünk, az adventi koszorún meggyújtottuk a harmadik gyertyát, és egyre közelebb kerülünk az ünnepekhez. Szép lassan összeáll az ünnepi menü, és a sütemények is készülnek. Családi kedvenc nálunk az Engadini diótorta (receptje erre a linkre kattintva található) melyről sajnos a cukorbetegségem miatt le kell hogy mondjak. Mivel nagyon szerettem, így úgy gondoltam hogy elkészítem a cukormentes változatát is. A tésztához tönköly lisztet használtam, a töltelék pedig eritrittel készült. Az eredeti receptben a töltelékbe méz is kerül, de én azt kihagytam, így kicsit tömörebb lett, de az íze éppen a keresett ízt adta vissza. Az omlós tészta, a citromos-édes töltelékkel, és a roppanós diódarabkákkal nagyon finom, nekem legalábbis nagyon ízlik.....

 
Meghitt, békés, Advent vasárnapot kívánok Mindenkinek!


 


Tészta hozzávalói 20 cm-es tortaformához:

 15 dkg tönkölybúza finomliszt

5 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt

10 dkg vaj

5 dkg eritrit

csipet só 

1 db tojás (nagy)

1-2 ek hideg víz

 

A kétféle lisztet keverjük össze egy csipet sóval, majd adjuk hozzá a hideg vajat, és gyors mozdulatokkal morzsoljuk össze. 
 
Amikor már kellően morzsalékos, keverjük hozzá az eritritet, majd közepébe csináljunk egy kis mélyedést, öntsük bele a kissé felvert egész tojást, és 1 ek hideg vizet.

Ezután gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (amennyiben szükséges akkor adjunk hozzá még vizet, hogy egy könnyen nyújtható tésztát kapjunk)
 
A tésztának ezután csípjük le az egyharmad részét, majd tegyük félre felhasználásig.
 
A maradék tésztát sütőpapíron nyújtsuk ki, majd a papírral együtt tegyük bele a tortaformába úgy, hogy kb. 3 cm magas pereme legyen a formában.
 
 
 

 
 
Citromízű karamell hozzávalói:

 10 dkg eritrit
 1 nagyobb citrom leve


Egy edénybe tegyük bele az eritritet, majd facsarjuk hozzá a citrom levét. 
 
Ezután kevergetve melegítsük forráspontig, és amikor már forr, kevergetve 2-3 percig karamellizáljuk, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk hűlni.(teljesen folyós, híg állagú lesz)
 
 
 

 

Töltelék hozzávalói:

10 dkg geritrit
15 dkg durvára vágott dió
1,5 dl tejszín
 2 dkg vaj
1 tk vaníliaaroma


1 tojássárgája a tészta lekenéséhez


A tejszínt, az eritritet, a vaníliaaromát, és a vajat tegyük bele egy edénybe, majd állandó kevergetés mellett melegítsük össze.
 
Ezután keverjük hozzá a kihűlt citromos karamellt, és a durvára vágott diót, majd hűtsük ki, hogy éppen csak langyos legyen.(ekkor kóstoljuk meg, és ha túl savanyúnak éreznénk, akkor keverjünk hozzá még egy kevés eritritet)

A tortaformában lévő tészta tetejére öntsük rá a diós tölteléket, a kimaradó tésztarészt pedig hajtsuk rá a töltelékre.
 
Ezután a maradék tésztát nyújtsuk ki, és fedjük be vele teljesen a töltelék  tetejét, majd kenjük le a tojássárgájával. Végül villával néhány helyen böködjük meg a lekent tészta tetejét.

Helyezzük előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 30-35 percig, hogy a tészta szép zsemleszínűre süljön. (Én 170 fokon, légkeverésnél 30 percig sütöttem)
 
A sütőből kivéve a tortaformában hagyjuk langyosra hűlni, majd vegyük ki a sütőpapírral együtt a formából, és tegyük át egy rácsra, és hűtsük ki.
 
 
 
 
 
Legalább egy napot hagyjuk állni, hogy teljesen kihűljön a töltelék.

Tálalás előtt a torta tetejét ízlés szerint szórjuk meg poreritrittel, majd szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.
 
 
 

2023. december 3., vasárnap

Puszedli cukorbetegeknek.

 


Advent első vasárnapjához érkeztünk, szinte észrevétlenül elsuhant megint egy év, és az adventi koszorún újra meggyújtottuk az első gyertyát. Ezzel kezdetét veszi, egy várakozással teli, ünnep előtti időszak. Megkezdődhet az aprósütemények, ünnepi kalácsok mint pl. a Stollen sütése. Én ebben az éveben a cukormentes aprósüteményeket, majd krémes süteményeket, és tortákat részesítem előnyben, ezzel is ötletek, segítséget adva  cukorbeteg sorstársaimnak a sütéshez. Eddig minden évben sütöttem mézes puszedlit, de miért is kellene most lemondanom róla.... a neten keresgélve bukkantam rá egy puszedli receptre (itt található) melyet kicsit az én ízlésemre alakítva sültek ki az én puszedlijeim. Ugyan nem mézes puszedli, de az ízén ezt észre sem venni, és nagyon finom. Cukormentes csokoládéval vontam be, és a rögtön puha puszedlit már le is teszteltem.... és lehet az ünnepekig újra kell egy adagot sütni.

 

Meghitt, várakozással teli Advent vasárnapot kívánok Mindenkinek!

 

 


 

Hozzávalók kb. 20 db puszedlihez:

8 dkg tönkölybúza finomliszt (Nagyi titka)

5 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza-liszt (nagyi titka)

5 dkg darált dió (v. mogyoró, mandula)

6 dkg eritrit

1 ek mézes sütemény fűszerkeverék

1 kk szódabikarbóna

csipet só

2 kk vaníliaaroma

1/2 citrom reszelt héja

7 dkg vaj

2 db tojás (nagy)

1-2 ek habtejszín

 

 

 

Egy tálba tegyük  bele a kétféle lisztet, a csipet sót, a szódabikarbónát, a mézes fűszerkeveréket, a reszelt citromhéjat, és alaposan keverjük össze.

A vajat olvasszuk fel, majd hagyjuk visszahűlni.

Ezután adjuk hozzá a tojásokat, az eritritet, a vaníliaaromát és a habtejszínt, majd keverjük simára.

Ezután öntsük a lisztes keverékhez, és keverőkanállal alaposan keverjük össze, majd fóliázzuk le a tálat, és tegyük be éjszakára a hűtőbe. (Összekeverés után egy lágyabb masszát fogunk kapni, de mire a sütésre kerül a sor a hűtőben megdermed, és könnyen tudjuk majd formázni.)

Közvetlenül sütés előtt vegyük ki a tálat a hűtőből, majd nedves kézzel, formázzunk nagyobb diónyi golyókat a masszából, és egymástól kicsit távolabb helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire. 

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten  süssük kb. 14-16 percig. (Én légkeverésnél 170 fokon, 15 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve a tepsin hagyjuk kihűlni, majd ízlés szerint mártsuk olvasztott csokoládéba.



Olvasztott csokoládé hozzávalói:

10 dkg étcsokoládé

1 ek étolaj

 

A csokoládét tördeljük bele egy fém tálba, adjuk hozzá az étolajat, majd gőzfürdő fölött, kevergetve olvasszuk fel.

Ezután szúrjunk villát a puszedli aljába, majd mártsuk bele az olvasztott csokoládéba. A felesleget hagyjuk lefolyni, majd óvatosan tegyük vissza a sütőpapírra, és szobahőmérsékleten hagyjuk száradni.

 

 


 Sütés után azonnal puha, és rögtön fogyasztható.

Száraz, hűvös helyen letakarva hosszabb ideig eltartható. Minél tovább áll, annál jobban összeérnek az ízek és finomabb, valamit még puhább lesz.

 

2023. október 22., vasárnap

Almás puffancs cukorbetegeknek.

 


Napok óta valami egyszerű, és gyorsan elkészíthető süteményre vágytam, így aztán a receptjeim között keresgélve rábukkantam erre az egyszerű, ám finom almás puffancsra. Valamikor a neten jött velem szembe ez a recept, akkor gyorsan lejegyeztem.... most kicsit a saját ízlésemre formáltam, és sütöttem meg. Az egész nem tart kb. egy óránál tovább, csak keverünk-kavarunk és már a tányérunkon illatoznak, a finom puffancsok.

 


 Hozzávalók 9 db puffancshoz:

12 dkg teljes kiőrlésű liszt

5 dkg búza finomliszt

8 dkg eritrit

2 tk sütőpor (púpozott) 

csipet só

1 tk almás pite fűszerkeverék

1/2 citrom reszelt héja és leve

0,5 dl Milli habtejszín

1 tk vaníliaaroma

2 db tojás (nagy)

2 db alma

 

 

 Tegyük egy tálba a kétféle lisztet, adjuk hozzá a sütőport, egy csipet sót, a reszelt citromhéjat, és az almás pite fűszerkeveréket, majd keverjük alaposan össze. (ízlés szerint őrölt fahéjat is adhatunk hozzá a fűszerkeverék helyett)

Egy kisebb tálba tegyük bele az eritritet, adjuk hozzá az egész tojásokat, a vaníliaaromát, a habtejszínt, a citromlevet, és keverjük simára. (ízlés szerint másfajta édesítőt is használhatunk)

Az almát pucoljuk meg, majd egy nagyobb lyukú reszelőn, reszeljük hozzá a lisztes keverékhez, és nagyjából keverjük össze.

Ezután öntsük hozzá az édesítős-tojásos... keveréket, majd fakanállal keverjük alaposan össze.

Egy nagyobb tepsit (pl. gáztepsit) béleljünk ki sütőpapírral, majd az almás masszából kanalazzunk rá egy-egy nagyobb evőkanálnyi halmot.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 25 perc alatt szép aranybarnára. (Én légkeverésnél 170 fokon, 25 percig sütöttem)

A sütőből kivéve hagyjuk a tepsin langyosra hűlni.

 


Tálalás előtt a puffancsokat ízlés szerint szórjuk meg poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Egyszerű és könnyű pl. uzsonnára remek egy bögre teával.


2023. szeptember 23., szombat

Kakaós csiga cukorbetegeknek.

 


Hűvös, esősre fordult az idő így aztán bekapcsoltam a sütőt, és kakaós csigát sütöttem. Régen sütöttem már teljes kiőrlésű liszttel kelt tésztát, csigát pedig most először, de nem utoljára. Mivel nem volt itthon friss élesztő, így szárítottal készült, de így is szépen megkelt, és sütés után egy könnyű, foszlós tésztát kaptam. A kakaós töltelékhez kevertem egy kevés őrölt fahéjat is, melytől még finomabb lett.




Hozzávalók a kelt tésztához:

15 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt

15 dkg tönkölybúza finomliszt

2 ek búzasikér

1 cs szárított élesztő (v. 2 dkg friss élesztő)

1 tk cukor

8 dkg vaj

3 dkg eritrit

1 dl Milli habtejszín

kb. 1,5 dl tej

1 db tojássárga (nagy)

csipet só


A tejszínt langyosítsuk meg, keverjük hozzá a cukrot, majd az élesztőt, és futtassuk fel.

A vajat olvasszuk fel, és hagyjuk langyosra hűlni. A tejet langyosítsuk meg.

Tegyük egy tálba a kétféle lisztet, a búzasikért, a csipet sót, és keverjük alaposan össze.

Ezután a keverőtálba öntsük bele a felolvasztott vajat, keverjük hozzá az eritritet és a tojássárgát, majd öntsük hozzá a felfuttatott élesztőt is.

Ezután kanalazzuk rá a lisztes keveréket, majd robotgéppel kezdjük el dagasztani. Dagasztás közben adagoljunk hozzá annyi langyos tejet hogy majd könnyen nyújtható legyen a tészta, és dagasszuk pár percig. (természetesen kézzel is megdagaszthatjuk)

Amikor a gép végzett a dagasztással azért még kézzel is dagasszuk át egy kicsit, majd tegyük át lisztezett kelesztőtálba és langyos helyen dagasszuk 1 óra alatt a duplájára.


 

Töltelék hozzávalói:

2-3 ek holland kakaó

1/2 ek őrölt fahéj

3 ek eritrit

a tészta lekenéséhez 5 dkg olvasztott vaj


A kakaót keverjük össze az őrölt fahéjjal és az eritrittel. (ízlés szerint több eritritet is keverhetünk hozzá)

A vajat olvasszuk fel, és hagyjuk éppen csak langyosra hűlni.



A megkelt tésztét borítsuk ki lisztezett felületre, majd nyújtsuk ki ujjnyi vastag téglalappá.

Ezután kenjük le az olvasztott vajjal, majd egyenletesen szórjuk meg a kakaós keverékkel.

Ezután csavarjuk fel szorosan, majd éles késsel szeleteljük fel.

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd egymástól kicsit távolabb helyezzük rá a felszeletelt csigákat.

Ezután takarjuk le konyharuhával, és szobahőmérsékleten kelesszük 30 percig.

Az újrakelesztés után helyezzük be előmelegített sütőbe, majd hagyományos sütőbe 200 fokon, légkeveréses sütőbe 170 fokon kb. 20 perc alatt süssük készre.

A sütőből kivéve hagyjuk a tepsiben pár percig, majd helyezzük rácsra és hűtsük ki.



Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg poreritrittel, majd úgy kínáljuk. A tésztája nagyon könnyű és finom. Még másnap is olyan puha, mintha akkor sütöttük volna. Ízlés szerint a kakaós töltelék helyett pl. diabetikus mogyorókrémmel is megkenhetjük a tésztát.